WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Drukował Głos Koniński, chciał mszy po polsku i bulwaru nad Wartą

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 1.08.2020 13:31

To między innymi dzięki niemu możemy dzisiaj śledzić zapisane w Głosie Konińskim wydarzenia z dwóch dekad polskiej niepodległości, bowiem to właśnie Ernest Michel przez całe dwudziestolecie międzywojenne drukował jedyny koniński tygodnik.

Witrynę jego zakładu (fot. 1) znali nie tylko koninianie ale i wszyscy przyjezdni, bo nie sposób było – przejeżdżając przez koniński rynek - nie zobaczyć na rogu ulic Śliskiej i Wiosny Ludów wielkiego szyldu: „Księgarnia. Drukarnia. Materiały piśmienne.” Zaglądali tam też zapewne zarówno sprzedawcy jak i kupujący z konińskiego rynku, który funkcjonował wtedy – jak sama nazwa wskazuje – właśnie na rynku czyli dzisiejszym placu Wolności.

Wymyślił bulwar nad Wartą

W owe materiały piśmienne zaopatrywali się u niego zapewne wszyscy uczniowie konińskiej Szkoły Handlowej, po 1919 roku przemianowanej na Gimnazjum Humanistyczne, bo jego siedziba mieściła się tuż obok sklepu Michla, w budynku kamienicy Zemełki. Ale Ernest Paweł, bo takie imiona ten zacny obywatel Konina otrzymał na chrzcie, był znany współobywatelom nie tylko z tego powodu, bowiem – jak napisał we wspomnieniu po jego śmierci Stefan Siciński - „nie było instytucji o charakterze społecznym lub filantropijnym, do której by nie należał, wnosząc jako udział, prócz zasiłku pieniężnego trzeźwą radę i ofiarną pracę.”

Był Ernest Paweł Michel (fot. 2) przede wszystkim radnym miejskim i wiceburmistrzem Konina. To on zainicjował budowę bulwaru nad Wartą, który wtedy zajmował jedynie krótki odcinek nabrzeża między mostem a ulicą Wodną. Znalazł się też w gronie osób pracujących nad wybudowaniem pierwszej w Koninie elektrowni oraz założycieli Towarzystwa Kredytowego, przemianowanego z czasem na Bank Koniński.

Niestrudzenie pracowity

Ernest Paweł Michel spędził w Koninie zdecydowaną większość z 74 lat swojego życia. Urodził się w 1852 roku w Pabianicach. Jego ojcem był Antoni Michel, majster tkacki – jak zapisano w akcie urodzenia (il. 3). Do chrztu trzymał go Józef Michel, najprawdopodobniej starszy brat ojca, co wskazuje na to, że rodzina, choć o niemieckich korzeniach, osiadła w Polsce już od jakiegoś czasu. Swoją wymowę mają także spolszczone już wersje imion obu mężczyzn.

W wieku piętnastu lat Ernest wyjechał do Kalisza uczyć się zawodu w drukarni Karola Hindemitha, którego „zjednał sobie prawością charakteru, niestrudzoną pracowitością i chęcią do nauki”. Z czasem szef powierzał podopiecznemu coraz trudniejsze zadania, aż po „nadzór nad drukarnią” – jak zapisano w jubileuszowej notce na pięćdziesięciolecie pracy zawodowej E.P. Michla.

Drukarnia bardzo porządna

W 1879 roku 27-letni Ernest przeniósł się do Konina, gdzie od razu otworzył księgarnię i drukarnię. Nie był pierwszym przedsiębiorczym obywatelem Kalisza który w naszym mieście szukał przestrzeni do rozwoju. Cztery dekady później w jego ślady poszedł na przykład geodeta (wtedy nazywany mierniczym) Antoni Nawrotek, który wynajął mieszkanie na piętrze kamienicy Michla.

strona 1 z 3
1 2 3
slajd 1 z 7
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

A dzisiaj drukuje Przegląd TW jakiś tam.
Dodano: 01.08.2020 20:55    Przez: p***rnese tu
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO