WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Gminy przeciwko pomysłowi Konina. Zapowiadają wspólną walkę

Dodano: 24.09.2020 17:27
Źródło: LM.pl

Wójtowie Kramska i Kazimierza Biskupiego są zaskoczeni i oburzeni pomysłem władz Konina co do wchłonięcia przez miasto części ościennych gmin. Czekając na decyzję Rady Miasta, planują wspólne kontrdziałania.

Wczoraj okazało się, że konińscy radni na najbliższej sesji będą debatować nad podjęciem inicjatywy zmierzającej do przejęcia Rudzicy, Woli Podłężnej i Morzysławia Kolonii z gminy Kramsk oraz Posady, Sokółek, Wieruszewa, Woli Łaszczowej i Władzimirowa z gminy Kazimierz Biskupi. To w sumie ponad 2,3 ha - dla gminy Kazimierz Biskupi oznacza to stratę niemal 13% powierzchni, dla gminy Kramsk - ponad 7%.

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni tą informacją. Dowiedziałem się o niej z mediów. Nikt ze mną z Urzędu Miasta, pan prezydent, czy ktokolwiek, nie kontaktował się w tej sprawie - mówi Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi.

- Nie było żadnych rozmów, żadnych sygnałów. Tym, że ten projekt się pojawił na pewno jestem zdziwiony, zwłaszcza sposobem przedstawienia bez żadnych prób komunikowania czegokolwiek z samorządem, wobec którego ma się takie plany – dodaje Andrzej Nowak, wójt gminy Kramsk.

Dziś wójtowie obu gmin spotkali się ze sobą i rozmawiali na temat tego pomysłu.

- Uzgodniliśmy z wójtem Kramska, że będziemy działać wspólnie. Pierwsze decyzje już dzisiaj zapadły. Utworzyliśmy w Urzędzie Gminy zespół, który będzie nad tym pracował – mówi Grzegorz Maciejewski.

Wójt Andrzej Nowak przyznaje, że zamierza w tej sprawie współpracować z wójtem Maciejewskim.

- Jesteśmy po wstępnym kontakcie. Jeśli te planowane działania zostaną przełożone na projekty uchwał, będziemy zgodnie projektować kontrdziałania, które będą miały na celu zachowanie integralności naszych terytoriów – mówi Andrzej Nowak. - Poczekam na to, jaki będzie wynik wewnętrznej debaty w Radzie Miasta, bo ufam, że biorąc pod uwagę skalę potrzeb, jaką ma miasto w zakresie infrastruktury, to myślę, że ten krok polegający na objęciu tak dużych terenów musiałby się wiązać z jakąś ofertą dla mieszkańców. Natomiast oferowanie potencjalnym mieszkańcom czegoś z pominięciem tych, którzy są obecnie mieszkańcami miasta, byłoby nieuczciwe wobec tych, którzy są z granicami tego miasta związani – dodaje.

Jak podkreśla Grzegorz Maciejewski, gmina na terenach, które chce przejąć miasto Konin inwestuje od lat.

- Jest mi bardzo przykro z tego powodu. Gmina przez 30 lat budowała tam pełną infrastrukturę. Teren, który został objęty tą propozycją jest w 99% skanalizowany, mamy dwie hydrofornie z nowymi odwiertami po remoncie, jest szkoła, układ sieci komunikacyjnej dróg, oświetlenie w 85%. Cały czas tam inwestujemy, są kolejne wnioski złożone o pozyskanie środków zewnętrznych.

Jednocześnie jednak wójt gminy Kazimierz Biskupi nie zamyka się na rozmowy z miastem Konin.

- Bardzo serdecznie zapraszam władze Konina do gminy Kazimierz Biskupi. Bardzo chętnie pokażemy, w jaki sposób i co zrobić, by przyciągnąć mieszkańców, by zostawali na danym terenie. Podzielimy się naszym doświadczeniem, naszą wiedzą. Jeżeli w mieście nie potrafią sobie z tym poradzić i mieszkańcy wyprowadzają się stamtąd to proponowałbym, by stworzyli takie warunki dla ludzi młodych, ludzi operatywnych, by w mieście zostali, mogli funkcjonować. Nie ma problemu, służymy radą – mówi Grzegorz Maciejewski.

Sprawą zmiany granic Konina miejscy radni zajmą się 30 września. Czy na sesji pojawią się wójtowie obu gmin?

- Ustalimy razem z partnerem działania, czyli wójtem Maciejewskim, udział w sesji Rady Miasta Konina. Powinno być tak, że w tej sytuacji powinno pojawić się zaproszenie ze strony prezydenta Korytkowskiego, czy Rady Miasta. Samo pojawienie się bez możliwości na przykład zabrania głosu byłoby przyglądaniem się sprawie. Moglibyśmy zostać potraktowani jako persona non grata, skoro tak zostaliśmy potraktowani jeśli chodzi o sposób ogłoszenia tej wiadomości – mówi Andrzej Nowak.

Konińscy radni podczas najbliższej sesji mogą podjąć uchwałę o woli włączenia ościennych miejscowości, ale należy pamiętać że ostateczną decyzję o takich zmianach podejmuje Rada Ministrów.

 

Aleksandra Braciszewska-Benkahla, Bartosz Skonieczny

  • Gminy przeciwko pomysłowi Konina. Zapowiadają wspólną walkę

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Brawo dla Wójtów Kramska i Kazimierza Biskupiego...!!! Tak trzymać!!! Jesteśmy z Wami!!!
Dodano: 24.09.2020 17:51    Przez: Wiedźma
BRAWO BRAWO !!!!!!! nie dajcie się temu nieudacznikowi z Konina . Wójtowie pogoncie dziada i to tam gdzie pieprz rośnie . Zachciało się poszerzać granic . W Koninie sobie nie radzi kompletnie, a marzenie ma. Do roboty most naprawić na Warcie jedzie się ponad godzinę że Starego do Nowego Konina o tym myśleć jak usprawnić ruch a nie o poszerzeniu granic. Na szkolenie do Prezydenta z Chełma radzę się udać. Zapewniam ma mniejsze środki niż miasto Konin
Dodano: 24.09.2020 21:02    Przez: ~pikolo
Dla odmiany napisze, że na Woli Łaszczowa jest instalacja kanalizacyjną już 16 lat a w sierpniu zostala oddana droga z chodnikiem iiinstalacją burzową za ponad 1.6 mil. Kiedy Konin by wydał takie pieniądze na wieś się pytam? Odpowiem sam NIGDY!!!
Dodano: 25.09.2020 05:32    Przez: zico
Korytkowski masz tupet człowieku. No ale jak jedynym biznesem miasta są podatki to co się dziwić ? Może trzeba iść do szkółki niedzielnej na fakultet: "Jak zarządzać małym miasteczkiem. Dla opornych"
Dodano: 25.09.2020 07:50    Przez: przemol
Mój poziom intelektualny jest taki że nie ubieram w piękne słówka. nazywam rzeczy po imieniu i mówię czy pisze "prosto z mostu " . Prawda jest taka że wszystko przecieka temu panu przez palce . Jakbyś stała w korku godzinę prawie codziennie to zapewniam lepsza byś nie była. Nieudacznik to jest jeszcze pieszczotliwie . Co do dziada , kulturalny polityk i niby samorządowiec nie zachowuje się tak jak ten pan się zachował wobec Gminy Kazimierz Biskupi i Gminy Kramsk .
Dodano: 24.09.2020 23:04    Przez: ~Edek

KOMENTARZE

Ale Edek vel pikolo daliście się podejść Wiedżmie. Wiedżmo kim jesteś demaskujesz wszystkich po koleji.
Dodano: 25.09.2020 11:03    Przez: dekonspiracja
a to było celowe . sprawdzamy mądrość i przebiegłość wiedźmy 🤣🤣🤣🤣🤣
Dodano: 25.09.2020 11:55    Przez: ~Edek
chyba powinni z mieszkancami Woli Podleznej porozmawiac a nie miedzy soba
Dodano: 25.09.2020 17:18    Przez: ~wola
Korytkowski wymyślił poprawę statystyk i zwiększenie podatków zwiększając obszar miasta.Rozwiązanie jest banalnie proste PRZEMYSŁ!!!! DROBNY PRZEMYSŁ!!!! To jest dźwignia rozwoju miast!!!
Dodano: 25.09.2020 20:06    Przez: srujnąć
Jak PO brakuje pieniędzy na bogate stołki dla swoich to niech obetną pieniądze prezesom spółek MPEC, PWIK czy PGKIM, do dymsiji!!!
Dodano: 25.09.2020 23:56    Przez: obywatel
Wójt Kramska nie liczy się z ludźmi, decyzję o zamiarze likwidacji szkoły w Woli, największej miejscowości w gminie, podjął bez żadnych konsultacji z mieszkańcami. A teraz jest oburzony, że ktoś tak samo go potraktował? Chce walczyć o Wolę, w którą nie chce inwestować. Infrastruktura, to nie tylko drogi, a i te pozostawiają wiele do życzenia (brak oświetlenia na jednej z głównych ulic). Remiza, do której chodzimy na wybory nie ma podjazdów dla niepełnosprawnych. Ludzie, o których należy się troszczyć są dyskryminowani.
Dodano: 26.09.2020 19:52    Przez: mieszkaniec Woli Podleznej
Wójt gminy Kramsk przed wyborami obiecał mieszkańcom Woli remont szkoły, a po wyborach chciał ją likwidować. Niech w nią zainwestuje, to będzie rentowna. Dzieci w obwodzie jest bardzo dużo, co rok przybywa ok. 50. Co robi nasz wójt, aby rozwijać miejscowość? Z zamykania szkół chce uczynić sposób poprawiania budżetu gminy. W gminie Kramsk zlikwidowano ich juz 5, czy 6. Może już dość tej nagonki na oświatę? Warto dodać, że Pan Wójt, to nauczyciel z zawodu.
Dodano: 26.09.2020 20:07    Przez: Jola
Wójtowi Kramska, zależy tylko na pieniądzach z naszych podatków. Lekceważy nas na każdym kroku, a teraz chce o nas walczyć? Śmieszne po prostu. Pan Wójt swoimi działaniami utracił wiarygodność i się kompromituje.
Dodano: 26.09.2020 20:13    Przez: Mariusz
Wyższe podatki w mieście? Owszem o 4 gr. na metrze domu rocznie, 1 zł. od śmieci. To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę korzysci: darmowe przejazdy autobusem dla dzieci i seniorów, darmowe szczepionki dla dzieci, dofinansowanie do sterylizacji zwierząt, stypendia dla dobrych uczniów, a dla tych którzy tych, którzy mają kartę 3 plus - mega zniżki: na basen, na lodowisko, na zajęcia w KDK, na rejestrację pojazdów... Nic tylko uciekać od wrogich nam włodarzy gminy Kramsk.
Dodano: 26.09.2020 20:28    Przez: mieszkaniec
Co ma powiedzieć jeden czy drugi wójt ,po cichu myślą niech ich biorą to pozbędziemy się opozycyjnych terenów i roszczeniowych ,szczególnie wójt z Kramska. To jest sprawa prosta na tych terenach ma być jak w mieście a gmin na to nie stać.
Dodano: 28.09.2020 15:37    Przez: Jan123
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO