WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Ciepłownia geotermalna w Koninie. Budowa ma ruszyć w tym roku

Dodano: 18.08.2020 18:03
Źródło: LM.pl

Konin doczeka się ciepłowni geotermalnej. Jej budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 56 mln zł.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie na tę wiadomość czekało od ponad roku. W maju 2019 roku zespół z ówczesnym prezesem Stansławem Jareckim, zlożył do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wniosek o dofinansowanie budowy ciepłowni geotermalnej oraz drugiego otworu wydobywczego GT-3. Dzisiaj okazało się, że koniński MPEC znalazł się na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania, a to oznacza wsparcie inwestycji w kwocie ponad 24 mln zł.

- Ta informacja jest bardzo pozytywna. Odwiert GT-1 został wykonany wiele lat temu i czekaliśmy, żeby rozpocząć eksploatacje wody geotermalnej – mówi prezydent Piotr Korytkowski. - Liczę, że charakter tego terenu w najbliżsych latach się zmieni. Da nam otwarcie związane z wykorzystywaniem wód geotermalnych na wyspie Pociejewo. Będzie tu ekologiczny salon miasta – dodaje.

Obecny prezes MPEC – Sławomir Lorek podkreśla, że wiadomość o otrzymaniu dofinansowania dedykuje przede wszystkim miejskim radnym kadencji 20120-2014.

- Oni podejmowali decyzję o przyznaniu 7 mln zł na pierwszy odwiert – mówi Sławomir Lorek. - Jestem pewien, że rozpoczynamy proces inwestycyjny, który będzie trwał do 2022 roku i ta ciepłownia o mocy 8 MWt będzie kolejnym źródłem energii cieplnej dla mieszkańców naszego miasta. Konin powstał wykorzystując inne źródło ciepła i energii, ale w 2022 roku może korzystać z wód geotermalnych, które są w tym miejscu – dodaje.

Umowa o dofinansowaniu budowy ciepłowni ma zostać podpisana do 30 września. Zaraz potem MPEC planuje ogłosić przetarg. Spółka ma już pozwolenie na budowę, a prezes Lorek liczy na przekazanie placu budowy przed końcem tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od 2023 roku ogrzewanie dla miasta pochodzić będzie z trzech źródeł: ZE PAK, MZGOK oraz ciepłowni geotermalnej.

wizualizacja: facebook/Paweł Adamów - zastępca prezydenta miasta Konina

  • Ciepłownia geotermalna w Koninie. Budowa ma ruszyć w tym roku
  • Ciepłownia geotermalna w Koninie. Budowa ma ruszyć w tym roku
  • Ciepłownia geotermalna w Koninie. Budowa ma ruszyć w tym roku
  • 1597767309-jqdkmt-118177534_3225124324189294_749133288386809197_n.jpg

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Prędzej ruszy nabór do rad nadzorczych.Następne będą podwyżki uposażeń,dalej rozpatrywanie innego skromniejszego,ale za to tańszego planu.Ciąg dalszy jest wszystkim znany.
Dodano: 18.08.2020 19:13    Przez: Grzech Walerian
Jak jest mi wiadomo to Marcin Szubert wpadł na pomysł i znalazł źródła geotermalne.Co może wiedzieć Lorek(z zawodu dyrektor szkoły) o geotermii ? Spodziewać się można obniżki CO w koninie.Jak znam życie to wcale nie!! Ci urzędnicy dbają tylko o swoje nie o nasze.Konin od lat nie ma gospodarza.Ci na zdjęciu to prywaciarze.
Dodano: 18.08.2020 19:52    Przez: skur...
Lolek do Urzędu pracy w kolejce dla bezrobotnych się powinien ustawić a nie brać publiczne pieniądze z naszych podatków
Dodano: 18.08.2020 20:53    Przez: kapo
Prezes mpec do dymisji
Dodano: 18.08.2020 20:48    Przez: obywatel
Bardzo dziękuję WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do powstania tego projektu oraz uzyskania dofinansowania :)
Dodano: 18.08.2020 22:12    Przez: Sławomir Lorek

KOMENTARZE

Prędzej ruszy nabór do rad nadzorczych.Następne będą podwyżki uposażeń,dalej rozpatrywanie innego skromniejszego,ale za to tańszego planu.Ciąg dalszy jest wszystkim znany.
Dodano: 18.08.2020 19:13    Przez: Grzech Walerian
czy można już apliować do pracę ? :)
Dodano: 19.08.2020 00:31    Przez: ~hoho haha
Jak jest mi wiadomo to Marcin Szubert wpadł na pomysł i znalazł źródła geotermalne.Co może wiedzieć Lorek(z zawodu dyrektor szkoły) o geotermii ? Spodziewać się można obniżki CO w koninie.Jak znam życie to wcale nie!! Ci urzędnicy dbają tylko o swoje nie o nasze.Konin od lat nie ma gospodarza.Ci na zdjęciu to prywaciarze.
Dodano: 18.08.2020 19:52    Przez: skur...
kadencji 20120-2014. ???, co to za data i kadencja ...??? rozumie że skoro takiej daty nie ma wiec i jak zawsze propaganda nic innego jak fikcja te wody termalne , a co do lolusia to z kolesia żaden energetyk gdzie facet ma jakiekolwiek pojęcie z edukacji do energetyki ??????.... ściema dla społeczeństwa .... typowe pompowanie tematu i kolesiostwo
Dodano: 18.08.2020 20:23    Przez: sandi
Prezes mpec do dymisji
Dodano: 18.08.2020 20:48    Przez: obywatel
Ludzie... Ale w Was nienawiści... Czy uważacie, że człowiek nie uczy się całe życie? Zamiast się cieszyć z tak dobrej wiadomości o dofinansowaniu to narzekacie i zachowujecie się podle wobec drugiego człowieka. Koniec takim czymś. A dla ludzi zaangażowanych w budowę geotermii gratulacje, szacun się należy
Dodano: 18.08.2020 22:53    Przez: ~Bartek R
Do Bartek R-fajna byłaby pieczątka :Bartosz R.Wiceprezes Geotermii,ale najpierw skończ podstawówkę,bo jesteś naiwny,jak pensjonarka.
Dodano: 18.08.2020 23:09    Przez: Grzech Walerian
Bratku - jaka nienawiść. Czy znalazłeś w Koninie dziennikarza co zadał sobie trud oceny tej inwestycji? Policz ile kosztuje budowa tej geotermii i ile % pokrywa zapotrzebowania miasta na ciepło. Zapytaj o ile obniży to rachunki za ciepło. Przecież taka inwestycja ma nie tylko chronić przyrodę ale też przynosić oszczędności. Skoro źródło ciepła jest za darmo i większość inwestycji mamy z dotacji to jakie będą oszczędności? Można słowo wstępu poświęcić też PAK, UE i zakazom produkci ciepła z węgla. Rozumiem Warszawę czy Łódź z elektrociepłowniami w mieście - zamknąć, ale czemu taki PAK dalej ciepła nie może gwarantować skoro i tak będzie produkował je? Bezsens. Jak ktoś powie, że PAK z tym skończy i trzeba się zabezpieczyć to wróć do pytania: ile geotermia pokryje naszych potrzeb (wiele nie zabezpieczy). Dziś mamy ciepło w MPEC droższe od gazu. Prąd w nocy jest tańszy niż MPEC. Ekologicznie niemal nic się nie zmieni bo nadal Stary Konin do MPEC się nie podłączy.
Dodano: 19.08.2020 12:38    Przez: Marcin Swoinski
... Zaś bloki i osiedla wyboru nie mają. Monopolista MPEC im narzucie nowy cennik. I tyle. Po najniższej linii oporu. Wcale nie tanio. Ja mam dom i mieszkanie. Mieszkanie 3x mniejsze od domu i koszt ogrzewania mieszkania (a przecież jest to "otoczone innymi mieszaniami") jest wyższy niż ogrzania nowego i ciepłego domu. Patologia jest w cieple konińskim. Zaś na starówce kolejny rok gdzie nie wyjdziesz na spacer po 17.00 w listopadzie.
Dodano: 19.08.2020 12:41    Przez: Marcin Swoinski
Lolek do Urzędu pracy w kolejce dla bezrobotnych się powinien ustawić a nie brać publiczne pieniądze z naszych podatków
Dodano: 18.08.2020 20:53    Przez: kapo
Piękny lolo zero wstydu
Dodano: 18.08.2020 20:58    Przez: koninjestnasz
Bardzo dziękuję WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do powstania tego projektu oraz uzyskania dofinansowania :)
Dodano: 18.08.2020 22:12    Przez: Sławomir Lorek
...potem będzie szukanie winnych,a na końcu cisza.
Dodano: 18.08.2020 22:33    Przez: Grzech Walerian
To może poda Pan orientacyjną cenę energii ciepłowniczej dla mieszkańca Konina po uruchomieniu w/w inwestycji.Brutto poproszę i przy tej okazji wydajność proszę w J.
Dodano: 19.08.2020 08:14    Przez: p***rnese tu
odgrzewany kotlet . ile to już razy budowali . trzeba się pokazać i tyle w temacie . Żałosny widok
Dodano: 18.08.2020 23:22    Przez: ~Edek
Ludzie pamiętają pana pyche i arogancje nie ukryje się pan pod żadnym zacnym stanowiskiem
Dodano: 19.08.2020 08:23    Przez: pseudo prezes
A może pan prezydent wziął by się za przychodnie? Kiedy zaczną normalnie leczyć ludzi a nie telefonicznie? Ludzie do lekarzy się dostać nie mogą a składki na ZUS sama co miesiąc odprowadzane! Prywatnie oczywiście przyjmują ale na NFZ już nie!
Dodano: 19.08.2020 08:26    Przez: Ewelina Wróbel
Przychodnie są w gestii ministerstwa zdrowia, do wczoraj dowodził nim najlepszy minister od 1000 lat. Tak, za przychodnie odpowiada PiS. Co ma do tego prezydent miasta to ja naprawdę nie wiem...