WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin. Mieszkanie treningowe w bloku od darczyńców. Jest moc!

Dodano: 9.09.2020 15:20

W bloku przy ul. Erazma Pietrygi 3 w Koninie uroczyście otwarto mieszkanie treningowe dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

To wszystko w ramach projektu pn. „Azymut – Samodzielność”, który jest innowacyjnym rozwiązaniem obejmującym wdrożenie i przetestowanie pilotażowego modelu mieszkań treningowych dla dorosłych osób z autyzmemi i zespołem Aspergera. Wsparcie w formie pobytu w mieszkaniu treningowym ma służyć w zdobywaniu nowych umiejętności społecznych, rozwijaniu i wzmacnianiu kompetencji już posiadanych oraz podnoszeniu samodzielności w życiu społecznym osób ze spektrum autyzmu.

Miasto Konin na potrzeby realizacji projektu przeznaczyło dwa mieszkania o łącznej powierzchni 101,88 m² w nowym budynku przy ul. Erazma Pietrygi 3. Budynek wielorodzinny dedykowany  jest osobom ze specjalnymi potrzebami i został przekazany miastu przez prywatnych inwestorów: Itę Plutowską-Witaszek i Wojciecha Pluta-Plutowskiego.

- To lokal, który dedykowany jest osobom potrzebującym pomocy, które będą uczone życia  – powiedział Piotr Korytkowski, prezydent Konina. – Fajnie być włodarzem miasta, w którym są ludzie – anioły, którzy zauważają te szczególne potrzeby mieszkańców. W  tym przypadku mamy darczyńców, którzy przekazali miastu ten budynek, mamy ludzi, którzy są kompetentni aby prowadzić te działania, mamy spółdzielnię, ROPS, mamy przychylność samorządu województwa wielkopolskiego. Cieszę się, że na mapie Polski Konin jest jednym z miast, które jest prekursorem takich działań.  

Konińskie mieszkanie wspomagane prowadzone jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem Gepetto z Konina. – W ramach tego mieszkania będziemy trenować wszystkie te umiejętności, które są niezbędne do samodzielnego życia – scharakteryzowała w skrócie ideę Anna Leśna-Szymańska, prezeska konińskiego Stowarzyszenia Gepetto. – Chodzi o to, żeby te nasze osoby przygotować do samodzielnego życia, kiedy tak naprawdę będą sami, żeby rodzicie, opiekunowie mogli mieć poczucie, że ich dzieci poradzą sobie w dorosłym życiu. To jest bardzo ważne. To mieszkanie jest dedykowane osobom z terenu województwa wielkopolskiego, ale jest w Koninie, więc w pierwszej kolejności przyjmujemy mieszkańców miasta, a jeżeli będzie taka potrzeba to także osoby z powiatu i z dalszych części regionu. 

Mieszkanie treningowe w bloku przy ul. E. Pietrygi składa się z 3 osobnych pokoi dla mieszkańców, pokoju dla trenera samodzielności, salonu z aneksem kuchennym stanowiącego część wspólną, 2 łazienek oraz pomieszczenia gospodarczego. W ramach pobytu w mieszkaniu zapewnione zostanie specjalistyczne wsparcie, które dotychczas nie było dostępne. Rodzice i opiekunowie osób ze spektrum autyzmu w chwili osiągnięcia przez ich dzieci pełnoletności i zakończenia edukacji, są pozostawieni sami sobie bez programów wspierających rozwój i zwiększających samodzielne funkcjonowanie w środowisku. Treningi dla osób ze spektrum autyzmu przygotowywanei prowadzone są przez wyszkoloną kadrę mieszkania – trenerów samodzielności. Programy przygotowywane będą przez trenerów indywidualnie.

W procesie usamodzielniania się dorosłych dzieci ze spektrum autyzmu, wzmocnieni zostaną także rodzice i opiekunowie. Organizowane będą dla nich szkolenia, wsparcie terapeutyczne, grupy wsparcia i spotkania integracyjne, a dzięki miejscom rotacyjnym w mieszkaniu treningowym, skorzystają z programu wytchnieniowego. W projekcie oferowane są bowiem turnusy kilkudniowe, weekendowe, tygodniowe dostosowane do potrzeb i możliwości mieszkańca i rodziny

Model mieszkania wspomaganeg realizowany jest również w pięciu innych miastach w Polsce: Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Kołobrzegu, Goleniowie oraz Stargardzie Szczecińskim.

W otwarciu konińskiego mieszkania treningowego uczestniczyli między innymi: Paulina Stochniałek – członek zarządu województwa wielkopolskiego, Piotr Korytkowski - prezydent Konina, Witold Nowak - zastępca prezydenta Konina, Dorota Rybarska-Jarosz - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie, Kamila Górna – główny specjalista ds. modelu mieszkalnictwa wspomaganego, ROPS Zielona Góra, Anna Leśna-Szymańska – prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem Gepetto, starszy trener samodzielności w projekcie Azymut-Samodzielność.

 

slajd 1 z 17
NASTĘPNY SLAJD

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Szlachetne działanie!!!
Dodano: 09.09.2020 16:08    Przez: ~zk
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO