Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPodatek od darowizny - kiedy musisz go zapłacić?

Podatek od darowizny - kiedy musisz go zapłacić?

Materiał promocyjny

Dodano:
Podatek od darowizny - kiedy musisz go zapłacić?

Rodzice nierzadko decydują się przekazać swoim dzieciom większą kwotę pieniędzy bądź inne dobra majątkowe. Wydawać by się mogło, że najbliższa rodzina może to zrobić między sobą bez konieczności dopełniania prawnych formalności. Niestety, tak nie jest. Każda darowizna musi zostać zgłoszona. Co więcej, należy odprowadzić od niej podatek. Ten drugi punkt nie zawsze jest jednak konieczny, ponieważ w przypadku darowizny wyszczególnia się kwotę wolną od podatku. Jej wysokość zależna jest od grupy podatkowej, do której przynależy obdarowany.
 

Czym jest darowizna?

Darowizna jest formą umowy, w której to darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz osoby obdarowanej. Dzieje się to kosztem jego majątku. Przedmiotem darowizny może być nieruchomość, cenne przedmioty, prawa majątkowe, jak również pieniądze. Przekazanie darowizny reguluje Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Osoba, która otrzyma darowiznę powinna ją zgłosić poprzez złożenie wniosku SD-Z2 do właściwego urzędu skarbowego.
 

Kwota wolna od podatku w przypadku darowizny

W przypadku darowizny istnieje pojęcie kwoty wolnej od podatku. W tym miejscu warto nadmienić, że obdarowani mogą zostać zaliczeni do jednej z trzech grup podatkowych. Podział ten związany jest ze stopniem pokrewieństwa (lub powinowactwa). W praktyce oznacza to, że najbliżsi członkowie rodziny znajdują się w I grupie podatkowej, w której wysokość kwoty od podatku będzie najwyższa. Kto dokładnie zaliczany jest do każdej z tych grup? Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

  • I grupa podatkowa - do tej grupy należy najbliższa rodzina, czyli małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo. Zalicza się do niej także ojczym, macocha, pasierb, synowa, zięć czy teściowie. Kwota wolna od podatku wynosi w tym przypadku 9637 zł od jednego darczyńcy. Jeśli np. oboje rodziców zdecyduje się przekazać darowiznę, to wówczas wzrasta ona do 19274 zł;
  • II grupa podatkowa - należą do niej m.in. zstępni rodzeństwa (czyli np. siostrzenica/bratanek), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (szwagier, bratowa) i rodzeństwo małżonków. Dla nich kwota wolna od podatku wynosi 7276 zł;
  • III grupa podatkowa - pozostałe osoby nie należące do I i II grupy. Kwota wolna od podatku to 4902 zł.

Na uwadze należy mieć także, że prawo wyznacza limit darowizny. Powyższe stawki obowiązują zatem raz na 5 lat.
 

Darowizna bez podatku - czy to możliwe?

Jeśli otrzymasz darowiznę od najbliższej rodziny, czyli małżonka, rodziców lub dzieci, to nie musisz płacić od niej podatku. To z pewnością bardzo dobra informacja. Na uwadze musisz mieć jednak, że nadal istnieje obowiązek jej zgłoszenia we wskazanym terminie. Masz na to aż 6 miesięcy od dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy. Ponadto, istotne jest także udokumentowanie, że środki otrzymałeś na swój rachunek płatniczy bądź przekazem pocztowym. Darowiznę należy zgłosić do właściwego urzędu skarbowego (odpowiadającemu miejscu zamieszkania).

Nie musisz płacić podatku od darowizny, jeśli otrzymasz ją od najbliższej rodziny! Nadal pamiętaj jednak, aby zgłosić ten fakt do US. W innych przypadkach zapłacenie podatku będzie koniecznie, lecz obowiązuje on jedynie od konkretnej kwoty, ze względu na fakt, że przepisy przewidują kwotę wolną od podatku w przypadku darowizn.

Czytaj więcej na temat:darowizna, finanse osobiste, podatki, fiskus
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole