WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka
PILNE:

IMGW: Przymrozki w nocy z piątku na sobotę. Spadek temperatury przy gruncie do ok. -3°C.

Dzień papieski obchodzono w sanktuarium maryjnym w Licheniu

Dodano: 12.10.2020 10:53

Pod hasłem „Totus Tuus” 11 października odbywał 20. Dzień Papieski. W obchody upamiętniające pontyfikat św. Jana Pawła II włączyło się również Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Dzień Papieski obchodzony jest co roku, w niedzielę poprzedzającą 16 października – rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Hasło „Cały Twój” przyświecające jubileuszowym obchodom stanowiło dewizę papieża Jana Pawła II. Było jego zawołaniem biskupim już w czasach krakowskich. W bazylice licheńskiej modlono się za wszystkich Polaków, by dzięki umiejętności spotkania, jakiego uczył św. Jan Paweł II, potrafili przezwyciężać nieufność, pokusę zniewag oraz przyczyniali się do wzrostu miłości, wierności i przebaczenia. Pamiętano także o Białorusi, modląc się, by na pokojowej drodze uzyskała pełną wolność i niepodległość.

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej podczas niedzielnych mszy przy ołtarzu umieszczone zostały relikwie Świętego Papieża. Główną mszę w bazylice celebrował kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Janusz Kumala MIC. Marianin zwrócił uwagę, że dziś w Licheniu obecne są trzy pomniki św. Jana Pawła II – przed kościołem św. Doroty, upamiętniający pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski, przed bazyliką, upamiętniający pielgrzymkę do Lichenia oraz żywy pomnik Jana Pawła II – stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Ksiądz Kumala wspominał słowa św. Jana Pawła II, który w czasie porannego nabożeństwa (7.06.1999 r.) odprawionego na schodach budowanej wówczas bazyliki, mówił: „Dziękujemy Ci, Maryjo, że nieustannie i niezawodnie kierujesz nas ku Chrystusowi”. „Matka Boża prowadzi nas prowadzi również dziś, nawet w tak trudnej codzienności, której doświadczamy, ale w której On jest obecny” – podkreślał kapłan, wskazując m. in. na sakramenty, którymi chrześcijanin może umacniać się w Kościele. Przy tej okazji homileta wspominał także beatyfikowanego bł. Karol Acutisa, który mawiał, że Eucharystia jest dla niego autostradą do Nieba.

Podczas mszy w bazylice były obecne dwie stypendystki Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” - Lucyna i Magda, które włączyły się w liturgię. Fundacja od 20 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmuje swoją pomocą ok. 2000 osób z 40 diecezji Polski. Na zakończenie liturgii, Lucyna będąca stypendystką Fundacji od dwóch lat opowiedziała swoje świadectwo. Uczennica konińskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego uczęszcza także do Państwowej Szkoły Muzycznej, gdzie uczy się gry na klarnecie. Maturzystka podkreślała, że Fundacja jest nazywana żywym pomnikiem św. Jana Pawła II: „Każdy stypendysta zaangażowany jest w wolontariat, przez to uczymy się otwierać serce na potrzeby drugiego człowieka i odwdzięczać się za pomoc, którą otrzymujemy”. Dziękowała również za pomoc, dzięki której stypendyści mogą wkraczać w dorosłość, stawać się samodzielnymi i odpowiedzialnymi. W niedzielę, po mszach zbierano ofiary na wsparcie działalności Fundacji.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Dzień Papieski,   Licheń,   sanktuarium maryjne,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

W Ewangeliach jest dużo o papieżu.
Dodano: 12.10.2020 11:12    Przez: INRI
Kiedy zacząłem przeglądać Biblię,to stwierdziłem,że momentami jest to lepsze od "Władcy Pierścieni".Rzną się zdrowo,robią zasadzki,ganiają po pustyni, gwałcą i rabują.Książka akcji i sensacji,jak pragne zdrowia.
Dodano: 12.10.2020 11:25    Przez: pyzaty chłopiec
Racja! "święty"Mojżesz prowadząc swój lud z Egiptu z domu niewoli, po drodze mordował inne ludy, które zamieszkiwały tereny przez, które musieli przejść. Zabijali kobiety, dzieci i mężczyzn.To była bestia rządna krwi! To ma być święty jak kościół głosi?
Dodano: 12.10.2020 14:23    Przez: ~Eliza
Niech żyje papierz.
Dodano: 12.10.2020 14:16    Przez: wierna
Ale jakie relikwie papiewskie wystawiono na widok publiczny?-Ja stawiam,że to są... NARTY !!!
Dodano: 12.10.2020 16:45    Przez: Grzech Walerian
Kremówka
Dodano: 14.10.2020 23:39    Przez: ~Janusz
Kościół w swej skromności nie rozgłasza wielkiego cudu,jakim było wskrzeszenie rycerza Piotra (cud w Piotrawinie).Otóż rodzina zmarłego dwa lata wcześniej rycerza,kwestionowała legalność zakupu ziemi po nim przez biskupa Stanisława-Wielkiego Polskiego Męczennika.Wtedy biskup wskrzesił tegoż rycerza,który ochoczo potwierdził słowa biskupa.A dzisiaj-testament,notariusz.Ale jak nie jesteś biskupem,to nie wskrzesisz-za cholere.
Dodano: 12.10.2020 17:01    Przez: Klapaucjusz
Kamień, nożyce, papier(z)- zgadywanka kto ma żyć, ten umrze napewno! Żyjmy na 100 procent, bo umrzemy na 100 procent!
Dodano: 12.10.2020 17:14    Przez: Wyliczanka
Co tam my-taki nasz papież kochany żyje sobie w Domu Ojca,czasami zrobi jakiś cud i tak mu sie plecie.Byle do końca świata,a póżniej sie zobaczy.
Dodano: 12.10.2020 22:05    Przez: szkarlatyna
Wciąrz pytam dlaczego drugi??? Jan Pweł jest pierszy,pierszy!!! Bo sie wściekne
Dodano: 13.10.2020 11:20    Przez: wierna
avatar racja - też bym był wścieknięta....
Dodano: 13.10.2020 12:22    Przez: zx
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO