WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka
PILNE:

IMGW: Oblodzenie od godz. 22.00 dzisiaj do godz. 9.00 jutro. Temperatura min. -1°C do -0°C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak wybrać program do jednoosobowej działalności

Materiał promocyjny

Dodano: 24.11.2020 14:15

Jednoosobowa działalność gospodarcza to bardzo popularna forma zatrudnienia. Korzysta z niej coraz więcej osób – niektórzy nawet decydują się zrezygnować z etatu na rzecz np. większych zarobków i możliwości korzystania z leasingu, czy innych ofert dostępnych tylko dla przedsiębiorców. Oczywiście taka zmiana wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Chodzi przede wszystkim o konieczność rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Pomóc może nam w tym biuro rachunkowe, ewentualnie dodatkowe narzędzie, które umożliwi rozliczanie się samemu. Dlatego warto zastanowić się jak wybrać program do jednoosobowej działalności.
 

KPiR – jak wygląda i jak się rozliczać

Zacznijmy od podstawowej kwestii – czy zamierzam korzystać z usług biura rachunkowego, czy będę rozliczać się samemu. Decyzja będzie kluczowa przy odpowiedzi na pytanie jak wybrać program do jednoosobowej działalności. Jeśli mowa o tej formie zatrudnienia, to zapewne będzie ona rozliczana w oparciu o Książkę Przychodów i Rozchodów. Brzmi skomplikowanie, jednak popularnie KPiR nazywana jest księgowością uproszczoną. Decydując się na pomoc biura właściwie zdejmujemy z siebie wszystkie obowiązki związane z rozliczeniem się z fiskusem. Będziemy musieli jedynie w odpowiednim czasie dostarczać dokumenty do księgowej, a następnie płacić podatki. Zdecydowanie inna sytuacja będzie, jeśli zdecydujemy się rozliczać się samemu.

Wówczas bierzemy na siebie całą odpowiedzialność za np. poprawność wyliczania początku. Podstawowa wiedza o KPiR – jak wygląda, jak wprowadzać dokumenty, jak wysyłać pliki JPK, kiedy zamknąć rok, itd. – jest niestety niewystarczająca. Konieczne będzie również śledzenie wszelkich zmian, jakie pojawiają się w prawie. Jeśli ich nie uwzględnimy w naszych rozliczeniach, możemy narazić się na kary.

Oczywiście pomocny w rozliczeniach będzie program do KPiR. Warto w takiej sytuacji dokładnie rozważyć jak wybrać program do jednoosobowej działalności, aby pozwalał on nam rozliczać się intuicyjnie, ale przede wszystkim zgodnie z prawem.

Warto także rozważyć inne kwestie.

Program do KPiR na MacBooka, czy tablet?

To z pozoru dość błahe pytanie. Większość programów dostosowana jest do różnych systemów operacyjnych. Jeśli jednak korzystamy z produktów firmy Apple, warto sprawdzić czy narzędzie, którym się interesujemy, to program do KPiR na MacBooka albo IPada. Może się bowiem okazać, że zostaniemy pozbawieni dostępu np. do niektórych funkcjonalności.

Warto również sprawdzić, jak dany program będzie wyglądał na ekranie tabletu. Może się bowiem okazać, że nie jest przystosowany do tego typu urządzenia i będziemy mieć trudności w jego obsłudze. Zanim zdecydujemy się na wykupienie licencji warto poprosić o wersję demo i sprawdzić np. po wystawieniu faktury i wygenerowaniu KPiR – jak wygląda każdy z dokumentów na naszym ekranie, czy mamy jego pełen obraz, czy dostępne są wszystkie funkcjonalności.

Oczywiście zawsze można dokupić inne urządzenie, jednak dodatkowe wydatki szczególnie na początku działalności, są zawsze niepotrzebnym kłopotem.

Nowe technologie już na polskim rynku

Zastanawiając się jak wybrać program do jednoosobowej działalności, warto zwrócić uwagę na nowe technologie. Są one już dostępne na polskim rynku księgowym. Chodzi dokładnie o programy online. Liderem w tej kategorii jest Taxomatic. To profesjonalny program księgowych dla biur rachunkowych, ale też narzędzie do zarządzania firmą. Dzięki niemu przedsiębiorca może albo tylko wystawiać faktury i przesyłać je do księgowej, albo samemu się rozliczać. Taxomatic oparty jest na technologii chmurowej. Dzięki temu dostępny jest na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Dodatkowo posiada automatyczne i bezpłatne aktualizacje. Żeby skorzystać z Taxomatic nie trzeba instalować wersji demo. Wystarczy wejść na stronę www.taxomatic.pl i zalogować się – od razu można korzystać ze wszystkich funkcjonalności. Do tego pierwszy miesiąc jest za darmo.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:biznes,   pieniądze,   informatyka

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO