WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Światowy Dzień Mycia Rąk. Higiena to podstawa walki z COVID-19

Dodano: 15.10.2020 11:08
Źródło: LM.pl

Światowy Dzień Mycia Rąk, w tym roku ma szczególnie wymowne znaczenie. - Myjąc ręce chronimy się przed wieloma groźnymi chorobami, a w pandemii przed siejącym śmierć koronawirusem – przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Statystyki dotyczące higieny w Polsce, są przerażające. Szacuje się, że przed jedzeniem nie myje rąk co ósmy Polak, co piąty nie robi tego po powrocie do domu, a co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta nie myją rąk po wyjściu z toalety.

– Mycie rąk to najprostsza i najbardziej dostępna metoda profilaktyki zdrowotnej. Warto pamiętać, że użycie do tego celu wody i mydła jest często zabiegiem ratującym życie. Niestety rocznie na biegunkę umiera 1,5 miliona małych dzieci. Według naukowców mycie rąk ocaliłoby aż 40 procent tych dzieci - mówi Bożena Janicka. - Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że mycie rąk zmniejsza ryzyko np. zarażenia się grypą, redukuje ryzyko zachorowania na biegunkę, wirusowe zapalenie wątroby typu A, infekcje oddechowe, gronkowca, czy salmonellę. Wszystkie te choroby nie bez powodu nazywane są „chorobami brudnych rąk”. Przez brudne ręce można także zachorować na: bąblowicę, owsicę, salmonellę, rotawirusy, glistę ludzką, giargiozę, czy toksokarozę – wymienia prezes PPOZ.

Lekarze przypominają, że mycie rąk i dodatkowo dezynfekcja to również podstawa walki z koronawirusem.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

podczas pierwszej fali zamknieto polowe polski rekawiczki musialy byc. Teraz wzrost ogromny i nic nie trzeba. Tylko maseczka. Dziwne
Dodano: 15.10.2020 11:27    Przez: Cuban White
Światowy Dzień Mycia Rąk... dobre to, a może oprócz statystyk warto by zacytować Rysia z Klanu, tylko nie pamiętam jak to było- Idźcie umyć rączki...!!! A kiedy Światowy Dzień Bez Koronki...??!!
Dodano: 15.10.2020 12:00    Przez: Wiedźma
Już święci pustelnicy z pierwszych wieków chrześcijaństwa chodzili w tzw."aurze świętości",czyli śmierdzieli z daleka.Po przejęciu władzy w Rzymie,katolicy wszystkie liczne łaźnie przerobili na kościoły,a Paweł pisał :"Mądrość tego świata jest głupstwem u Boga"(Kor.3.18-23). A polski ludek wierny do końca...
Dodano: 15.10.2020 13:09    Przez: Grzech Walerian
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO