WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Uciążliwości odorowe w starej części Konina. Śmierdzi od kilku dni

Dodano: 29.10.2020 14:00

Mieszkańcy starej części Konina narzekają od kilku dni nieprzyjemny „zapach” roznoszący się po mieście.

Pierwsze zgłoszenia sugerowały gospodarkę ściekową. Skontaktowaliśmy się więc z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Koninie, który zaprzecza jakoby odór miał swoje źródło z oczyszczalni ścieków. Pytanie o odór nad starym Koninem skierowaliśmy następnie do konińskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

- Po zgłoszeniach uciążliwości zapachowych, 29 października br, inspektorzy delegatury w Koninie podjęli czynności kontrolne – poinformował nas Andrzej Sparażyński, kierownik delegatury WIOŚ w Koninie. - Celem było ustalenie źródła uciążliwości zapachowych. Wstępnie ustalono, że źródłem uciążliwości zapachowych jest prawdopodobnie zakład przetwórstwa rolno – spożywczego, zlokalizowany na terenie starej części Konina, to jest w rejonie zgłaszanych nieprzyjemnych odorów. Prawdopodobnie specyficzny zapach jest wynikiem prowadzonych procesów technologiczno – produkcyjnych w zakresie normalnej działalności przedsiębiorstwa. Inspektorzy prowadzą działania w zakresie ewentualnego zlokalizowania innych źródeł odorów.

Kierownik konińskiej delegatury WIOŚ, która prowadzi kontrolę informuje dalej, że - wobec przedsiębiorstwa inspektorzy przeprowadzą kontrole w zakresie ewentualnych nieprawidłowości w gospodarce odpadami, gospodarce powietrza i gospodarce wodno – ściekowej, które mogłyby być źródłem uciążliwości odorowych.

Jednocześnie wyjaśnia dokąd sięgają kompetencje kontrolne instytucji. - WIOŚ informuje, że obecnie brak jest uregulowań prawnych określających wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu i metody oceny zapachowej jakości powietrza. Uniemożliwia to prowadzenie skutecznych działań wobec podmiotów, których działalność powoduje uciążliwości zapachowe. WIOŚ w tym zakresie nie ma podstaw do działań dyscyplinujących wobec zakładu w tym (zapachowym – przyp red.) zakresie.

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:WIOŚ delegatura Konin,   śmierdzi w Koninie,   stary Konin,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Chemat koło Fugo smród na kilometry i nikogo to nie interesuje.Ostatnio po awarii oczyszczalni ścieków zanieczyszcza jezioro Czarna woda już jest szambem.... teraz ścieki nie oczyszczone płyną kanalizacją burzową do stawu przy jeziorze lazurowym może ochrona środowiska się tym w końcu zainteresować??? Czy to układzik i nie ruszamy swoich???
Dodano: 29.10.2020 14:48    Przez: ~Chemat Konińska czajka...
To chyba inny problem niż z tego zakładu , to fetor podobny do padliny , ale kto to sprawdzi ?
Dodano: 29.10.2020 14:58    Przez: ~gabi
ten sam "zapach" był wyczuwalny w różnych częściach Konina, (na V os., na ul. Poznańskiej), więc lokalizacje znacznie oddalone od siebie i starej części miasta.
Dodano: 29.10.2020 15:28    Przez: Ropuch
na Zatorzu ewidentny zapach z gorzelni to niby skąd jak nie Chemat!!! i te ścieki płynące szeroką strugą do jeziora Czarnego i stawu... proszę jechać na Ul Brunatną i popatrzeć co płynie rowami do Czarnego i do stawu przy Lazurowym !!!!
Dodano: 29.10.2020 16:29    Przez: ~Chemat to nasza Konińska Cza ...
Na Zatorzu wczoraj wieczorem cuchnęło koszmarnie, zwłaszcza w południowej części. Generalnie na Zatorzu jest duży problem z powietrzem - przy wiatrach zachodnich, które dominują, nawiewa gęstym, cuchnącym smogiem z osiedli Międzylesie, Posada i okolic. Jak wiadomo wielu ludzi nie stroni od palenia śmieciami. Jednak to co było wczoraj było gorsze niż wszystko inne do tej pory...
Dodano: 29.10.2020 17:25    Przez: urbis_incola

KOMENTARZE

Ja mam inną teorię spiskową: to dobra zmiana narobiła w gacie i smród rozłazi się po całym mieście!
Dodano: 30.10.2020 09:41    Przez: Felek Stankiewicz
To by się pokrywało ze strajkiem. Macice wyklęte chyba się nie myją.
Dodano: 30.10.2020 12:23    Przez: Durczok
@Redakcja LM: w Koninie, w sezonie grzewczym, ewidentnie jest problem z powietrzem, zwłaszcza od kiedy powstały osiedla domów wokół Konina. I to nie jest tak, że nie można z tym nic zrobić, jeśli nie wyda się grubych milionów PLN-ów. Od pilnowania czym ludzie ogrzewają domy mamy Straż Miejską czy Gminną (dla osiedli leżących poza granicami Konina). I to jest jej obowiązek, a nie dobra wola, aby jednego z drugim i trzecim (a takich bez liku, pewnie co czwarty ma we krwi narodowe cebulactwo i pali śmieciami) ukarać mandatem/grzywną lub w inny dotkliwy sposób - nie symbolicznie, za zanieczyszczanie powietrza i odbieranie w ten sposób zdrowia tysiącom innych mieszkańców. @Redakcja LM możecie zrobić coś dobrego dla mieszkańców i przemaglować Straż Miejską z tego co robi z tym problemem, ile interwencji podjęła, dlaczego tak mało itd., nie będę Was uczył waszej roboty :)… Gdy temperatura spada i wymusza ogrzewanie dłużej niż tylko przez parę godzin w nocy, Zatorze i inne osiedla/dzielnice, s ...
Dodano: 30.10.2020 13:42    Przez: urbis_incola
Kto się tak zrąbał w urzędzie że śmierdzi w całym Koninie Niech wreszcie wyczyści w to co narąbał . Jechałem przed chwilą smród że głowę chce urwac
Dodano: 30.10.2020 16:15    Przez: ~Edek
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO