WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kazimierz Biskupi. 500-letnie dęby uznane za pomniki przyrody

Dodano: 3.11.2020 10:59
Źródło: LM.pl

Ponad 500-letnie dęby ,,Krzysztof" i ,,Jakub" rosnące w Marantowie (gm. Kazimierz Biskupi) uznane zostały za pomniki przyrody. Uchwałę podjęła podczas ostatniej sesji Rada Gminy Kazimierz Biskupi.

Ustanowione pomnikami drzewa to dęby szypułkowe (Quercus robur). Oba mają ok. 513 lat, pamiętają więc czasy panowania Zygmunta I Starego! Oba są też pokaźnych rozmiarów, obwody ich pniów wynoszą odpowiednio 593 cm (,,Krzysztof") i 603 cm (,,Jakub"). Rosną na działce należącej do Lasów Państwowych w miejscowości Marantów (gm. Kazimierz Biskupi). Jadący autem z Konina do Kazimierza Biskupiego mają szansę je dostrzec, spoglądając w prawo po minięciu siedziby Leśnictwa Bieniszew.

Oba dęby w minionym tygodniu zostały uznane przez Radę Gminy Kazimierz Biskupi za pomniki przyrody. - Objęcie ochroną przedmiotowych dwóch dębów ma na celu zachowanie szczególnie cennych przyrodniczo elementów przyrody. Drzewa te charakteryzują się okazałym wzrostem i sędziwym wiekiem. Umieszczenie odpowiednich tabliczek na drzewach uświadomi społeczeństwu dużą wartość przyrodniczą, krajobrazową i kulturową chronionych obiektów. Podjęcie przez Radę Gminy Kazimierz Biskupi niniejszej uchwały jest przejawem dbałości o środowisko naturalne - by jego wartości zachować dla przyszłych pokoleń - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Dęby wytypowane zostały przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu w ramach akcji promocyjnej ,,100 pomników przyrody na 100-lecie RDLP w Poznaniu". Nie są pierwszymi tego typu pomnikami przyrody w gminie. Po drugiej stronie drogi wojewódzkiej 264 istnieje aleja dębowa, której drzewa również uznane zostały za pomniki przyrody. 

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Co raz wiecej wycinek. Nikt drzeW nie ratuje. Problem bo przez tydzien trzeba liscie drabic. ciekawe kto za ludzmi sie wstawi jak drzew nie bedzie
Dodano: 3.11.2020 11:28    Przez: Cuban White

KOMENTARZE

Co raz wiecej wycinek. Nikt drzeW nie ratuje. Problem bo przez tydzien trzeba liscie drabic. ciekawe kto za ludzmi sie wstawi jak drzew nie bedzie
Dodano: 03.11.2020 11:28    Przez: Cuban White
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO