WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Przy licheńskich organach zabrzmiał chór bazyliki „Stabat Mater”

Dodano: 5.10.2020 11:07

Koncert chóru bazyliki licheńskiej „Stabat Mater”. 

Koncert rozpoczęła tętniąca życiem melodia Toccaty G dur Théodore Duboisa. Utwór jednego z czołowych kompozytorów XIX-wiecznego Paryża wykonał prof. Andrzej Chorosiński, twórca koncepcji brzmieniowej licheńskich organów, który podczas koncertu akompaniował.  W dalszej części koncertu, profesor przedstawił także Andantino g-moll Cesara Franka.

Chór pod dyrekcją Jacka Hyżnego zaprezentował siedem utworów. Zgromadzeni wysłuchali m.in. w wykonaniu a capella „Ave Maria” przypisywanego Jakobowi Arcadeltowi, „Stabat Mater” węgierskiego kompozytora, Zoltána Kodály czy poruszającej „Modlitwy o pokój” Norberta Blachy, którą kompozytor dedykował Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.Wraz z chórem wystąpiły solistki: Anita Furgol-Kownacka (sopran, solistka Chóru Teatru Wielkiego w Poznaniu) oraz Ewa Budzińska (sopran, studentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy). W wykonaniu obu pań i zespołu zabrzmiało słynne „Pie Jesu” z „Requiem” Andrew Lloyd-Webbera, które w 1986 roku zdobyło nagrodę Grammy w kategorii najlepsza kompozycja współczesna muzyki klasycznej. Wraz z solistką, Anitą Furgol-Kownacką został także wykonany jeden z najsłynniejszych utworów sakralnych Cesara Francka - „Panis angelicus”. Ponadto zebrani mieli okazję wysłuchać „Ave verum” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz „Deus caritas est” Henryka Jana Botora.

Chór jest zespołem czterogłosowym, który z inspiracji ks. Janusza Kumali MIC, kustosza licheńskiego sanktuarium, rozpoczął próby pod koniec 2018 roku. Zespół posługuje swoim śpiewem podczas liturgii głównie w bazylice licheńskiej, współpracuje ze śpiewakami Teatru Wielkiego w Poznaniu. Założycielem i dyrektor artystyczny zespołu, Jacek Hyżny jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz aktualnym studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina na kierunku muzyka kościelna. Jest także koordynatorem Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans” odbywającego się w wakacje w licheńskim sanktuarium.

  • Przy licheńskich organach zabrzmiał chór bazyliki „Stabat Mater”

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:chór licheński,   bazylika Licheń,   koncert chóru Licheń,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

"Stabat Mater (Dolorosa),czyli Stała Matka (Bolesna),dotyczy boleści MarII,po ukrzyżowaniu Jezusa.To ja sie pytam,czy jak ona tak stała,to ktoś nie mógł jej uprzejmie podpowiedzieć,że to jest tak dla picu,że syn zmartwychwstanie i zrobi wielką karierę w firmie,której szefami są papieże.Módlmy sie.
Dodano: 05.10.2020 14:13    Przez: Grzech Walerian
Ave Verum na szarym końcu, a powinno być na początku jako arcydzieło genialnego Amadeusza.
Dodano: 05.10.2020 19:48    Przez: ~Jan
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO