WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Licheń. Uroczystości z okazji 168. rocznicy istnienia sanktuarium

Dodano: 28.09.2020 12:36
Źródło: LM.pl

Ponad 2 tysiące osób uczestniczyło we wczorajszej mszy świętej, podczas której uroczyście obchodzono 168 lat istnienia licheńskiego sanktuarium.

„Historia Lichenia zaczyna się w 1151 r. od kamiennego krzyża znajdującego się na licheńskim rynku. Postawiony jako znak na starożytnej drodze pomiędzy Kaliszem a Kruszwicą jest świadkiem chrześcijańskich początków tego miejsca” – mówił ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium w okolicznościowej homilii.

Marianin wspominał też 1850 rok, kiedy Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajkowi Sikatce w lesie grąbliński.

- Gdy w 1852 w Europie szalała epidemia cholery, również w tym regionie dała o sobie znać. Wówczas przypomniano sobie o tym, co mówiła pasterzowi Maryja zapowiadająca nadejście epidemii. Tłumy zaczęły przybywać codziennie, by modlić się i błagać o przebaczenie, miłosierdzie i ratunek. Podjęto decyzję, by zbudować murowaną kapliczkę dla obrazu, którą wystawiono staraniem mieszkańców okolicznych wsi. Decyzją władz diecezjalnych postanowiono przenieść obraz Matki Bożej Licheńskiej z lasu do kościoła parafialnego i uporządkować kult i wspólnotową modlitwę tysięcy ludzi. Maryja sama prosiła Mikołaja o przeniesienie obrazu w godniejsze miejsce – przypomniał ks. kustosz.

Wspomniana wędrówka obrazu Matki Bożej i historia Lichenia jako sanktuarium maryjnego rozpoczęła się 29 września 1852 r. Od początku do Lichenia przybywały tłumy, aby uczestniczyć w odpuście 15 sierpnia. Niewielka wieś położona w okolicy lasów i rozległego jeziora gościła nawet 20 tys. osób. Pielgrzymi, o czym świadczą najstarsze relacje, pragnęli przede wszystkim się wyspowiadać.

- Każdy chciał doświadczyć Bożego Miłosierdzia. Historia wszystkich sanktuariów znaczona jest powrotem pielgrzymów do Pana Boga. Matka Boża zawsze prowadzi nas do Chrystusa i Eucharystii – mówił ks. Kumala. - Chcemy podziękować Bogu za łaskę tego miejsca, że je wybrał, podtrzymuje to miejsce jako żywe sanktuarium, w którym dokonują się cuda przemiany ludzkich serc i cudownych uzdrowień” – dodał kapłan.

Podczas uroczystej eucharystii pielgrzymom towarzyszył Sanktuaryjny Kwintet Dęty. W liturgię, m.in. poprzez licznych ministrantów oraz procesję z darami ołtarza, włączyła się grupa pielgrzymów parafii pw. Mikołaja Biskupa z Kraczkowej w diecezji przemyskiej, która przybyła wraz z ks. Grzegorzem Delmanowiczem.

fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

  • Licheń. Uroczystości z okazji 168. rocznicy istnienia sanktuarium
  • Licheń. Uroczystości z okazji 168. rocznicy istnienia sanktuarium
  • Licheń. Uroczystości z okazji 168. rocznicy istnienia sanktuarium
  • Licheń. Uroczystości z okazji 168. rocznicy istnienia sanktuarium
  • Licheń. Uroczystości z okazji 168. rocznicy istnienia sanktuarium

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Bóg stworzył Ziemię,przy okazji stwarzania Lichenia (6074 r.wg.ks.Smolikowskiego).
Dodano: 28.09.2020 13:02    Przez: niebieski ojciec
Intryguje mnie ten Kościelny kwintet Dęty.Czy rzecznik mógłby (po22:00) opisać oględnie co oni robią?Ich wyczyny i preferencje? I dlaczego jest nie do pary?
Dodano: 28.09.2020 13:07    Przez: Marysia
Czy będą lody i snikersy jak zwykle,prosze księdza?
Dodano: 28.09.2020 13:18    Przez: ministrant stefanek
A czy będą żołnierze amerykańscy w pełnej gotowości?
Dodano: 28.09.2020 13:49    Przez: panna krysia
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO