WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Segregator medyczny kobiety to doskonały prezent na Dzień Matki

Dodano: 26.05.2020 08:36

PPOZ: segregator medyczny kobiety to doskonały prezent na Dzień Matki. 

- Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, tak jak co roku, w ten majowy dzień, życzą wszystkim Mamom zdrowia, miłości i pewności, że nigdy nie zaznają samotności. A jaki prezent w tym roku wybrać? - Świetnym motywatorem do zadbania o zdrowie i uregulowanie systematyki badań może być „Segregator medyczny Kobiety” porządkujący i planujący wizyty medyczne - radzi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Dzień Matki obchodzony  jest na całym świecie. W Polsce zawsze przypada na 26 maja. Jego celem jest przypomnienie o prawach i potrzebach matek w każdym wieku. Wsparcie należy się zarówno młodym, dopiero co stawiającym pierwsze kroki w macierzyństwie (opieka w okresie ciąży, okołoporodowa, pomoc w wychowywaniu potomstwa), jak i tym starszym - potrzebującym godnego odpoczynku na emeryturze i opieki medycznej, dającej szansę na dłuższe, aktywne życie.

- Lekarze PPOZ od lat walczą o uregulowanie w Polsce polityki senioralnej, bilansu zdrowego człowieka  - szerszy dostęp do świadczeń medycznych, możliwość korzystania z programów profilaktycznych. - Fakt bycia kobietą,  a później dodatkowo podeszły wiek, niosą za sobą sporo zagrożeń. Rak piersi, jajników, osteoporoza. Profilaktyka i przestrzeganie kalendarza  badań w ogromnym stopniu decydują o długości i jakości życia każdej kobiety. Nieważne, czy ma 20, czy 100 lat – mówi Bożena Janicka.

Majowe święto jest doskonałą okazją do przypominania, jak ważne jest dbanie o zdrowie. Wiedzieć nigdy nie za wiele, a żeby było łatwiej, warto skorzystać z kalendarza badań profilaktycznych dla kobiet. Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego). Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji. Dwa razy w roku - co sześć miesięcy – o ile lekarz nie zaleci inaczej, koniczna wizyta kontrolna u stomatologa .

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny). Kobiety między 50. a 69. rokiem życia - co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

W okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy – 3 filiżanki dziennie).

Lekarze PPOZ przypominają też o kontroli ciśnienia tętniczego krwi ( RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi, wagi i wzrostu, oraz szczepieniach zalecanych co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.

A jak zmotywować Mamę do regularnych badań? Doskonałym prezentem może być podręczny „segregator medyczny kobiety” (kupiony lub zrobiony własnoręcznie), zawierający części: „na kolejna wizytę”- terminy , „tabelę pomiarów” – ciśnienia tętniczego, glukozy, wagi, wzrostu, „badania”- laboratoryjne, obrazowe, „wypisy”- karty wypisowe, konsultacje specjalistyczne, zabiegi rehabilitacyjne, jako zalecana „aktualną piramidę żywienia” i aktualny kalendarz szczepień zalecanych - co warto przypominać,  utrwalać i stosować… itd. Z pewnością ułatwi życie każdej z Mam, a lekarzom da obraz jej zdrowia! 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Dzień Matki,   PPOZ,   lekarze rodzinni,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

A może lepszy prezent to otwarcie przychodni?
Dodano: 26.05.2020 09:14    Przez: Zofia

KOMENTARZE

A może lepszy prezent to otwarcie przychodni?
Dodano: 26.05.2020 09:14    Przez: Zofia
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO