Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSchładzalniki do mleka — gwarancja zachowania jego długiej świeżości

Schładzalniki do mleka — gwarancja zachowania jego długiej świeżości

Materiał promocyjny

Dodano:
Schładzalniki do mleka — gwarancja zachowania jego długiej świeżości

Mleko, jeden z najpopularniejszych i najsmaczniejszych produktów spożywczych, wymaga odpowiedniego przechowywania, a dotyczy to nie tylko produktu, który codziennie kupujemy w sklepie, lecz i tego otrzymanego bezpośrednio po udoju. Produkcja mleka jest bardziej skomplikowana, niż może nam się wydawać, trzeba także zadbać o jej wysoką efektywność. Konieczne staje się między innymi zastosowanie nowoczesnych metod pozwalających utrzymać właściwą temperaturę mleka, zapobiegając w ten sposób jego zepsuciu. Właśnie dlatego jednym z urządzeń, jakie powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie zajmującym się tego typu produkcją, są schładzalniki do mleka.
 

Dlaczego należy natychmiast schłodzić mleko bezpośrednio po udoju

Mleko to specyficzny produkt spożywczy, którego jakość i trwałość bezpośrednio zależy od sposobu przechowywania. Zaraz po zakończeniu udoju jego temperatura sięga aż 35 stopni Celsjusza, można więc powiedzieć, że jest w pewnym stopniu podgrzane. O ile nie wpływa to na walory smakowe, to dalsze utrzymywanie go w takiej temperaturze grozi rozwojem wielu groźnych bakterii powodujących szybką fermentację. Aby powstrzymać ten proces, należy więc jak najszybciej obniżyć temperaturę mleka, najlepiej w ciągu 2 godzin od zakończenia udoju. Czas jego przechowywania zwiększa się wraz z jej spadkiem, wynosząc odpowiednio:

  • temperatura do 15 stopni, przechowywanie maksymalnie do 4 godzin;
  • temperatura od 6 do 8 stopni, czas przechowywania do 18 godzin;
  • temperatura 4 stopnie, czas przechowywania powyżej doby.
     

Metody schładzania mleka – która z powszechnie stosowanych jest najskuteczniejsza

Istnieje kilka metod schładzania mleka, różniących się od siebie efektywnością i wydajnością. Najczęściej po prostu wstawiano zbiornik na mleko do zimnej wody i teraz również stosuje się systemy oparte na działaniu płynącej wody o niskiej temperaturze. Wadą tej metody jest duże zużycie wody, wynoszące nawet kilkanaście litrów na litr mleka. Większą efektywność uzyskamy, stosując chłodziarki elektryczne, tutaj jednak trzeba liczyć się z wysokimi kosztami zużycia prądu.

Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem są profesjonalne schładzalniki do mleka, urządzenia zaprojektowane w tym konkretnym celu, pracujące w oparciu o chłodzenie wodą lodową lub wydajne wymienniki ciepła. Znajdziemy je w ofercie renomowanych firm, takich jak Farm-Partner Sp. z o.o., z której usług warto skorzystać.
 

Schładzalniki do mleka — jakie są dwa podstawowe typy tych praktycznych urządzeń

Wśród całego sprzętu, jaki powinien używać producenci mleka, schładzalnik wyróżnia się nie tylko swoją konstrukcją, ale i specyfiką zastosowania. Jest to wysoce specjalizowane urządzenie zaprojektowane i stworzone w jednym celu. Ma za zadanie takie obniżenie temperatury znajdującego się w nim płynu, aby umożliwić jego długotrwałe przechowywanie bez ryzyka zepsucia się. Dzielimy je na dwa podstawowe typy:

1. Schładzalniki do mleka wykorzystujące do chłodzenia produkowaną w zbiorniku wodę lodową

Ten model schładzalników jest dostępny w różnych pojemnościach, wahających się od 3800 aż do ponad 34000 litrów, można więc je dokładnie dopasować do swoich potrzeb. Wykonane są z odpornej na uszkodzenia, kwasoodpornej blachy nierdzewnej spełniającej surowe normy jakościowe, a w skład ich wyposażenia wchodzi również:

  • wzmocniona konstrukcja, w tym i podwójne dno, zamykana płaskim, uszczelnianym włazem z dopasowaną pokrywą;
  • izolacja termiczna całego zbiornika, poliuretanowa pianka zabezpieczająca przed zmianą temperatur i stratami ciepła;
  • otwory doprowadzania mleka o średnicy 80 mm, takiej samej średnicy samoczyszczący spust zbiornika;
  • wydajny z system produkcji wody lodowej używanej do chłodzenia z funkcją głębokiego schładzania i minimalizacją ryzyka zamarzania mleka;
  • elektroniczne sterowanie z wszystkimi funkcjami wyświetlanymi na dużym wyświetlaczu LED;
  • produkcja lodu przy wykorzystaniu taryfy nocnej prądu, redukująca koszty użytej energii nawet o 60%.

2. Schładzalniki do mleka działające w oparciu o systemy chłodzenia bezpośredniego

To kolejny, chętnie wybierany przez klientów model schładzalnika, który znajdziemy na stronie jego dystrybutora pod adresem https://farmpartner.eu/oferta/schladzalniki-do-mleka/. Jego konstrukcję, dostępną w pojemnościach od 1050 do 15000 litrów, również zespawano z nierdzewnej blachy za pomocą lasera, aby wyeliminować nawet najmniejsze ryzyko przecieku. W tym przypadku chłodzenie odbywa się w tzw. systemie bezpośrednim, zapewniając najbardziej optymalną wymianę ciepła dzięki odparowywaniu i jednoczesnemu mieszaniu mleka.

Parownik umieszczony jest w dnie zbiornika, a poprzez niego ciepło jest oddawane do czynnika chłodniczego. Ten po ogrzaniu trafia do sprężarki, następnie do wymiennika ciepła, przekazującego nadmiar temperatury wodzie, a po schłodzeniu na skraplaczu ponownie kierowany jest do zbiornika. Daje to najwyższą wydajność przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów zużycia energii, umożliwiając odzysk ciepła na poziomie nawet 70%. Zbiornik, oprócz wyposażenia opisanego powyżej, posiada również:

  • elektroniczną kontrolę temperatury mleka;
  • dwa ustawienia temperatury, 1,9 oraz 3,2 stopnia Celsjusza;
  • ilość silników mieszalnika dopasowaną do jego pojemności, a sam wolnoobrotowy mieszalnik zapobiega spienianiu się mleka;
  • przewody chłodzące wyposażone w termostatyczne zawory,
  • nowoczesny system czyszczenia, z automatycznym dozownikiem detergentu, kontrolą poziomu zużycia wody, programem krótkiego czyszczenia, dostępny także w schładzalnikach z chłodzeniem wodą lodową.
     

Inne urządzenia niezbędne przy produkcji mlecznej

Produkcja mleka na skalę przemysłową oznacza jednocześnie konieczność profesjonalnej hodowli dużej liczby krów, a ten proces także warto zautomatyzować i unowocześnić. Z pewnością przydadzą się np. praktyczne zgarniacze obornika, pozwalające na skuteczne usuwanie nieczystości z pomieszczeń inwentarskich.

Czytaj więcej na temat:mleko, żywność, zdrowie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole