Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Trzecia siła w Radzie Miasta. Obywatele Konina zarejestrują stowarzyszenie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNasze Sprawy. Wyborcze problemy i obawy samorządowców

Nasze Sprawy. Wyborcze problemy i obawy samorządowców

Dodano: , Żródło: LM.pl
Nasze Sprawy. Wyborcze problemy i obawy samorządowców

Niewiele ponad dwa tygodnie zostały do wyborów prezydenckich. Czy samorządy są do nich przygotowane? Z czym mają największe problemy? O tym w najnowszym odcinku programu „Nasze Sprawy”.

Dziesięciu zgłoszonych kandydatów na najwyższy urząd w państwie, po raz pierwszy możliwość głosowania korespondencyjnego, wzmożone środki ochrony w lokalach wyborczych i wiele znaków zapytania dotyczących organizacji wyborów prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca.

- Największy problem jest z zabezpieczeniem lokali wyborczych – mówi Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina. - Wydajemy już bieżące środki gminne w tym momencie, ale liczymy na środki, które przyjdą. Te, które przyszły na wybory majowe zostały, ale nie było takich obwarowań jak teraz. Mówimy tu o setkach rękawiczek, maseczkach, przezroczystych płytach dla członków obwodowych komisji. Znalezienie tych elementów za rozsądne środki jest nie lada problemem – dodaje.

- Rzeczywiście jest niewiele czasu. Czekamy na rozporządzenie dotyczące warunków w jakich będą te wybory się odbywać i jakie środki na to otrzymamy – mówi Paweł Szczepankiewicz, wójt Wierzbinka oraz przewodniczący Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Konińskiego.

Receptą na to mogą być najnowsze ustalenia Związku Miast Polskich.

- Do 15 czerwca na stronie Ministerstwa Zdrowia ma znaleźć się prosty wniosek o dostarczanie środków dla członków komisji wyborczych. Powinno być dobrze, ale ile tego będzie i w jakim czasie? Kiedy wszystkie gminy się zgłoszą to mogą być kłopoty – podkreśla Marek Zawidzki, sekretarz miasta Konina.

Kolejne znaki zapytania pojawiają się przy głosowaniu korespondencyjnym. Taką chęć trzeba zgłosić w urzędzie gminy do 16 czerwca, a w przypadku osób przebywających na kwarantannie czy izolacji domowej – do 23 czerwca.

- W jaki sposób dostarczać i odbierać pakiety wyborcze od osób w kwarantannie czy izolacji? Tego jeszcze nie wiemy – mówi Marek Zawidzki.

Pytań jest wiele. Samorządowcy liczą, że w najbliższych dniach wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane i wybory przebiegną bez problemów.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole