Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak pokonać dentofobię?

Jak pokonać dentofobię?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak pokonać dentofobię?

Niepokój, który większośc z nas odczuwa przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, można pokonać na wiele różnych sposobów. Niektórym do redukcji stresu wystarczy słuchanie ulubionej muzyki, innym medytacja, a jeszcze innym wspomaganie się naparami ziołowymi o działaniu uspokajającym. Niestety, dentofobia nie jest zwyczajnym lękiem, lecz paraliżującym strachem, który czasami nie pozwala udać się na kontrolę nawet w przypadku mocnych dolegliwości bólowych w jamie ustnej. Na ciężką postać dentofobii cierpi zaledwie 15% społeczeństwa. Sprawdź, czym objawia się ta przypadłość i jak można ją przezwyciężyć. 

Najczęstsze objawy dentofobii

Dentofobia spędza sen z powiek ludziom, którzy na nią cierpią. Zbliżającej się wizycie u dentysty towarzyszą objawy takie jak biegunka, wymioty, bezsenność, dreszcze, osłabienie, omdlenia, gorączka, brak apetytu, nadmierne pocenie się, drżenie i problemy z oddychaniem. Pacjenci ze zdiagnozowaną dentofobią przez lata unikają wizyt w gabinecie stomatologicznym. Część z nich podejmuje decyzję o zapisaniu się do dentysty dopiero w momencie, gdy ból jest nie do zniesienia i całkowicie utrudnia normalne funkcjonowanie. Dotka ona w tym samym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Jakie są przyczyny dentofobii?

Wśród głównych przyczyn dentofobii wymienia się przede wszystkim doznanie traumy w wieku dziecięcym. Przykrym doświadczeniem, które wpłynęło na ukształtowanie się lęku przed dentystą, mogło być na przykład nieskuteczne znieczulenie, a w efekcie bardzo bolesny zabieg. Pacjenci wymieniają także nieodpowiednie podejście lekarza oraz personelu stomatologicznego, nieudane leczenie i konieczność powtórzenia go, a także przerażające opowieści znajomych na temat ich własnych, przykrych przeżyć. Pacjentów przeraża ponadto poczucie bezsilności i zagrożenia, a także niemożność komunikacji podczas zabiegu. 

Jak wyleczyć dentofobię?

Dentofobia określana jest jako odmiana nerwicy lękowej, dlatego zazwyczaj nie da się pokonać samodzielnie. Do jej wyleczenia niezbędne mogą okazać spotkania z psychoterapeutą oraz wdrożenie farmakoterapii. Poza tym warto z znaleźć przyjazny gabinet stomatologiczny, w którym o komfort pacjenta dba cały personel - asystentka stomatologiczna, dentysta, a nawet recepcjonistka. Warto, aby były w nim wykorzystywane najnowsze technologie, na przykład bezbolesne komputerowe znieczulenie. Ponadto w niektórych gabinetach pacjent przed zabiegiem może zostać poddany narkozie lub sedacji wziewnej podtlenkiem azotu (gazem rozweselającym). Osoba cierpiąca na dentofobię powinna poinformować personel o swoim lęku, zaś ten traktować ją życzliwie, z cierpliwością oraz szacunkiem. Asystentki stomatologiczne z Poznania, które są absolwentami szkół policealnych, wiedzą w jaki sposób podejść do zestresowanego pacjenta.

Pomocne jest także wyrobienie sobie nawyku chodzenia na kontrole dentystyczne oraz bezbolesne i bezkrwawe zabiegi profilaktyczne do higienistki stomatologicznej, która wykonuje m.in. skaling, piaskowanie, fluoryzację, lakierowanie oraz lakierowanie zębów. Regularne kontrole umożliwiają szybkie zdiagnozowanie i wyleczenie pierwszych objawów chorób jamy ustnej, a tym samym ograniczają konieczność poddania się leczeniu kanałowemu czy resekcji zęba.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, uroda, dentysta, dentofobia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole