WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Ościsłowo czeka nadal na decyzję. Greenpeace komentuje sprawę

Dodano: 6.07.2020 13:59

Do końca 2020 roku odroczone zostało wydanie decyzji środowiskowej dla budowy odkrywki Ościsłowo. - Przyszłość spółki ZE PAK zaczyna przypominać Titanica – komentuje Anna Meres z Greenpeace.

Ekolodzy z Greenpeace podkreślają, że ZE PAK nie odpowiedziało na wezwania Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska co do uzupełnienia braków w raporcie oceny oddziaływania na środowisko.

„Wątpliwości organu budzi przedłożony przez ZE PAK raport w zakresie wpływu planowanej odkrywki na wody powierzchniowe i podziemne oraz jej oddziaływania na obszary Natura 2000. Nie uwzględnia on skumulowanego oddziaływania leja depresji już istniejących odkrywek - a zdaniem hydrogeologów spowoduje to znacznie większe szkody w środowisku niż przedstawia to spółka ZE PAK. Jednocześnie, w związku z wyczerpywaniem się złóż odkrywek  Jóźwin IIB i  Drzewce, dostarczających węgiel do działających obecnie bloków, wkrótce może zabraknąć paliwa do zasilania elektrowni ZE PAK.

 - Z jednej strony mamy brak decyzji dla budowy odkrywki Ościsłowo. Z drugiej, z końcem czerwca zamknięta została część bloków elektrowni Konin i Pątnów I o łącznej mocy 493MW. Jeśli dorzucimy do tego politykę klimatyczną UE, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050, prace nad zaostrzeniem unijnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także towarzyszące temu rosnące ceny uprawnień do emisji i taniejące OZE, to widzimy jasno - działalność kompleksu energetycznego ZE PAK w obecnym modelu nie ma żadnego sensu ani przyszłości. - komentuje Anna Meres z Greenpeace.

Budowa odkrywki Ościsłowo oznacza zagładę trzech obszarów Natura 2000 - Pojezierza Gnieźnieńskiego, Ostoi Nadgoplańskiej i Jeziora Gopło, a także dwóch parków krajobrazowych - Powidzkiego Parku Krajobrazowego i Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Dodatkowo, trzy kompleksy jezior we wschodniej Wielkopolsce - skulskie, ślesińskie i ostrowsko-powidzkie zostaną osuszone przez lej depresji odkrywki oraz zanieczyszczone przez ścieki kopalniane. Mieszkańcy apelują do władz i właściciela spółki ZE PAK, aby zamiast tracić czas na planowanie budowy kolejnej odkrywki, zaczęli jak najszybciej wdrażać plan sprawiedliwej transformacji oraz naprawy szkód wyrządzonych w środowisku przez działalność górniczą spółki.

- Żądamy natychmiastowego przystąpienia do naprawy szkód. Oczekujemy pilnych działań od właściciela ZE PAK, ale także od rządu i samorządu - to oni przez lata wydawali pozwolenia, które doprowadziły do katastrofy ekologicznej w regionie. Nie można zrzucać na mieszkańców Wielkopolski i Kujaw odpowiedzialności za posprzątanie bałaganu po kopalniach odkrywkowych. Skoro regionowi konińskiemu przysługują unijne środki na transformację terenów pogórniczych, to znaczna ich część powinna być przeznaczona na naprawę szkód w środowisku. Kluczowe jest też, aby pieniądze trafiły do wszystkich grup społecznych dotkniętych skutkami działań spółki ZE PAK. Bez uwzględnienia tych wszystkich elementów, trudno będzie nazwać tę transformację sprawiedliwą. - komentuje Józef Drzazgowski z lokalnego Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze.

Jakby tego było mało, spółka ZE PAK ubiega się jeszcze o odstępstwa od nowych standardów emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza dla elektrowni Konin, Pątnów I i Pątnów II.  W maju tego roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wydał zgodę na wyższą niż dopuszczalne normy emisję przez elektrownię Pątnów II szkodliwych zanieczyszczeń powietrza: tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłu oraz rtęci. Zdaniem Greenpeace decyzja marszałka rażąco narusza ona dobro społeczeństwa, dlatego organizacja zaskarżyła ją do Ministra Klimatu. Biorąc pod uwagę, jak kolosalnych zniszczeń środowiska ZE PAK już dokonał, nie powinno być mowy o żadnych dalszych odstępstwach od przepisów”.

źródło: Greenpeace

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

30 lat funkcjonowania odkrywki Lubstów która byla 2 km od jeziora Lubstowskiego i co ?? Nie było ubytków wody.... ponad 10 lat odkrywka już nie funkcjonuje a woda jak była tak jest :)
Dodano: 6.07.2020 14:45    Przez: ~haha zaorane
Może Greenpeace zobowiąże się do utrzymywania rodzin których żywiciele stracą pracę ?
Dodano: 6.07.2020 14:43    Przez: fa
Taniejące OZE ??? zobaczcie cene energii .... dlaczego kupujemy energię z niemiec z niemieckich elektrowni węglowych czy skandynawii ???? kto mi to wyjasni ????
Dodano: 6.07.2020 14:47    Przez: ~oze ??
Dlaczego w Wilczynie nadal wody ubywa? Dlaczego nie dogadano się i nie pompuje się gotową przepompownią wody z odkrywek? Tak się martwicie o obszar Natura 2000? Jeśli wody nie dopompujecie, to jeziora za kilka lat nie będzie.
Dodano: 7.07.2020 07:21    Przez: piotrek12
solorz dostanie kase 15 milionów euro za zamkniecieto po co inwestować .a odkrywke sami nie chcą i robią że nie przyznali. w remonty duże koszty otwarcie odkrywki
Dodano: 6.07.2020 17:17    Przez: ~koniniak

KOMENTARZE

Może Greenpeace zobowiąże się do utrzymywania rodzin których żywiciele stracą pracę ?
Dodano: 06.07.2020 14:43    Przez: fa
avatar Greenpeace pokazazuje wam terroryści środkowy palec. A tak wogóle to Greta Tunberg oddaj mi lato!!!!!
Dodano: 06.07.2020 17:03    Przez: Tomasz Kobrzycki
Jak inne zawody tracą pracę to nikt nie płacze na LM tylko rodziny z elektrowni...bez przesady. Kiedyś węgla zabraknie trzeba myśleć co dalej..
Dodano: 10.07.2020 21:54    Przez: ~Solidarność
30 lat funkcjonowania odkrywki Lubstów która byla 2 km od jeziora Lubstowskiego i co ?? Nie było ubytków wody.... ponad 10 lat odkrywka już nie funkcjonuje a woda jak była tak jest :)
Dodano: 06.07.2020 14:45    Przez: ~haha zaorane
Taniejące OZE ??? zobaczcie cene energii .... dlaczego kupujemy energię z niemiec z niemieckich elektrowni węglowych czy skandynawii ???? kto mi to wyjasni ????
Dodano: 06.07.2020 14:47    Przez: ~oze ??
bo obowiązują umowy poprzedniego Rządu który je zawarł ,zresztą, dziś walczą żeby wrócić do władzy i resztę dóbr Polski zniszczyć w taki czy inny sposób ,wybierając trzaski do tego doprowadzimy
Dodano: 06.07.2020 19:19    Przez: ~moher
solorz dostanie kase 15 milionów euro za zamkniecieto po co inwestować .a odkrywke sami nie chcą i robią że nie przyznali. w remonty duże koszty otwarcie odkrywki
Dodano: 06.07.2020 17:17    Przez: ~koniniak
Grynpic niech zacznie od siebie - stare diesle na "Arctic Surveyvor" i "Esperanzy" mogli by zastąpić żaglami. Ale nok rei w sztormowa noc to nie chłodnia kominowa w sloneczny dzień.
Dodano: 06.07.2020 17:17    Przez: Jacek Zaborowski
Napisze standardowo... zabrać im wszystko i do buszu na golasa... a ogólnie pałować i na Syberię na nature
Dodano: 06.07.2020 22:00    Przez: Stefan Darda
avatar ależ strasznie mądrzy jesteście wszyscy....tylko dać wam trochę władzy...
Dodano: 07.07.2020 06:28    Przez: zx
Dlaczego w Wilczynie nadal wody ubywa? Dlaczego nie dogadano się i nie pompuje się gotową przepompownią wody z odkrywek? Tak się martwicie o obszar Natura 2000? Jeśli wody nie dopompujecie, to jeziora za kilka lat nie będzie.
Dodano: 07.07.2020 07:21    Przez: piotrek12
Brak wody w jeziorach to wyłączna zasługa eko debili z Przyjezierza woda miała być dopompowana to skutecznie blokowali realizację tej inwestycji.Teraz jest płacz bo prawie jezior nie ma i nie będzie jest katastrofa szkoda gadać!!!
Dodano: 07.07.2020 13:27    Przez: ~mieszkaniec
w latach 80-tych przeprowadzono katastroficzną w skutkach meliorację gmin Kleczew i Wilczyn i ościennych.Osuszono wszystkie naturalne tereny wodonośne które poprzez rowy zasilały jeziora!!!
Dodano: 07.07.2020 15:57    Przez: ~mieszkaniec
Kopalnia też powoduje lej depresyjny i odwadnia jeziora.Proponuję przyznać bezwarunkowo koncesję na Ościsłowo i wspólnie z właścicielemZE PAK nawet w drodze przymusu zmusić do naprawienia Kopalnie szkód górniczych w regionie i uratować jeziora w ramach zielonej doliny to ostatnia deska ratunku dla jezior!!!Samorządy do dzieła!!!
Dodano: 10.07.2020 20:29    Przez: ~może być znowu pięknie???
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO