WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Wakacje za granicą? Zakupy w zagranicznym sklepie internetowym? Przyda Ci się rachunek walutowy!

Materiał Partnera

Dodano: 1.06.2020 10:36

Praktycznie każdy z nas od czasu do czasu posługuje się obcą walutą. Wyjazd za granicę na wczasy lub w sprawach służbowych, zakupy w zagranicznym sklepie online… W takich i podobnych sytuacjach warto mieć do dyspozycji konto walutowe z kartą, która umożliwi nam korzystne płatności bez przewalutowania i związanych z nim kosztów.

Dlaczego upieram się akurat przy tym produkcie? Przecież kartą do konta w polskich złotych teoretycznie można płacić także w walucie obcej. Do tego zawsze pozostaje gotówka, w którą możemy zaopatrzyć się przed wyjazdem w kantorze.

Nie trać pieniędzy, otwórz rachunek walutowy

Otóż, wspomniane rozwiązania posiadają pewne istotne wady. Posługując się za granicą zwykła kartą debetową najpewniej spotkamy się z prowizją za przewalutowanie, co w połączeniu z kursem banku (+ewentualnym kursem organizacji płatniczej) podniesie koszt transakcji o co najmniej kilka procent. Brzmi niewinnie, ale analiza wydatków po zaledwie kilku dniach regularnego płacenia kartą w PLN za zakupy w euro, dolarach, funtach czy frankach z pewnością da do myślenia.

Gotówka nie jest wcale lepsza. Kursy w kantorach stacjonarnych nie należą do najkorzystniejszych, a poza tym operowanie gotówką rodzi wiele wątpliwości: Ile środków w walucie kupić? Jak uchronić pieniądze przez zgubieniem czy kradzieżą? Co zrobić z bilonem, z którym wrócę do kraju?

Rachunek walutowy jest pozbawiony tych mankamentów. Płacąc kartą w walucie zgodnej z walutą transakcji unikasz dodatkowych kosztów. Mówiąc prościej, płacisz tylko tyle, ile wynosi wartość rachunku w sklepie czy w restauracji. Nie zabierasz ze sobą portfela pełnego gotówki i nie zastanawiasz się, czy środków wystarczy na cały pobyt za granicą.

Warto zerknąć na ranking kont walutowych

Skoro mamy jasność, że konto walutowe jest niezwykle praktycznym produktem, zastanówmy się, jak dokonać rozsądnego wyboru takiego rachunku.

Zdaję sobie sprawę, że przeskakiwanie między stronami banków w poszukiwaniu informacji o ofercie jest dość czasochłonne i męczące. Na szczęście możesz skorzystać z „gotowca”, jakim jest ranking kont walutowych. Osobiście polecamy ten: https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-walutowych. W zestawieniu znajdziesz szczegółowe parametry najlepszych propozycji na rynku.

Konto walutowe z kartą – na co zwracać uwagę?

Gdy już wejdziesz na ranking, wystarczy porównać oferty ze sobą i dokonać wyboru. Zazwyczaj całkowicie wystarczające będzie ograniczenie się do oceny zaledwie kilku kluczowych parametrów.

Najważniejsze są oczywiście opłaty. Wspomniałem już, że konto walutowe pozwoli uniknąć zbędnych kosztów – to prawda, ale pod warunkiem, że nie zapłacimy comiesięcznej opłaty chociażby za prowadzenie rachunku czy korzystanie z karty. Koniecznie sprawdź też prowizje za wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów oraz przelewy walutowe.

Kolejna kwestia dotyczy możliwości zasilenia kont walutowych. Optymalnym rozwiązaniem jest wymiana waluty w kantorze internetowym prowadzonym przez bank, gdyż wówczas możemy zapewnić środki na rachunku właściwie w dowolnym momencie i całkowicie zdalnie. Zdecydowanie mniej wygodną alternatywą jest wpłata gotówkowa w oddziale, o ile dana instytucja w ogóle prowadzi obsługę gotówkową walut obcych w swoich placówkach.

Po co wychodzić z domu? Otwórz konto walutowe przez Internet

Obecnie otwieranie kont bankowych bez wychodzenia z domu jest właściwie standardem. Zdalne załatwienie wszystkich formalności jest nie tylko wygodne, ale pozwoli również zaoszczędzić czas.

W przypadku niektórych banków przez Internet możesz założyć nie tylko zwykłe konto osobiste, ale także rachunek walutowy. Wystarczy wypełnić wniosek online, a następnie skorzystać z oferowanej formy zawarcia umowy – może być to np. wizyta kuriera, przelew weryfikacyjny, rozmowa wideo z doradcą itd.

Następnie pozostaje czekać na przesyłkę z kartą walutową. Po jej aktywacji możesz śmiało płacić w obcych walutach bez obaw o przewalutowania i dodatkowe koszty.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zakupy,   e-commerce,   internet,   dewizy,   waluty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO