Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak sprawdzić, czy łańcuszek jest złoty?

Jak sprawdzić, czy łańcuszek jest złoty?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak sprawdzić, czy łańcuszek jest złoty?

 „Nie wszystko złoto co się świeci" - przechowując w domu rozmaite cenne rzeczy, warto pamiętać o tej starej zasadzie. W wielu przypadkach okazuje się, że stare przedmioty wyglądają jak nowe, a tak naprawdę są one wyprodukowane z innych, znacznie tańszych metali.

W ostatnim czasie mocno uaktywnili się oszuści sprzedający wyroby z tombaku, reklamując je jako złote łańcuszki. Niestety, sprawdzenie autentyczności złota w warunkach domowych nie jest proste, jednak w dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić kilka metod na sprawdzenie, czy złoty łańcuszek rzeczywiście jest złoty.
 

Czym różni się tombak od złota?

Tombak jest materiałem, który na szeroką skalę wykorzystują oszuści. Może on posłużyć do tworzenia przedmiotów wyglądających jak wyroby ze złota, które faktycznie ze złotem nie będą miały absolutnie nic wspólnego. Tombak to stop cynku i miedzi. Wysoka procentowa zwartość miedzi powoduje, że tombak uzyskuje charakterystyczną złotą barwę. W ten sposób może on przypominać prawdziwe złoto.

Wszelkie podobieństwa pomiędzy prawdziwym złotem a tombakiem kończą się tylko i wyłącznie na kolorze. Eksperci podkreślają, że wyroby z tombaku są praktycznie bezwartościowe, zaś np. łańcuszek ze złota już nie.

Doświadczony jubiler lub złotnik bardzo szybko będzie umiał zweryfikować, czy dany przedmiot jest wykonany z tombaku, czy ze złota. Z kolei osoby nieposiadające wiedzy w tym zakresie niejednokrotnie padają ofiarami oszustów sprzedających rzekomo „złote" wyroby. Jak rozpoznać złoto i zweryfikować, czy rzeczywiście jest ono prawdziwe? W dalszej części artykułu przedstawiamy domowe sposoby na zweryfikowanie autentyczności złota.
 

Weryfikacja próby złota — najprostszy sposób na sprawdzenie, czy złoto jest autentyczne

Podstawowa rzecz, którą należy zrobić podczas weryfikowania prawdziwości złota, jest odczytanie próby złota. Każda złota biżuterii powinna zawierać wygrawerowaną, czytelną informację odnośnie do zastosowanej próby złota. Oznaczenia poszczególnych prób bardzo łatwo można sprawdzić w internecie, dlatego nie powinno być z tym żadnych problemów. W większości przypadków w trudno dostępnym miejscu wybija się stempel symbolizujący konkretną próbę złota. Wśród najczęściej stosowanych prób złota znajdują się m.in. 333, 585, 960 oraz 999.
 

Próba magnesu

Wśród najpopularniejszych sposobów na zbadanie autentyczności złota wymienia się również próbę magnesu. Na czym to polega? Chodzi o to, aby przyłożyć magnes do złota. Złoto nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych. Jeżeli okaże się, że nasza biżuteria mocno reaguje na magnes, będzie to niezbity dowód, iż nie jest on wykonany ze złoto. Zasada ta dotyczy nie tylko złota, ale również srebra. Oba te metale zalicza się do grona diamagnetyków, ponieważ nie nie reagują na magnes.

Nawet jeśli biżuteria ulegnie połączeniu z magnesem, to nie zawsze będzie świadczyło to o tym, iż jest to podróbka. Jedno jest pewne: złote monety wykonane z 24-karatowego złota na 100% nie połączą się z magnesem.

Czytaj więcej na temat:biżuteria, złoto
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole