WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Rzgów. Z funduszu sołeckiego finansują remizy, drogi i świetlice

Materiał promocyjny

Dodano: 2.12.2020 10:38

Łącznie 441 400,74 zł przeznaczonych zostało w 2020 roku na fundusze sołeckie w gminie Rzgów. Mieszkańcy sami wybierali, na co te pieniądze wydać.

Fundusz sołecki w gminie jest dobrowolny. Nie wszystkie samorządy się na niego decydują. W gminie Rzgów taki fundusz funkcjonuje. Dzięki temu mieszkańcy poszczególnych sołectw sami decydują, na co chcą przeznaczyć przyznane im pieniądze. Pomysły są różne, najważniejsze jednak, że inwestycje poprawiają jakość życia samych mieszkańców.

Wspieramy Ochotnicze Straże Pożarne

Dużą grupę inwestycji stanowią te wspierające działanie Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2020 wyremontowano dwie strażackie strażnice. W Świątnikach fundusz sołecki pozwolił odświeżyć ściany, wstawić nowe drzwi i parapety, a w Rzgowie - ułożyć panele podłogowe na powierzchni 120 m2 i listwy podłogowe o długości 65 mb. W Grabienicach postawiono na termomodernizację. Ściany ocieplono styropianem z położeniem tynku, zamontowano nowe parapety i wymieniono opierzenie z blachy na ogniomurkach. W Zastrużu natomiast zmodernizowano instalację elektryczną w budynku remizy OSP.

OSP wsparli również mieszkańcy Osieczy Pierwszej, Sławska i Zarzewa. Z funduszu sołeckiego nie remontowano jednak strażnicy, a dołożono środki do zakupów samochodów ratowniczo-gaśniczych i sprzętu dla druhów.

Drogi, chodniki, oświetlenie

Drugą dużą grupą inwestycji finansowanych z funduszu sołeckiego są te związane z infrastrukturą drogową. Potrzeby są różne. W sołectwach: Babia, Błonice, Goździków, Kurów, Osiecza Druga i Zarzewek postanowiono wesprzeć środkami z funduszu sołeckiego na przebudowę dróg. W Zastrużu drogi nie przebudowywano, ale profilowano na półtorakilometrowym odcinku. Oprócz tego skarpowano pobocze i usunięto korzenie drzew i krzewów.

W infrastrukturę drogową zainwestowano również w Rzgowie, budując chodnik z kostki brukowej na ul. Sienkiewicza o powierzchni 113,7 m2 oraz w Dąbrowicy - tam powstanie dalszy ciąg oświetlenia ulicznego. Podobnie w Bożatkach, gdzie lada dzień powstanie oświetlenie solarne i zostanie zamontowane lustro uliczne oraz w Świątnikach, gdzie również do końca roku powstanie oświetlenie przy drodze gminnej nr 402.

Remontujemy świetlice

W czterech sołectwach w 2020 roku postawiono na remont świetlic wiejskich. Skupiające życie kulturalne i społeczne w małych miejscowościach ośrodki nie zawsze są w najlepszym stanie.

W Witnicy zamontowano nowy sufit, pomalowano ściany, przedłużono kanały wentylacyjne, nawiewne i grzewcze. W Brannie wykonano nowe posadzki betonowe, położono terakoty na powierzchni 38,6 m2, pomalowano ściany i sufity oraz wykonano instalację wodno-kanalizacyjną.

W Bobrowie zamontowany został zbiornik bezodpływowy oraz wyremontowano kuchnię i łazienki. W Kowalewku wykonane zostało nowe oświetlenie sufitu podwieszanego o powierzchni 170 m2, punkty elektryczne, gzymsy dekoracyjne oraz nowe malowanie.

Bożatki także mogą poszczycić się wyremontowaną łazienką – położono płytki na powierzchni 39 m2, zagipsowano i pomalowano ściany, zamontowano lustra.

Pomysłów jest sporo

Choć w realizacji inwestycji finansowanych lub współfinansowanych z funduszy sołeckich widać wiele podobnych pomysłów, tak naprawdę możliwości realizacji jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od potrzeb lokalnej społeczności.

W Modle na przykład mieszkańcy postanowili wyczyścić i uporządkować teren wokół zbiornika wodnego. W ramach drugiego etapu tego zadania wyczyszczony został przepust o długości dziesięciu metrów, zlikwidowano zakrzaczenia na powierzchni 200 m2, utwardzono skarpy płytami betonowymi, wykonano ogrodzenia z siatki oraz bramę.

W Osieczy Drugiej wyskarpowano i pogłębiono istniejący zbiornik wodny, zagospodarowano parking oraz rozbudowano monitoring na istniejącym placu zabaw. Zakupiono także wyposażenie drobnej infrastruktury towarzyszącej, również w Dąbrowicy.

Babia postawiła na przeznaczenie utrzymania terenów zieleni, a w Barłogach doposażony został natomiast plac zabaw i rekreacji. To zadanie finansowane było z dwóch źródeł - funduszu sołeckiego oraz środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach X Konkursu ,,Pięknieje Wielkopolska Wieś".

Sołectwa Barłogi, Dąbrowica i Sławsk stawiają także na dobre oznakowanie dróg dojazdowych do posesji. W Sławsku planuje się natomiast wykup gruntu w celu przedłużenia ulicy Kasztanowej.

slajd 1 z 8
NASTĘPNY SLAJD

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:rzgów,   inwestycje
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO