LM.plWiadomościPortal Samorządowy: Powiat koniński w czołówce Wielkopolski

Portal Samorządowy: Powiat koniński w czołówce Wielkopolski

Dodano: , Żródło: LM.pl
Portal Samorządowy: Powiat koniński w czołówce Wielkopolski

Piąte miejsce wśród wielkopolskich powiatów zajął powiat koniński w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego opublikowanym przez Portal Samorządowy.

W tworzeniu rankingu brane pod uwagę było siedem wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń, relacja zobowiązań do dochodów ogółem i udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. 

Bardzo dobrze w tym rankingu wypada powiat koniński, zajmując 52. miejsce wśród powiatów ogółem, ale wysokie piąte miejsce wśród powiatów wielkopolskich. 151. jest powiat kolski, a oczko niżej uplasował się powiat turecki. Najniżej sklasyfikowany został powiat słupecki - na 244. miejscu.

Dopiero 59. miejsce na 66 sklasyfikowanych miast zajął Konin. To ciekawy wynik w porównaniu do publikowanego przez nas w zeszłym tygodniu rankingu stworzonego przez dwutygodnik ,,Wspólnota", który plasował Konin na jednym z czołowych miejsc w kraju. Metodologia obu rankingów jest jednak różna i kładą one nacisk na różne aspekty.

Wśród gmin wiejskich najlepszy wynik spośród powiatu konińskiego uzyskała gmina Kazimierz Biskupi - 354. miejsce. Najgorzej wypadł Skulsk, który uplasował się na 1478. miejscu. Wśród gmin miejsko-wiejskich 110. miejsce zajął Kleczew, a najniższe (spośród powiatu konińskiego) Rychwał - 615.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole