Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWarsztaty o usamodzielnianiu osób ze spektrum autyzmu online 

Warsztaty o usamodzielnianiu osób ze spektrum autyzmu online 

Dodano:
Warsztaty o usamodzielnianiu osób ze spektrum autyzmu online 

Fundacja „W spektrum życia” rozpoczyna w Koninie realizację projektu na rzecz usamodzielniania osób z autyzmem.

Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce  Rodzinna Akademia Przedsiębiorczości -  warsztaty tematyczne związane z pobudzaniem przedsiębiorczości wśród osób z autyzmem w dniu 24.10.2020 r.  przeniesione zostają z trybu stacjonarnego w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie, na tryb on-line.. Sposób rejestracji na warsztaty oraz program warsztatów pozostaje bez zmian. 

Rejestracja na stronie www.wspektrumzycia.pl

Projekt zatytułowany jest: „Rodzinna Akademia Przedsiębiorczości - warsztaty tematyczne związane z pobudzeniem przedsiębiorczości osób ze spektrum autyzmu (ASD) w Koninie”. Rodzinna Akademia Przedsiębiorczości to cykl spotkań realizowanych w formie warsztatowej, mających na celu zgromadzenie osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin / opiekunów, aby zbadać problematykę związaną z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych z ASD. Głównym celem warsztatów jest przekazanie uczestnikom profesjonalnej wiedzy n/t dostępu osób w spektrum autyzmu do rynku pracy, barier, możliwości, metod, oraz stworzenie katalogu potrzeb osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin / opiekunów w zakresie możliwości wsparcia zawodowego, w tym instytucjonalnego, na terenie miasta Konina.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 24.10.2020r. i trwać będzie od godz. 9.30 do godz. 14.30. - Na warsztatach gościć będzie przedstawiciel Fundacji Synapsis dla dzieci i dorosłych z autyzmem, której misją jest niesienie profesjonalnej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom oraz wypracowywanie systemowych rozwiązań, które poprawiają jakość ich życia. Jest to dla nas zaszczyt, ale też okazja do nabycia wiedzy i doświadczenia – mówi Monika Smorowska, prezeska fundacji „W spektrum życia”. - Z uwagi na to, że jesteśmy „młodą” fundacją, takie partnerstwo niezwykle istotnie wpływa na kierunki naszych działań, uczymy się, obserwujemy, współpracujemy, aby móc podejmować działania dla osób z autyzmem w naszym regionie.

W dniu 24.10.2020r. wykład na temat problematyki usamodzielniania oraz zatrudniania osób w spektrum autyzmu poprowadzi Renata Werpachowska z Fundacji SYNAPSIS, która od 26 lat pracuje z osobami ze spektrum autyzmu (dziećmi, młodzieżą i dorosłymi), a więc ma doświadczenie w pracy indywidualnej, grupowej, pracy z rodzina i otoczeniem osób z autyzmem. Od 2012 roku wspiera merytorycznie projekty dotyczące mieszkalnictwa wspomaganego, włączenia społecznego i zawodowego dorosłych osób z autyzmem. Od 24 lat należy do zespołu trenerów. Prowadzi szkolenia, warsztaty i superwizje z zakresu problematyki zaburzeń ze spektrum autyzmu i występuje na konferencjach .

Poruszone zostaną następujące tematy:

1. Jakie potrzeby osobom z ASD zaspokaja praca?

2. Jak ćwiczyć w życiu codziennym, umiejętności potrzebne w pracy u osób z ASD ?

3. Czym dla człowieka jest praca? 

4. Czy wszystkie osoby z ASD mogą pracować?

5. Jak pracę postrzegają osoby z ASD?

6. Jak przygotować dzieci i młodzież z ASD do pracy?

7. Jak zbudować infrastrukturę potrzebną do przygotowania do pracy osób z ASD?

8. Prezentacja filmu o Pracowni Rzeczy Różnych w Wilczej Górze i film „Mój pierwszy dzień w pracy” o funkcjonowaniu w pracy osoby z Zespołem Aspergera.

Wsparciem naukowym dla uczestników będzie Anna Kostiukow – dr nauk o zdrowiu, fizjoterapeutka, manager zoz, absolwentka zdrowia publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem promocji zdrowia w autyzmie, doradczyni zawodowa osób niepełnosprawnych, adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz wykładowczyni z zakresu autyzmu na innych uczelniach wielkopolskich. Autorka licznych publikacji naukowych poświęconych tematyce autyzmu. Kierowniczka wielu projektów naukowych o tematyce zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu. Wiceprezeska fundacji na rzecz usamodzielnienia i uzawodowienia osób z autyzmem „W spektrum życia”oraz innych organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Podczas warsztatów informacje o dostępie do rynku pracy osób w spektrum autyzmu oraz z innymi niepełnosprawnościami przekaże przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie.

Drugie spotkanie w ramach Rodzinnej Akademii Przedsiębiorczości odbędzie się 28.11.2020 r. - Tym razem zawita do nas Agnieszka Haremska, wieloletnia prezeska Stowarzyszenia ProFuturo, rzeczniczka praw osób z niepełnosprawnościami, mediator, inicjatorka ogólnopolskiego porozumienia „Autyzm Polska”. To dla nas równie duże wyróżnienie i zaszczyt gościć osobę z tak bogatym doświadczeniem w zakresie tworzenia rozwiązań na rzecz poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu oraz pobudzania przedsiębiorczości u dorosłych z autyzmem – mówi Anna Kostiukow – wiceprezeska konińskiej fundacji „W spektrum życia”.

- Powyższe prezentacje, prelekcje i wystąpienia są dla nas i uczestników warsztatów niezwykle istotne – mówi Monika Smorowska. - Uświadomimy sobie wszyscy, jak wielką wartością w życiu człowieka jest praca, umożliwiająca nam życie w autonomii, suwerenności, samodzielności oraz wolności. - Ze względu na trudności w funkcjonowaniu społecznym i porozumiewaniu się z innymi ludźmi, udział osób niepełnosprawnych z autyzmem w życiu społecznym kończy się bardzo często z chwilą ukończenia szkoły. Zdani sami na siebie, nie radzą sobie zupełnie na rynku pracy. Pozostając w społecznej izolacji, tracą powoli zdobyte w szkole umiejętności i stają się uzależnieni od opieki medycznej i socjalnej, co z kolei generuje konieczność ponoszenia znacznych wydatków ze środków publicznych. Należy podkreślić, że dorosłe osoby z autyzmem mogą i chcą pracować, jeśli uzyskają pomoc.

Innowacyjnością, a także społeczną odpowiedzialnością tego rozwiązania jest to, że jego docelowy kształt wypracowany zostanie przez samych zainteresowanych na warsztatach. Warsztaty będą miały wieloetapowy przebieg nierozerwalnie związany z opracowaniem jak najszerszego materiału, będącego podstawą do rekomendacji w sprawie podejmowania dalszych działań w zakresie usamodzielniania osób z ASD na terenie Konina.

Projekt finansowany jest z Budżetu Miasta Konina.

Warsztaty na rzecz usamodzielniania osób ze spektrum autyzmu
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole