Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSetna rocznica bitwy warszawskiej w Kleczewie

Setna rocznica bitwy warszawskiej w Kleczewie

Materiał promocyjny

Dodano:
Setna rocznica bitwy warszawskiej w Kleczewie

W sierpniu 2020 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kleczewie otrzymała dofinansowanie na działalność edukacyjno-historyczną. Z okazji stuletniej rocznicy bitwy warszawskiej przygotowała projekt „hiSTOria 1920”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

Projekt „hiSTOria 1920” skupia się wokół wydarzeń związanych ze stuleciem bitwy warszawskiej i bitwy nad Niemnem. Jest połączeniem spotkań historycznych, wystaw i prelekcji, na których omawiane są wydarzenia z okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz odradzania się państwowości polskiej. Podkreślany jest również aspekt regionalny, gdyż w omawianych wydarzenia licznie wzięło udział społeczeństwo ziemi kleczewskiej, a szerzej – ziemi konińskiej. Projekt biblioteki składa się z sześciu działań. Większość  z nich zostało już zrealizowanych.

Ósmego i dziewiątego sierpnia odbyły się w kościołach parafialnych w Kleczewie i Budzisławiu Kościelnym prelekcje o ks. Ignacym Skorupce – jednym z najważniejszych bohaterów i symboli bitwy warszawskiej 1920 roku. O tej postaci kazania historyczne wygłosił historyk ks. dr Łukasz Krucki z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Prelegent przybliżył słuchaczom sylwetkę ks. Ignacego Skorupki na tle wydarzeń z 1920 roku. W szczególności opowiedział o jego pracy jako kapelana wojskowego w sierpniu 1920 roku i śmierci 14 sierpnia 1920 roku w bitwie pod Ossowem. Ponadto podczas mszy Maciej Grzeszczak odczytał fragmenty przedmowy Józefa Piłsudskiego do „Roku 1920”, a wiersz Mieczysława Zielenkiewicza z 1920 roku o ks. Ignacym Skorupce „Ksiądz-bohater” deklamowała Magdalena Siupa – dyrektor MGBP w Kleczewie. Na zakończenie odbyły się mini koncerty utworów o charakterze patriotycznym. W obydwu spotkaniach z historią 1920 roku licznie wzięli udział mieszkańcy gminy i miasta Kleczew.

21 września br. kleczewscy bibliotekarze otworzyli przed siedzibą biblioteki wystawę „Bój o Polskę”. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią skany oryginalnych zdjęć 2 Pułku Ułanów Grochowskich. Pułk brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Zdjęcia, pochodzące z okresu 1918-1920 i przedstawiające wojenną rzeczywistość żołnierzy, udostępniła bibliotece jedna z mieszkanek gminy Kleczew, której dziadek służył w tym okresie w pułku. Drugą część wystawy wypełniają skany dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu Oddział w Koninie. Jest to kilkudziesięciostronicowy wykaz osób z regionu konińskiego, które zginęły lub zaginęły podczas wojny 1919-1921. Otwarcie wystawy poprzedziła krótka prelekcja dotycząca zebranego materiału ikonograficznego i archiwalnego oraz dziejów 2 Pułku Ułanów Grochowskich. Od 22 do 27 września br. wystawę można było oglądać w kleczewskim kościele pw. św. Andrzeja Apostoła.

Ostatnim do tej pory zrealizowanym elementem projektu była plenerowa projekcja filmu „Sztandar wolności”. 25 września na placu przy budynku biblioteki kleczewianie mogli obejrzeć ten, pochodzący z 1935 roku i opowiadający o walce Polaków o odzyskanie niepodległości, film. „Sztandar wolności” został wyświetlony na wielkoformatowym ekranie. Przed projekcją odbyła się prelekcja historyka z kleczewskiej biblioteki dotycząca udziału mieszkańców ziemi konińskiej w wojnie polsko-bolszewickiej. Ponadto Maciej Grzeszczak przeczytał fragment wspomnień Włodzimierza Wiszniewskiego, który jako uczeń konińskiego Gimnazjum Humanistycznego zaciągnął się w 1920 roku do Armii Ochotniczej. Następnie odbyła się akcja „Kleczewianie czytają Rok 1920”. Kilka osób przeczytało fragmenty książki Józefa Piłsudskiego oraz wspomnienia gen. Lucjana Żeligowskiego, a także relację A. Drzymały-Siedleckiego z zaciągu do Armii Ochotniczej. Gdy zapadł zmrok, rozpoczęła się projekcja „Sztandaru wolności”. Pomimo niesprzyjającej pogody, kilkadziesiąt osób obejrzało film, a po jego zakończeniu nagrodziło oklaskami pomysł na zorganizowanie tak ciekawego wydarzenia edukacyjno-historycznego.

1601473275-6vgd9x-kleczewianie_czytaja_rok_1920_zdj._1.jpg
1601473275-6461st-otwrcie_wystawy_boj_o_polske.jpg
1601473275-z3e6x8-kleczewianie_czytaja_rok_1920_zdj._2.jpg
1601473276-ld8ysz-wyklad_o_ks._skorupce_w_kosciele_w_kleczewie.jpg
1601473276-5t62ee-wyklad_o_ks._skorupce_w_kosciele_w_budzislawiu_koscielnym.jpg
1601473277-b4gn8r-zwiedzanie_wystawy_boj_o_polske_w_kosciele_w_kleczewie.jpg
Czytaj więcej na temat:kleczew, biblioteka, bitwa warszawska
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole