WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Co może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej firmy?

Materiał promocyjny

Dodano: 9.06.2020 11:44

Zapewnienie płynności finansowej firmy jest jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy. Brzmi banalnie, lecz w praktyce każdy, kto prowadzi firmę wie, że bywają chwile, w których jest naprawdę ciężko. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, które powinien znać każdy przedsiębiorca. Sprawdź, co może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej firmy.

Co to jest płynność finansowa firmy?

Jeśli jeszcze nigdy nie spotkałeś się z tym pojęciem, wyjaśniamy, czym dokładnie jest płynność finansowa. Płynność finansowa firmy to nic innego, jak jej zdolność do spłaty zobowiązań (kontrahentom, pracownikom, urzędom itd.) oraz dokonywania zakupów niezbędnych towarów lub usług. Słowem: płynność finansowa firmy świadczy o jej wypłacalności i jest jednym z kryteriów oceny działalności przedsiębiorstwa.

Płynność finansowa a kryzys

Pandemia COVID 19 dała się we znaki każdemu przedsiębiorcy – firmy musiały wymyślić alternatywny sposób na biznes, by przetrwać ten trudny czas. Wielu przedsiębiorców niestety nie poradziło sobie z obecną sytuacją i ogłosiło upadłość. Jak zapewnić firmie płynność finansową w dobie kryzysu? Czy to w ogóle możliwe?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na płynność finansową firmy. Należy zdać sobie sprawę z tego, że stanowi ona podstawę funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Nawet w czasach tak trudnych, jakich doświadczyliśmy ostatnio w związku z pandemią koronawirusa, jest możliwa do utrzymania. Jak? Stosując narzędzia, wspomagające w utrzymaniu płynności finansowej firmy. Sprawdź, co się do nich zalicza.

Narzędzie pomagające utrzymać płynność finansową firmy

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które pomagają utrzymać płynność finansową firmy. Poniżej omawiamy wybrane z nich:

  • Faktoring – to jeden z najwygodniejszych i najszybszych sposobów na zapewnienie płynności finansowej firmy. Czy wiesz na czym on polega? Faktoring jest usługą, w ramach której przedsiębiorca (nazywany Faktorantem) po wystawieniu klientowi faktury z odroczonym terminem płatności, przekazuje ją do sfinansowania Faktorowi – czyli firmie faktoringowej. Inaczej mówiąc, faktoring to wykup nieprzeterminowanych wierzytelności firm, należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów czy też usług. Dzięki faktoringowi natychmiastowo otrzymasz gotówkę oraz środki na uregulowanie bieżących zobowiązań i rozwój firmy. To jedna z najlepszych metod utrzymania płynności finansowej - sprawdź więcej na ten temat - https://domkredytowy.pl/dla-firm/faktoring-dla-firm-ranking/
  • Leasing – to kolejny sposób utrzymania płynności finansowej firmy, który postanowiliśmy omówić. Leasing jest umową pomiędzy dwiema stronami, zgodnie z którą leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania danego przedmiotu – np. samochodu – na określony czas i za określoną opłatę. Warto jednak pamiętać, że nie jest tutaj zawierana umowa o nabycie prawa własności. Dzięki leasingowi zapewnisz firmie niezbędne do wykonywania działaności sprzęty, a sam pozostawisz większość środków finansowych, które możesz wykorzystać w inny sposób, np. przeznaczyć na wynagrodzenia pracowników.
  • Windykacja – posiadasz klientów lub kontrahentów, którzy zwlekają z płatnością? Chcesz odzyskać określone kwoty? Pamiętaj, że nie musisz sam windykować długów. Decydując się na windykację, warto zlecić tę usługę firmie profesjonalnie zajmującej się odzyskiwaniem długów.
  • Kredyt kupiecki – musisz zakupić określone produkty, lecz brakuje ci na nie pieniędzy? Bez obaw, możesz skorzystać z ofert kredytu kupieckiego. Jest on udzielany od kilku do kilkunastu dni i polega na odroczeniu przez sprzedawcę terminu płatności. W zależności od branży, jego warunki mogą się nieco różnić. Warto więc przejrzeć najelpsze oferty w internetowych porównywarkach kredytów.

Utrzymanie płynności finansowej firmy jest możliwe nawet w czasach kryzysu. Warto jednak poświęcić trochę czasu na poznanie dostępnych narzędzi, które pomogą utrzymać pieniądze firmy w dobrej kondycji. Dzięki temu będziesz mógł spać spokojnie, nie martwiąc się na zapas.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:biznes,   pieniądze

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO