Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościFormalności związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym

Formalności związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym

Materiał promocyjny

Dodano:
Formalności związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym

Zakup pierwszego w życiu mieszkania wiąże się z licznymi emocjami. W ferworze radości i ekscytacji nie zapomnij jednak o rozsądku. Ta złożona transakcja wymaga dopełnienia wielu formalności. Musisz dopilnować aby niczego nie pominąć. Co dokładnie trzeba mieć na względzie? Sprawdź, jakie są formalności związane z zakupem mieszkania.
 

Umowa rezerwacyjna

Jeśli kupno mieszkania finansujesz kredytem hipotecznym, to musisz najpierw podpisać umowę rezerwacyjną. Pamiętaj jednak, aby zawrzeć w niej klauzulę, która zapewni Ci prawo odstąpienia od umowy w przypadku, gdy decyzja o przyznaniu kredytu będzie odmowna. Wniosek o kredyt złóż w więcej niż jednym banku. Standard to przynajmniej trzy wnioski kredytowe. Masz także prawo poprosić dewelopera o przedstawienie projektu umowy rezerwacyjnej, dzięki czemu na spokojnie się z nią zapoznasz.
Umowa deweloperska

Jesteś w pełni przekonany o zakupie wybranego mieszkania? W takim razie poproś o przedstawienie umowy deweloperskiej. Ma ona charakter wiążący i podpisuje się ją u notariusza. Kto powinien zapłacić za jej sporządzenie? Zazwyczaj koszty dzieli się po połowie między deweloperem, a nabywcą mieszkania. Zanim jednak podpiszesz umowę deweloperską, przedstaw ją prawnikowi. Zwarta jest w niej informacja dotycząca ceny nieruchomości. Warto wiedzieć, że cenę z deweloperem możesz negocjować. Nowe mieszkanie w Warszawie czy innych miastach polskich sięgają sporych sum - nawet niewielka obniżka z pewnością Cię ucieszy.

W umowie deweloperskiej znajdziesz również dane dotyczące terminu zakończenia prac budowlanych czy sposobu zawiadomienia nabywcy o odbiorze mieszkania. To także w tym dokumencie możesz znaleźć informacje dotyczące postępowania w przypadku odstąpienia od umowy.

Pamiętaj, że z chwilą zawarcia tej umowy, zaktualizowany zostaje obowiązek płacenia rat. Uiszczać musisz je zgodnie z przedstawionym harmonogramem spłaty. W większości przypadków ostatnią ratę wpłacasz w momencie podpisania umowy, która przenosi własność.
 

Umowa przenosząca własność

Dopiero po podpisaniu tej umowy zostaniesz pełnoprawnym właścicielem nieruchomości. Tego rodzaju umowę również podpisuje się w formie aktu notarialnego. Notariusz powołuje się w niej na wcześniejsze zawarcie umowy deweloperskiej. Co jednak istotne, w tym przypadku nie dzieli się kosztów jej sporządzenia. Całościowy koszt ponosi deweloper bądź nabywca mieszkania w zależności od wspólnych ustaleń. Po jej podpisaniu notariusz powinien złożyć wniosek do sądu o założenie księgi wieczystej nieruchomości oraz wpisaniu do niej nabywcy jako właściciela.
 

Podatek z tytułu nabycia nieruchomości

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, nie musisz przejmować się podatkiem z tytułu nabycia nieruchomości. Deweloper jest już opodatkowany podatkiem VAT, co oznacza, że unikniesz 2% podatku. Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku osób, które decydują się na nieruchomość z rynku wtórnego. Wówczas mają obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości. Wynosi on 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Dopełnisz formalności związanych z zakupem mieszkania? Zasada ograniczonego zaufania wydaje się w tym przypadku rozsądnym wyborem. Zanim złożysz podpis na jakiejkolwiek umowie szczegółowo ją przeczytaj, a najlepiej skonsultuj się z prawnikiem.

Czytaj więcej na temat:nieruchomości, inwestycje
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole