WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

ZUS automatycznie pozyska z Sanepidu dane o kwarantannie

Dodano: 26.10.2020 12:40

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawcy. ZUS będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

Osoby skierowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną na kwarantannę lub izolację, mają prawo do świadczeń chorobowych, tj. do wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, czy prowadzeniem działalności gospodarczej.

- Decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej o kwarantannie lub izolacji jest niezbędna do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Jednak osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać tej decyzji do ZUS lub pracodawcy – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Teraz, ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z Centrum e-Zdrowie, w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji, ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także sam ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

- Pracownicy, skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową, powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać, na przykład telefonicznie lub mailowo - dodaje M. Nowicka.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ZUS Konin,   Sanepid,   koronawiurs,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zus juz nie wysyla calych rodzin na kwarantanny bo nie maja kasy
Dodano: 26.10.2020 15:44    Przez: Cuban White
W dobie dzisiejszej techniki to naprawdę zostaje tylko pogratulować wyczynu. Po pół roku pandemi udało się zrobić coś ma miarę cudu.
Dodano: 26.10.2020 15:51    Przez: Www

KOMENTARZE

Zus juz nie wysyla calych rodzin na kwarantanny bo nie maja kasy
Dodano: 26.10.2020 15:44    Przez: Cuban White
W dobie dzisiejszej techniki to naprawdę zostaje tylko pogratulować wyczynu. Po pół roku pandemi udało się zrobić coś ma miarę cudu.
Dodano: 26.10.2020 15:51    Przez: Www
To co się dzieje to wschód Czarnego Słońca!!! Jeszcze będą 2 lockdowny, ludzie którzy nie będą chcieli się zaszczepić będą wywożeni do obozów poza miastami tzw. obozów koncentracyjnych, zniszczą wszelaki biznes, ludzie dostaną trochę kasy na przeżycie, umorzą długi, ale już nic nie będziemy posiadali na własność! Będą 2 szczepionki- po polsku zastawić i zasadzka, czyli zastawić na ludzi zasadzkę, to już koniec Nas Ludzkości! W Meksyku odcinają ludzi od wody, będą zatrzymywać transporty żywności, będzie głód i śmierć! Depopulacja i zniewolenie, abyśmy się podporządkowali i robili to co Oni chcą- piszę tu o całym Świecie! Czy wiecie co to Divoc- 21 i Divoc-66- dowiedźcie się, a wtedy zobaczycie prawdziwy obraz obecnej rzeczywistości i Kto stoi za za tym wszystkim!!!
Dodano: 26.10.2020 15:52    Przez: Wiedźma
zabierają premię w pracy za kwarantannę i tylko 80 procent wypłaty
Dodano: 26.10.2020 16:57    Przez: ~Akronim
Copyright © 1999 - 2020 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO