Mimo, że od referendum w gminie Babiak minęło pięć lat, w kwestii górnictwa odkrywkowego na tym terenie niewiele się zmieniło.
Mówiono o tym na specjalnie zwołanej konferencji, w której wzięli udział: Kuba Gogolewski (Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”), Józef Drzazgowski (Stowarzyszenie Ekologiczne Eko - Przyjezierze), Magdalena Krysińska-Kałużna (Akcja Konin) oraz inicjatorzy referendum, reprezentanci społeczności lokalnej gminy Babiak.
W czerwcu 2020 roku mija pięć lat od prawomocnego referendum lokalnego w gminie Babiak. Mieszkańcy zadecydowali wtedy o rozwoju swojej „małej ojczyzny” bez kopalni węgla brunatnego. Jednak sprawa odkrywki nie jest jeszcze wygrana przez lokalną społeczność. Dlatego Akcja Konin, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko - Przyjezierze oraz Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki zorganizowali konferencję prasową w Koninie, podczas której podjęto tematy dotyczące aktualnej sytuacji w PAK KWB Konin oraz transformacji regionu płd.-wsch. Wielkopolski.
Przypomnijmy, że 21 czerwca 2015 roku mieszkańcy gminy Babiak w powiecie kolskim, w obywatelskim zrywie zorganizowali referendum lokalne w sprawie budowy kopalni odkrywkowej na złożu "Dęby Szlacheckie". Przeciwko budowie odkrywki opowiedziało się ponad 90% głosujących. Rada Gminy Babiak, poparła wynik referendum i wyraziła obawę o negatywny wpływ odkrywki na wiele obszarów społeczno - gospodarczych oraz warunki życia lokalnej społeczności. Radni zaapelowali do wojewody wielkopolskiego o uwzględnienie wyniku referendum przy podejmowaniu decyzji dotyczącej odkrywki. Również Rada Powiatu Kolskiego negatywnie oceniła plany budowy.
- Spotkania przedreferendalne, były wynikiem prac całego lokalnego społeczeństwa – powiedziała Wanda Radowska jedna z inicjatorek referendum. – To był niesamowity zryw ludzi, którzy zaczęli walczyć o swoją przyszłość, miejsca pracy, dach nad głową, miejsce na ziemi. I przede wszystkim o wodę. Nie było to wymierzone przeciwko górnikom, przeciwko właścicielowi PAK Konin, bo górników w naszym gronie również nie brakowało, ale przeciwko panującym rozwiązaniom, układom, przestarzałym technologiom. Jednak referendum nie dało nam pełnego bezpieczeństwa – walka o przyszłość naszą i naszych dzieci wciąż trwa.
- Węgiel brunatny eksploatować miała PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A., która mimo negatywnego wyniku referendum nadal zainteresowana jest eksploatacją złoża „Dęby Szlacheckie”. Spółka nie wstrzymała prowadzonych działań zmierzających do uzyskania decyzji na wydobycie węgla do 2040 r. Szacuje się, że w złożu pod gminą Babiak może zalegać ponad 100 mln ton węgla brunatnego - infomują organizatorzy spotkania w Koninie, w piątą rocznicę referndum w gminie Babiak.
autor: Anna Pilarska
e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl
*** *** ***
Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.
Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus
*** *** ***
Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.
Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.
KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE