WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

PPOZ pyta: co z koronerem w Wielkopolsce? Wojewoda odpowiada

Dodano: 29.05.2020 08:28

Jest odpowiedź Wojewody Wielkopolskiego na pytania Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dotyczące lekarzy i lekarzy dentystów powołanych do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem.

Wynika z niej, iż w Wielkopolsce dopiero niedawno rozpoczęła się procedura powołania instytucji koronera, o którą lekarze PPOZ apelowali od lat. Problemy związane ze stwierdzaniem nagłych zgonów istnieją w Polsce od dawna. Stare archaiczne przepisy sprzed pół wieku wprowadzają jedynie zamęt i zamieszanie. Pandemia koronawirusa ze zdwojoną siłą pokazała jak ważna i konieczna jest instytucja koronera.

W kwietniu, w związku z opublikowaniem projektu rozporządzenia MZ, zmieniającym rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, lekarze PPOZ po raz kolejny zwrócili się do Ministra Zdrowia o konkretne wskazówki dotyczące stwierdzania zgonów. Z odpowiedzi przesłanej przez Józefę Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia wynikało, iż to wojewoda powołuje lekarzy i lekarzy dentystów do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem, a wykonywanie zadania następuje na podstawie umowy zawartej z osobą powołaną przez właściwego wojewodę i jest finansowane ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest wojewoda”.

W takiej sytuacji lekarze PPOZ wystąpili z konkretnymi pytaniami do Łukasza Mikołajczyka, wojewody wielkopolskiego: którzy lekarze zostali powołani do stwierdzania zgonu w przypadku COVID-19? W jaki sposób, w przypadku zgonu osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zgłosić powyższe do wskazanego/ wskazanych lekarzy?

Podobne pytania wysłane zostały także do Jadwigi  Kuczmy- Napierały,  Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego  Inspektora Sanitarnego w Poznaniu, która w odpowiedzi poinformowała iż „nie posiada informacji odnośnie uregulowania powyższych zagadnień, gdyż postępowanie związane ze stwierdzeniem zgonu wykracza poza zakres kompetencji tutejszego organu”.

W związku z brakiem konkretnych wytycznych lekarze  PPOZ ponownie zwrócili się do wojewody wielkopolskiego z prośbą o udzielenie informacji na temat powołanych koronerów działających na terenie Wielkopolski. Odpowiedź nadeszła 25 maja. - Wojewoda wielkopolski zamieścił pierwsze zapytanie ofertowe na wykonywanie ww. usługi, na które można było składać oferty ostatecznie do 18 maja. Niestety, nie wpłynęła żadna oferta. W związku z tym wojewoda zamieścił kolejne zapytanie ofertowe z możliwością składania ich do 22 maja. Wielkopolski Urząd Wojewódzki zwrócił się w obydwu przypadkach do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z prośbą o umieszczenie ww. ogłoszeń na stronie WIL, aby zwiększyć szanse na otrzymanie potencjalnej oferty. Odpowiedzi na pozostałe pytania zostaną niezwłocznie udzielone po wyznaczeniu lekarzy lub lekarzy dentystów powołanych do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem - poinformował Damian Marciniak, dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:PPOZ,   lekarze rodzinni,   wojewoda wielkopolski,   koroner,   koronawirus,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO