WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Czy uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?

Dodano: 28.08.2020 19:10
Źródło: LM.pl

Wrócił temat Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej, gm. Kramsk. Wczoraj radni i przedstawiciele placówki po raz kolejny dyskutowali o jej przyszłości.

Pod koniec lutego tego roku w budynku Urzędu Gminy w Kramsku radni mieli zdecydować o zamiarze likwidacji działającej od ponad 100 lat podstawówki. Wynikał on z wysokich kosztów utrzymania placówki, niskiej liczebności uczniów, a także konieczności kosztownego remontu (nie ma centralnego ogrzewania, sali gimnastycznej, a dwa jednokondygnacyjne budynki wymagają remontu relewacji i dachu). Na sali sesyjnej pojawili się uczniowie i ich rodzice. Młodzież przez kilka godzin stała za plecami radnych z transparentami w obronie szkoły, a ukradkiem ocierała łzy. Dyrektor SP w Woli Podłężnej prosiła o szansę podkreślając, że to nie tylko budynek a społeczność. Głosowanie radnych przyniosło remis. To spowodowało, że wójt Andrzej Nowak zdecydował o powołaniu zespołu dwustronnego, który opracuje warianty przyszłości szkoły w Woli Podłężnej. Wczoraj temat podstawówki wrócił pod obrady rady.

- Minęło sześć miesięcy od kiedy prosiłam o możliwość dźwignięcia się, ale nikt nie przewidział że przyjdzie COVID i pozamyka nas w domach. Na pewne rzeczy nie mieliśmy wpływu – mówiła Ewelina Dunaj – Rzywucka, dyrektor SP w Woli Podłężnej. - Jako szkoła jesteśmy, istniejemy. Dajcie nam Państwo szansę, żebyśmy mogli rozpocząć rok szkolny z dziećmi, które są jej spragnione po tak długiej przerwie. Może jest jakiś cień nadziei, mimo trudnej sytuacji, żeby spróbować wypracować wspólne stanowisko i przejść przez kolejne trudności – dodaje.

Po lutowej sesji, wójt Kramska w drodze przetargu znalazł firmę, która przeprowadziła ocenę stanu technicznego szkoły w Woli Podłężnej.

- Ta opinia jest niekorzystna. Chciałem ją skonfrontować z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Państwową Strażą Pożarną oraz Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Wyników tej inwentaryzacji nie mogłem zignorować – mówi Andrzej Nowak. - W związku z odrzuceniem przez rodziców wariantu, w którym uczniowie i nauczyciele mieliby pobierać naukę w szkołach w Wysokiem i Kramsku, co w mojej ocenie zapewnia zdecydowanie lepsze warunki, podjąłem działania zmierzające do tego, żeby myśleć o instalowaniu rozwiązań zastępczych – dodaje.

Tym rozwiązaniem mają być kontenery, w których uczyć się będą dzieci. Oferta związana z ich postawieniem ma wpłynąć do Urzędu Gminy w najbliższym czasie. Później konieczna będzie opinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie. Problem w tym, że rok szkolny rozpoczyna się za kilka dni.

- Rozpoczęcie realnego terminu zajęć, w porozumieniu z panią dyrektor, będziemy chcieli zastosować rozwiązania wynikające z rozporządzenia organizacji roku szkolnego i te dni dedykowane na zagospodarowanie przez radę pedagogiczną na wybrane przez siebie formy, wykorzystać w pierwszych dniach września. W zależności od odpowiedzi firmy i czasu oczekiwania na sanepid, będziemy korzystać z wydłużenia terminu z koniecznością odrabiania zajęć w soboty – mówi Andrzej Nowak.

Powołana przez wójta komisja dwustronna ma spotkać się 2 września. Sprawą szkoły radni zajmą się znowu na przełomie września i października.

  • Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?
  • Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?
  • Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?
  • Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?
  • Uczniowie SP w Woli Podłężnej będą się uczyć w kontenerach?

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

jak ja chodziłam do tej szkoły kiedyś to nawet nie było gdzie srać ani szczać , to wtedy się rodzice nie zgłaszali o to żeby wybudować nowe budynek czy tam polepszyć ja mam teraz 28 lat nie chodzę do szkoły tylko pracuje to teraz się biorą za tą szkołę Moim zdaniem to ta szkoła nie powinna w ogóle istnieć.... jak mają fermentować szkołę w Woli podłężnej to też niech zrobią od razu dach w OSP Woli Podleznej. większość dzieci chodzi do szkoły w Koninie lub Gminie Kramsk tą dlaczego mieszkańcy woli podłężnej są przeciw żeby swoich dzieci wysłać dalej do szkoły...
Dodano: 28.08.2020 21:57    Przez: ~mieszkaniec woli podleznej ? ...
zamknijcie szkołę dzieci mogą chodzić do gminy Kramsk do gimnazjum Star Stable Szkoła Podstawowa oraz Koninie i dostał za darmowe autobusy to nie wiem po co te mieszkańcy robią taką dużą koparę to mojej lat to ta szkoła już się sypała jak się palcem ją w dotklo
Dodano: 28.08.2020 22:01    Przez: ~wola podl.
Nie wiem dlaczego w regionie Konińskim wszystko przynosi straty i trzeba zamykać ...zakłady pracy, szkoły , oddziały szpitalne itp..itd...Może by tak wszystko prywatyzować ....sprzedać ( za grosze) i spółki porobić w szpitalu co oddział to inna spółka , w szkole co przedmiot nauczania inna spółka.. i będzię dobrze......przez dwa lata jak rozkradną a póżniej no cóż upadłość spółek.... patologia konińska..
Dodano: 29.08.2020 16:56    Przez: Stefan Darda
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO