Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDodatek solidarnościowy dla tych co stracili pracę przez COVID-19

Dodatek solidarnościowy dla tych co stracili pracę przez COVID-19

Dodano: , Żródło: LM.pl
Dodatek solidarnościowy dla tych co stracili pracę przez COVID-19

Przez trzy miesiące osoby, które straciły pracę lub ich wymowa wygasła z powodu koronawirusa mogą odbierać „dodatek solidarnościowy”.

Nowy zasiłek przysługuje osobom, z którymi po 15 marca tego roku pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Warunkiem otrzymania „dodatku solidarnościowego” jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Dodatek wynosi 1400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym dana osoba złożyła wniosek.

- Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy, ZUS opłaca od kwoty tego dodatku, składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, a także zdrowotne – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Jednak składki te nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji, urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.

- Co istotne, za okres wypłaty dodatku solidarnościowego, nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego – zwraca uwagę Marlena Nowicka - Dlatego, osoba niezdolna do pracy z powodu choroby, powinna wystąpić o świadczenie, które jest dla niej bardziej korzystne finansowo.

Termin składania wniosków o dodatek solidarnościowy upływa 31 sierpnia 2020 r. Można go złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EDS). Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

źródło: ZUS Poznań

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole