Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRozjaśnianie włosów - czy można je wykonać samodzielnie?

Rozjaśnianie włosów - czy można je wykonać samodzielnie?

Materiał promocyjny

Dodano:
Rozjaśnianie włosów - czy można je wykonać samodzielnie?

Rozjaśnianie włosów to profesjonalny zabieg, który wykonuje się w salonie fryzjerskim. Pozwala zmienić kolor nawet do 8-9 tonów umożliwiając znaczną metamorfozę fryzury. Czy można go przeprowadzić samodzielnie? Na czym polega działanie rozjaśniacza do włosów? Zapraszamy do dalszej części artykułu.
 

Jak działa rozjaśniacz do włosów?

Rozjaśniacz to produkt, który bezpośrednio wpływa na strukturę włosa. Zazwyczaj daje możliwość zmiany koloru o kilka tonów, czasem nawet do 9 tonów, czyli mówiąc obrazowo umożliwia przejście z ciemnego brązu do jasnego blondu. Aby to uzyskać produkt musi dość mocno ingerować w strukturę włókien, czyli rozchylić łuski i wniknąć w ich głąb. Skutkami ubocznymi zabiegu mogą być osłabienie, suchość, sztywność lub większa skłonność do puszenia się pasm, dlatego bardzo ważna jest intensywna pielęgnacja wzmacniająca. Przy odpowiednim doborze kosmetyków i ich systematycznym stosowaniu kondycja fryzury nie ulegnie pogorszeniu. Należy jednak pamiętać, że im słabsze pasma, tym gorzej znoszą zabieg.


 

Czy można go stosować w domu?

Oczywiście można, natomiast jest to dość ryzykowne. Należy pamiętać, że mówimy o bardzo mocno działającym preparacie. Samodzielna koloryzacja jest odważnym krokiem, ponieważ wymaga wprawy, natomiast rozjaśnianie jest jeszcze bardziej wymagające. Najwygodniej zdać się na profesjonalistę, który przeprowadzi zabieg w bezpieczny sposób. Jeśli jednak zdecydujesz się na domowe metody musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją w zakresie proporcji przygotowywania mieszanki oraz dobieranego stężenia oksydantu.
  2. Nigdy nie przekraczaj zalecanego przez producenta maksymalnego czasu trzymania preparatu na włosach.
  3. Dokładnie i równomiernie rozprowadź mieszankę dzieląc wcześniej pasma na sekcje. Musisz to zrobić dość szybko, najlepiej pędzlem do nakładania farby, np. Lussoni TB 002.
     

Farby rozjaśniające, tonery i płukanki

W salonach fryzjerskich najczęściej stosuje się rozjaśniacz do włosów w formie proszku. Na rynku można znaleźć także preparaty o kremowej konsystencji lub nawet w formie sprayu, które będą znacznie łatwiejsze do użytku w domu. Kremowe rozjaśniacze do włosów często nie zawierają amoniaku, dzięki czemu ich wpływ na fryzurę jest nieco mniej inwazyjny.

Alternatywę stanowią farby, tonery i płukanki. Niektóre farby pozwalają rozjaśnić kolor do 4-5 tonów, np. L’Oreal Majirel Cool Cover lub Matrix SoColor Beauty Ultra Blonde. Trzeba jednak pamiętać, że farba nie rozjaśni farby, czyli można jej użyć tylko na naturalnych włosach. Jeśli nie zależy nam na drastycznej modyfikacji odcienia można skorzystać z tonera. Tonery to produkty o łagodnej formule, które są dużo łatwiejsze w zastosowaniu. Najczęściej stosuje się je do ochłodzenia i ujednolicenia koloru oraz eliminacji ciepłych, niechcianych odcieni z fryzury. Dodatkowo pozostają jeszcze dawne domowe alternatywy dla rozjaśniaczy do włosów takie jak płukanki z rumianku, cytryny, miodu czy octu.
 

Plexy wzmacniające podczas zabiegu

Na rynku profesjonalnych produktów fryzjerskich dostępne są specjalne systemy wzmacniające pasma podczas modyfikacji koloru. Potocznie nazywa się je plexami. Przykłady takich linii to Wella Professionals Wellaplex, Londa Lightplex, Matrix Bond Ultim8, Fanola Fiber Fix. Dodaje się je w odpowiednich proporcjach do mieszanki nakładanej na włosy. Plexy nie wpływają na uzyskany efekt kolorystyczny, ale chronią mostki dwusiarczkowe tworzące wiązania we włóknach. Dzięki nim można uchronić pasma przed łamliwością i osłabieniem w wyniku rozjaśniania włosów.

Czytaj więcej na temat:uroda, kobiety, włosy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole