WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Danuta i Henryk Winczewscy z Konina w Powstaniu Warszawskim

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 16.10.2020 17:47

- W dniu wybuchu powstania babcia wracała do Warszawy kolejką wilanowską z Jeziornej, gdzie mieszkała jej koleżanka z kursu pielęgniarskiego – opowiada Małgorzata Prządka. - Kiedy dojechali na końcowy przystanek, Niemcy zaczęli strzelać do wysiadających. Musieli przebiec przez ulicę Belwederską, żeby znaleźć się w najbliższym w miarę bezpiecznym miejscu.

„Niemcy strzelali do nas jak do wróbli. Mieli wolną przestrzeń i doskonały cel. Biegnąc ulicą, usłyszałam koło lewego ucha świst kuli, która na szczęście mnie nie trafiła. Bezpiecznie poczułam się dopiero za domem handlowym Meinla.” – Przytacza słowa Danuty Winczewskiej wnuczka.

Ryzykowaliśmy...

Czwartego sierpnia Danuta została przeniesiona z Koszykowej do prowizorycznego szpitala zorganizowanego w siedzibie sióstr zakonnych w dawnym schronisku dla nieuleczalnie chorych przy ulicy Belwederskiej 20 (il. 6), na południe od Łazienek Królewskich. Placówkę utworzono, żeby pomóc mieszkańcom Górnego Mokotowa, których od drugiego sierpnia Niemcy zaczęli wyrzucać z domów: „Kazali im przejść na ulicę Belwederską. Na tym odcinku były ogródki działkowe, była wolna przestrzeń ułatwiająca wrogowi ostrzał ludności. Aby dotrzeć do celu wskazanego przez okupanta trzeba było ten wolny i niebezpieczny odcinek pokonać. Te okoliczności spowodowały, że było tutaj dużo rannych i zabitych”. Pani Danuta zapamiętała też, że mieli pod opieką powstańców, którzy odnieśli rany w nieudanej akcji zbrojnej w pobliskich Łazienkach.

„Nasz szpital był właściwie na ziemi niczyjej. Przechodziliśmy z rąk do rąk. Raz kontrolowali nas Niemcy, raz powstańcy. Walki trwały nieustannie w dzień i w nocy. Często wychodziliśmy w teren, by zabrać rannych do szpitala. Ryzykowaliśmy. Po ostatniej większej potyczce między Niemcami a powstańcami było dużo rannych. Szokiem dla mnie było to, że mieli na sobie niemieckie mundury, a (niektórzy z nich – dop. red.) mówili po polsku. Słyszałam ich jęki, wzywania matek i najbliższych. Po pewnym czasie Niemcy przyjechali do nas i zabrali swoich rannych wraz z tymi pojękującymi po polsku. Zabrali ich do swojego szpitala. Niesamowite!”.

Henryk Winczewski również przebywał w tym czasie w Śródmieściu. Do siedemnastego sierpnia, kiedy runęła pod niemieckimi bombami kamienica przy Marszałkowskiej 127, w której wtedy mieszkał, widywali się z Danusią regularnie. Ale o jego powstańczych losach, późniejszym ślubie i życiu państwa Winczewskich w Koninie opowiem w następnym artykule.

Robert Olejnik

Dziękuję Zbigniewowi Winczewskiemu i Małgorzacie Prządce za udostępnienie informacji i materiałów, które posłużyły do przygotowania niniejszej publikacji.

strona 3 z 3
1 2 3
slajd 1 z 8
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar To jest żałosne,ze jak pisza o ludziach ktorzy przetrwali piekło byli w tym powstaniu,doswiadczyli wojny...to komentarzy nie ma.Ale jak juz polityka to jest wrzawa i chaos.W jaka strone idziemy ?
Dodano: 16.10.2020 21:08    Przez: Brejza Czadomen
W takim stylu,nawet jak masz rację-tracisz naszą sympatię.Jesteś nudny,jak flaki.
Dodano: 17.10.2020 15:30    Przez: Grzech Walerian

KOMENTARZE

avatar To jest żałosne,ze jak pisza o ludziach ktorzy przetrwali piekło byli w tym powstaniu,doswiadczyli wojny...to komentarzy nie ma.Ale jak juz polityka to jest wrzawa i chaos.W jaka strone idziemy ?
Dodano: 16.10.2020 21:08    Przez: Brejza Czadomen
Tylko beatyfikować!
Dodano: 17.10.2020 15:09    Przez: ~święta Elżbieta
Panie Breja,to są zabytkowe wydarzenia,jak potop i upadek Rzymu.Mnie interesuje, czy odbędzie się w tym roku festiwal rockowy w Roskilde.
Dodano: 17.10.2020 12:16    Przez: Grzech Walerian
Oooo, Roskilde... Nie pogardziłabym też chociaż Męskim Graniem...
Dodano: 17.10.2020 18:06    Przez: Aga
10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Powstaniu Warszawskim.
Dodano: 17.10.2020 12:20    Przez: Piotr
Nie tylko głupota, ale zbrodnia. (Generał Władysław Anders a powstanie warszawskie)
Dodano: 17.10.2020 12:23    Przez: Piotr
Spór o Powstanie Warszawskie. Najgorętsza debata toczyła się na emigracji.
Dodano: 17.10.2020 12:38    Przez: Piotr
Powstańcy kontra powstanie. "Mój świat się wtedy zawalił. To, że to była tragedia, jest oczywiste"
Dodano: 17.10.2020 12:55    Przez: Piotr
To była jedna z największych tragedii powstania. 76 lat temu eksplozja zabiła prawie 300 osób. Skąd mit "czołgu pułapki"?
Dodano: 17.10.2020 12:57    Przez: Piotr
Historia bez IPN Zakłamana historia powstania warszawskiego. Tom I Pod redakcją Pawła Dybicza
Dodano: 17.10.2020 13:01    Przez: Piotr
Pakiet Zakłamana historia powstania (eBook) Tom I - Kto Odpowiada Za Śmierć 200 Tysięcy Cywilów Tom II - Błędy Dowódców. Poufne Rozkazy i Dokumenty Tom III - Obłęd i Głód. Nieznany "Dziennik Powstańczy" Tom IV - Raporty oficerów AK: to się skończy katastrofą Tom V - Gen. Władysław Anders: Powstanie to zbrodnia
Dodano: 17.10.2020 13:14    Przez: Piotr
Zakłamana historia powstania I Przegląd
Dodano: 17.10.2020 13:19    Przez: Piotr
1 z 2
12>>
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO