WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Ekologiczny ogród w Mauretanii? Koninianka organizuje pomoc

Dodano: 14.06.2020 14:00
Źródło: LM.pl

Do celu brakują niespełna 4 tys. zł. Koninianka zbiera pieniądze na zakup pompy i paneli solarnych do nawadniania ogrodu oraz sadu Moussy z Mauretanii. - Moją intencją nie była pomoc jednej osobie, raczej wsparcie wysiłku jednej osoby, w wyniku którego zyskuje wiele więcej. Moussa rozumie, że buduje przez to bezpieczeństwo żywnościowe mauretańczyków, ale również bioróżnorodność. Przywraca tam życie – mówi Karolina Olejniczak.

Karolina Olejniczak to rodowita koninianka, która wybrała się w podróż wzdłuż wybrzeża Afryki Zachodniej. Poleciała do Maroka, a dalej lądem przejechała przez Saharę Zachodnią do Mauretanii, Senegalu i Gambii. W sumie jej wyprawa trwała 5 miesięcy. Chciała w tym czasie sprawdzić w jaki sposób w suchym klimacie uprawiana jest żywność.

- Jechałam z chęcią zdobycia doświadczenia. Szukałam więc przez internet, gdzie ogłaszają się ludzie przyjmujący osoby do pomocy w zamian za nocleg i wyżywienie. Dla mnie to byl sposób, aby dotrzeć do ludności lokalnej – opowiada Karolina Olejniczak.

W Mauretanii taką osobą był Moussa, któremu internetowy profil prowadziła znajoma z Irlandii. Wszystko dlatego, że w wiosce mężczyzny nie ma prądu i żeby z niego skorzystać, trzeba jeździć do najbliższego miasta. 

-  Tam żyje się z dnia na dzień. Celem jest zapewnienie sobie i rodzinie środków na bieżące życie. Można tam poczuć, że się cofnęło w czasie o dobre kilkadziesiąt lat - mówi Karolina Olejniczak. - Z początku przeżyłam lekki szok. Pierwszy wjazd do wioski, pierwsza wizyta w tamtejszej toalecie, pierwszy bardzo skromny posilek dzielony na kilka osób, jedzony w ciemnosci, przy niesamowicie rozgwiazdzonym niebie. Z początku zwątpiłam czy dam radę, ale po kilku dniach doceniałam coraz więcej i dostrzegłam w tej prostocie życia piękno - dodaje.

Choć życie w Mauretanii jest zupełnie inne niż w Polsce to jak podkreśla koninianka „łączy nas to, że nasze realne potrzeby są takie same, z pewnoscią wszyscy musimy jeść”. Karolina Olejniczak przez miesiąc spędzony w Mauretanii pomagała Moussie w jego ekologicznym ogrodzie warzywnym. Pomyślała też, że warto mu pomóc w spełnieniu marzenia – pompie solarnej. Jej zakup i montaż są poza finansowym zasięgiem Moussy. Stąd internetowa zbiórka, którą organizuje pani Karolina.

- Moussa nie rozumie dokładnie na czym to polega. Myślę, że nie do końca w to wierzy. Dużo mi dziękuje za to, że próbuję ale nie okazuje jeszcze radości. Podchodzi do tego ze zdrowym dystansem – mówi Karolina Olejniczak. - Jak się uda to kupimy pompę solarną do nawadniania sadu oraz 8 paneli do jej zasilania. A jak się uda bardziej to dokupimy też 4 brakujace panele do ogrodu warzywnego. W cenie jest też transport sprzętu z Nouakszot i instalacja przez lokalnego technika – dodaje.

Na koncie zbiórki zrzutka.pl/moussa jest już ponad 11 tys. zł. Pieniądze można wpłacać jeszcze tylko przez 8 dni.

wideo: zrzutka.pl

  • Ekologiczny ogród w Mauretanii? Koninianka organizuje pomoc

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO