Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoło. Mieszkańcy pamiętają o Stanisławie Fleszarowej-Muskat

Koło. Mieszkańcy pamiętają o Stanisławie Fleszarowej-Muskat

Dodano:
Koło. Mieszkańcy pamiętają o Stanisławie Fleszarowej-Muskat
Mieszkańcy Koła od lat pamiętają o pochodzącej stamtąd pisarce Stanisławie Fleszrowej-Muskat. 
 
1 października przypada rocznica śmierci powieściopisarki, poetki, publicystki i dramaturga Stanisławy Fleszarowej–Muskat, szczególnie bliskiej sercu kolan, znanej szczególnie z utworów „Powrót do miejsc nieobecnych” i „Czarny warkocz”, poświęconych miastu. Tego dnia składane są kwiaty pod tablicę pamiątkową usytuowaną na byłym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole przy ul. Mickiewicza, w tym gmachu bowiem w latach 1927-36, gdzie pisarka pobierała naukę. 

Pod tablicą pamięci kwiaty złożyli m.in. murmistrz Koła Krzysztof Witkowski wraz z sekretarzem miasta Moniką Ciesielską, przedstawiciele rady miasta i powiatu, Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, kolskich instytucji kultury.

Pisarka urodziła się w domu nauczyciela Władysława Krzyckiego i Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów. Wychowywała się w Kole, gdzie jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Już jako nastolatka publikowała wiersze w „Gazecie Kolskiej”. Po trudnej, przypadającej na lata wojenne młodości, dorosłe życie związała z wybrzeżem. Ze względu na swe korzenie, bogaty i różnorodny dorobek twórczy oraz dzieła, których fabuła osadzona jest w Kole, pamięć o Fleszarowej-Muskat jest w naszym mieście ciągle żywa, a jej prace cieszą się poczytnością. Od roku 1990, w którym tablica została ufundowana przez Kolskie Towarzystwo Kulturalne, spotykają się „pod nią” przedstawiciele środowisk kulturalnych, oświaty, samorządu, by wspominać tę i inne osoby, które chlubnie zapisały się na kartach historii miasta. Propagowanie dorobku Fleszarowej-Muskat rozpoczęła przed laty Halina Grabowska, była dyrektor Miejskiego Domu Kultury, a biografię powieściopisarki poznać można z publikacji Krystyny Świerkosz „Na fali”. To obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika sopockiej mistrzyni powieści obyczajowej.

We wcześniejszych latach z okazji rocznicy miały miejsce wydarzenia upamiętniające dorobek pisarki, np. prelekcje, dyktando, czytanie fragmentów powieści (inicjatywa kolskiej książnicy), a wiedzieć trzeba, że spod jej ręki wyszło ponad 700 utworów. Na kanwie „Czarnego warkocza” Dariusz Matysiak wyreżyserował, w roku 30. rocznicy śmierci pisarki, sztukę teatralną pod tym samym tytułem. Lokalni tenisiści odnaleźli w „Powrocie do miejsc nieobecnych” opis przedwojennych kortów w Kole. 

Ĺąródło: Miasto Koło

Koło. Mieszkańcy pamiętają o Stanisławie Fleszarowej-Muskat
Czytaj więcej na temat:Fleszarowa-Muskat, Koło, pisarka z Koła,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole