WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Danuta i Henryk Winczewscy z Konina w Powstaniu Warszawskim

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 16.10.2020 17:47

Ich miłość zaczęła się w okupowanej stolicy i przetrwała razem z nimi Powstanie Warszawskie. Nie lubili go rozpamiętywać ani o nim opowiadać, choć tkwiło w pamięci Danuty i Henryka Winczewskich przez całe ich życie. Którego większość spędzili w Koninie.

Na początku października minęło 76 lat od zakończenia Powstania Warszawskiego. Przywykliśmy raczej celebrować dzień jego wybuchu, z którego pozostało mnóstwo zdjęć uśmiechniętych młodych przeważnie ludzi, nieświadomych jeszcze grozy tego, co ich czeka.

Z Łowicza do Warszawy

Szacuje się bowiem, że między 1 sierpnia a 3 października 1944 roku w Warszawie zginęło od 17 do 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej, a losy kolejnych 5 tys. pozostały nieznane. Do tego makabrycznego zestawienia trzeba jeszcze doliczyć 3,5 tys. kościuszkowców oraz – zależnie od  szacunków – od 120 do 180 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Ten bilans mógłby być jeszcze bardziej tragiczny, gdyby nie heroiczna walka o zdrowie i życie walczących, toczona przez służby medyczne. Historycy szacują, że przez powstańcze szpitale przewinęło się około 10 tys. rannych żołnierzy i cywilów, a kolejnym 15 tys. osób udzielono doraźnej pomocy medycznej. Wśród wykonujących te zadania lekarzy i pielęgniarek byli Danuta i Henryk Winczewscy.

Przed wrześniem 1939 roku oboje mieszkali w Łowiczu, ale ich sympatyzowanie – jak to określił ich starszy syn Zbigniew Winczewski – zaczęło się dopiero ponad rok później w Warszawie.

Dwa tygodnie na bombie

Henryk uciekł do stolicy przed grożącym mu aresztowaniem. Wybuch wojny zastał go bowiem w szeregach 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, gdzie został skierowany na ćwiczenia ze Szkoły Podchorążych Zawodowych w Ostrowii Mazowieckiej. „W swej wrześniowej kampanii doszedłem z pułkiem do Kowla – napisał we wspomnieniach. - Ostatnia bitwa, w której brałem udział w kampanii wrześniowej, miała miejsce w dniu 2 października 1939 roku pod Janowem Lubelskim”.

strona 1 z 3
1 2 3
slajd 1 z 8
NASTĘPNY SLAJD

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar To jest żałosne,ze jak pisza o ludziach ktorzy przetrwali piekło byli w tym powstaniu,doswiadczyli wojny...to komentarzy nie ma.Ale jak juz polityka to jest wrzawa i chaos.W jaka strone idziemy ?
Dodano: 16.10.2020 21:08    Przez: Brejza Czadomen
W takim stylu,nawet jak masz rację-tracisz naszą sympatię.Jesteś nudny,jak flaki.
Dodano: 17.10.2020 15:30    Przez: Grzech Walerian

KOMENTARZE

Rzeź Woli: Masowe egzekucje, gwałty, stosy ciał.. Wstrząsające świadectwa [WIDEO] [POWSTANIE WARSZAWSKIE]
Dodano: 17.10.2020 13:26    Przez: Piotr
W takim stylu,nawet jak masz rację-tracisz naszą sympatię.Jesteś nudny,jak flaki.
Dodano: 17.10.2020 15:30    Przez: Grzech Walerian
Piotr vel Internet! Nie puszczaj tych swoich "spamików", bo nikt nie traktuje Cię poważnie...!!! Napisz porządny koment, aby można było z Tobą polemizować- pisałam Tobie to już wiele razy...!!!
Dodano: 17.10.2020 17:28    Przez: Wiedźma
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO