WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Nasze Sprawy. Wyborcze problemy i obawy samorządowców

Dodano: 9.06.2020 22:49
Źródło: LM.pl

Niewiele ponad dwa tygodnie zostały do wyborów prezydenckich. Czy samorządy są do nich przygotowane? Z czym mają największe problemy? O tym w najnowszym odcinku programu „Nasze Sprawy”.

Dziesięciu zgłoszonych kandydatów na najwyższy urząd w państwie, po raz pierwszy możliwość głosowania korespondencyjnego, wzmożone środki ochrony w lokalach wyborczych i wiele znaków zapytania dotyczących organizacji wyborów prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca.

- Największy problem jest z zabezpieczeniem lokali wyborczych – mówi Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina. - Wydajemy już bieżące środki gminne w tym momencie, ale liczymy na środki, które przyjdą. Te, które przyszły na wybory majowe zostały, ale nie było takich obwarowań jak teraz. Mówimy tu o setkach rękawiczek, maseczkach, przezroczystych płytach dla członków obwodowych komisji. Znalezienie tych elementów za rozsądne środki jest nie lada problemem – dodaje.

- Rzeczywiście jest niewiele czasu. Czekamy na rozporządzenie dotyczące warunków w jakich będą te wybory się odbywać i jakie środki na to otrzymamy – mówi Paweł Szczepankiewicz, wójt Wierzbinka oraz przewodniczący Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Konińskiego.

Receptą na to mogą być najnowsze ustalenia Związku Miast Polskich.

- Do 15 czerwca na stronie Ministerstwa Zdrowia ma znaleźć się prosty wniosek o dostarczanie środków dla członków komisji wyborczych. Powinno być dobrze, ale ile tego będzie i w jakim czasie? Kiedy wszystkie gminy się zgłoszą to mogą być kłopoty – podkreśla Marek Zawidzki, sekretarz miasta Konina.

Kolejne znaki zapytania pojawiają się przy głosowaniu korespondencyjnym. Taką chęć trzeba zgłosić w urzędzie gminy do 16 czerwca, a w przypadku osób przebywających na kwarantannie czy izolacji domowej – do 23 czerwca.

- W jaki sposób dostarczać i odbierać pakiety wyborcze od osób w kwarantannie czy izolacji? Tego jeszcze nie wiemy – mówi Marek Zawidzki.

Pytań jest wiele. Samorządowcy liczą, że w najbliższych dniach wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane i wybory przebiegną bez problemów.

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Nizinkiewicz: Im więcej zakażeń, tym wybory mniej prawdopodobne.
Dodano: 10.06.2020 08:54    Przez: Piotr
Na COVID nie zmarł nikt! To ŚCIEMA! Co dzieje się w szpitalach? Relacja lekarza!
Dodano: 10.06.2020 08:58    Przez: Piotr
napisz obszerniejszy komentarz
Dodano: 10.06.2020 09:06    Przez: ~wz
Dr Wodarg w nowej publikacji: "Testy są fałszywie dodatnie, a zdrowe osoby wysyłane na kwarantannę". Mocne słowa o przyczynach pandemii.
Dodano: 10.06.2020 12:42    Przez: Piotr
Kaczyński napisał list do polityków PiS. "Mamy dziś stan alertu"
Dodano: 10.06.2020 09:10    Przez: Piotr
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO