WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Milowy krok i budowa „kolskiej geotermii” jest coraz bardziej realna

Dodano: 29.05.2020 15:36

Burmistrz Koła Krzysztof Witkowski i prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Przemysław Stasiak podpisali umowę dzierżawy działki, na której wykonany jest pierwszy odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy.

Umowa spowoduje, że MZEC spełni wszelkie wymogi stawiane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW, dofinansowujący kolską inwestycję. Zatem, budowa „kolskiej geotermii” staje się coraz bardziej realna.

Konieczność dysponowania przez spółkę nieruchomościami na cele budowlane, na których będzie realizowana inwestycja objęta wnioskiem o dofinansowanie, to główny powód, dla którego podpisano umowę dzierżawy. Przypomnijmy, że efektem wykonania pierwszego odwiertu było zbadanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych zalegających pod ziemią na terenie miasta, a po którego wykonaniu decyzją marszałka województwa wielkopolskiego, została zatwierdzona dokumentacja hydrogeologiczna ustalająca zasoby eksploatacyjne ujęcia wód termalnych Koło GT-1z utworów kredy dolnej. Drugi odwiert planowany jest na terenie spółki, w miejscu obecnego placu węglowego, dzięki czemu mniej skomplikowane stanie się przyłączenie do istniejącego systemu ciepłowniczego.
 

- To milowy krok w kierunku ziszczenia się marzeń o inwestycji pn. „Budowa ciepłowni geotermalnej w mieście Kole” – podsumował wydarzenie burmistrz. - Przypomnę, że inwestycję będzie realizować nasza spółka, a polegać będzie na wywierceniu drugiego otworu i budowie budynku ciepłowni geotermalnej. Spółka oczekuje na wyniki oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie zadania w NFOŚ. Zadania bardzo ważnego dla miasta.

O dalszych planach związanych z „kolska geotermią” powiedział prezes spółki. -  Budowa ciepłowni geotermalnej będzie wielkim postępem w funkcjonowaniu zakładu ciepłowniczego w Kole. Posiadanie ciepłowni wygeneruje oszczędności dla spółki w zakupie węgla i opłat za emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Temperatura na wypływie zmierzona i zbadana oscyluje w okolicy 85 st. C. Oczekujemy ok. 11,5 – 12 megawatów mocy cieplnej, to czysta energia ze źródła geotermalnego, więc przez większość roku będziemy ogrzewać miasto i odbiorców wyłącznie ciepłem geotermalnym. Przy srogiej zimie będzie uruchomiony kaskadowo kocioł biomasowy (źródło nieemisyjne), a w następnej kolejności, w zależności od potrzeb, kotły węglowe (maksymalnie ok. 3 miesięcy w roku).

Źródło: Miasto Koło 
 

  • Milowy krok i budowa „kolskiej geotermii” jest coraz bardziej realna

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Koło,   burmistrz,   m kolska geotermia,   odwiert,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO