Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKiedy na placu Górnika witano najważniejsze osoby w państwie

Kiedy na placu Górnika witano najważniejsze osoby w państwie

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano:
Kiedy na placu Górnika witano najważniejsze osoby w państwie

W połowie października 1962 roku do Konina przyjechał Marian Spychalski, bliski współpracownik Władysława Gomułki, w tamtym czasie minister obrony narodowej oraz członek najwyższych władz PZPR.

Jego wizyta w naszym mieście miała związek z oddaniem do użytku nowej odkrywki Pątnów, największej z dotychczasowych, z której węgiel miał wkrótce zasilać elektrownię o tej samej nazwie. Kilka lat temu trafił w moje ręce duży pakiet zdjęć z tej wizyty i dzisiaj chciałbym pokazać czytelnikom ich pierwszą część, kiedy dostojny gość z Warszawy był witany przed Domem Młodego Górnika, w którego budynku mieści się dzisiaj Starostwo Powiatowe.

Który kopalnię po wojnie uratował

Najpierw jednak kilka zdań o Marianie Spychalskim, jego rola w rozwoju konińskiego zagłębia węglowego nie ograniczała się bowiem do rytualnych wizyt. To najprawdopodobniej on sprawił, że delegacja z maleńkiego Konina została w sierpniu 1945 roku przyjęta przez Władysława Gomułkę, co zaowocowało przyznaniem kopalni 4 mln zł kredytu na dokończenie budowy brykietowni. Bez tego zakład wydobywczy byłby skazany na sprzedaż surowego węgla brunatnego, co w starciu z węglem kamiennym musiało zakończyć się porażką.

Wcześniej bank, do którego konińscy górnicy zwrócili się o pożyczkę, zażądał opinii ministerstwa przemysłu, które odpowiedziało, że pilniejsze są potrzeby inwestycyjne górnictwa węgla kamiennego. Jak to się stało, że Władysław Gomułka przyjął delegację z Konina i doprowadził do przyznania kredytu tutejszej kopalni? Otóż Marian Spychalski był kolegą ze studiów Ignacego Tłoczka, pierwszego po wojnie dyrektora Kopalni Węgla i Fabryki Brykietów Morzysław-Marantów. O tym, że mogło to mieć wpływ na pomoc w doprowadzeniu do spotkania z Władysławem Gomułką, wspominał po latach Antoni Szulczyński w rozmowach z Henrykiem Kubiakiem, który mi o tym opowiedział. I ta wersja wydarzeń wydaje się wysoce prawdopodobna.

Trzy lata po Kapuścińskim

Na otwarcie odkrywki „Pątnów” Marian Spychalski przyjechał do Konina w sobotę, 13 października 1962 roku. Niemal równo trzy lata po tym, jak odwiedził nasze miasto Ryszard Kapuściński, który utrwalił budowę nowego osiedla na serii zdjęć („Na skrzyżowaniu, którego już nie ma. Zdjęcia Konina z 1959 r.”). We wrześniu 1959 roku składało się ono z dziewiętnastu zaledwie nowych budynków, w tym Domu Młodego Górnika, Szkoły Podstawowej nr 4 i biurowca kopalni przy... ulicy Polnej, bo Aleje 1 Maja były budowane dopiero w pierwszej połowie 1960 roku (fot. 1).

W ciągu trzech następnych lat wyrosło kolejnych siedemnaście budynków, w tym większość bloków tak zwanego drugiego osiedla przy ulicach Powstańców Wielkopolskich i Bydgoskiej oraz kilka następnych przy Dworcowej i Alejach 1 Maja. W tych ostatnich znalazły się liczne sklepy i placówki usługowe, między innymi Delikatesy, bar „Tempo” i apteka przy Dworcowej a przy Alejach 1 Maja restauracja „Kolorowa”, kwiaciarnia „Tulipan” i w tym samym bloku pierwszy sklep samoobsługowy, nazywany przez lata „po Dębińskiej” (więcej na ten temat w artykule „Czarna Mańka pod dębami”). Wprawdzie na trzecim osiedlu widać już było zarysy pierwszych bloków, ale wciąż wyglądało to jeszcze jak na zdjęciu z uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Szkoły Podstawowej nr 6 przy  ulicy Traugutta (fot. 2).

strona 1 z 3
strona 1/3
Kiedy na placu Górnika witano najważniejsze osoby w państwie
Kiedy na placu Górnika witano najważniejsze osoby w państwie
Kiedy na placu Górnika witano najważniejsze osoby w państwie
Kiedy na placu Górnika witano najważniejsze osoby w państwie
1590498855-stkait-spychalski5.jpg
Kiedy na placu Górnika witano najważniejsze osoby w państwie
1590498865-9m74mn-spychalski7.jpg
1590498865-thue5j-spychalski8.jpg
1590498877-axqk6d-spychalski9.jpg
1590498877-5h_l7b-spychalski10.jpg
1590498877-eucq8a-spychalski11.jpg
1590498878-5mulaj-spychalski12.jpg
1590498878-qt2188-spychalski13.jpg
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole