Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPodstawowa opieka zdrowotna w narodowym programie szczepień

Podstawowa opieka zdrowotna w narodowym programie szczepień

Dodano:
Podstawowa opieka zdrowotna w narodowym programie szczepień

Są zmiany w naborze do Narodowego Programu Szczepień. Uwagi PPOZ zostały uwzględnione. 

Po analizie uwag zgłoszonych przez świadczeniodawców Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz konferencji uzgodnień, która odbyła się 9 grudnia w Ministerstwie Zdrowia, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił zmiany w naborze placówek do Narodowego  Programu Szczepień. Zgodnie z nimi wymóg szczepień przez 5 dni w tygodniu i wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu nie będzie dotyczył placówek  podstawowej  opieki zdrowotnej. - To bardzo dobra wiadomość. Pamiętajmy, że podstawowa opieka zdrowotna to profilaktyka, a szczepionka przeciwko COVID-19  jest  jedyną szansą przerwania łańcucha umieralności Polaków i obroną przed kolejnymi falami koronawirusa – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wstępny projekt strategii zakładał, że w akcję szczepień przeciwko COVID-19 będą się mogły włączyć tylko ośrodki, które zadeklarują zaszczepienie 180 osób tygodniowo. W związku z tak surowymi kryteriami lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wystąpili do prezesa NFZ z apelem o zapewnienie wszystkim obywatelom szerokiej dostępności do szczepień, a taka jest możliwa dzięki  udziałowi w strategii  także mniejszych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

9 grudnia na zaproszenie Adama Niedzielskiego, Ministra Zdrowia, odbyła się telekonferencja w zakresie konsultacji ogłoszonego Narodowego Programu Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Uczestniczyli w nim szef KPRM Michał Dworczyk, Anna Goławska - Sekretarz Stanu MZ, Adam Niedzielski - Minister Zdrowia, Filip Nowak - Prezes NFZ, Bernard Waśko - Wiceprezes NFZ oraz przedstawiciele instytucji  i organizacji. PPOZ reprezentowali: Bożena Janicka - prezes, Marlena Skonieczna - sekretarz oraz Jarosław Król – członek zarządu.

Podczas spotkania przedyskutowano wiele istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem szczepień i umożliwieniem uczestnictwa w narodowej strategii jak największej liczby podmiotów, w tym placówek podstawowej opieki zdrowotnej. - Minister Zdrowia poinformował o zgłoszeniu się już ponad 1300 podmiotów oraz o uruchomieniu infolinii w oddziałach wojewódzkich w celu pomocy w wypełnieniu formularza naboru. Podkreślił również, że jest możliwość dostosowania wymogów do stanu  zasobów każdej praktyki, a tym samym ogłoszone warunki są fakultatywne, a nie bezwzględnie wymagane – mówi Bożena Janicka.

Rozmowy w Ministerstwie Zdrowia dotyczyły także logistyki dostarczanych szczepionek (m.in. zabezpieczenie w strzykawki, igły), bezpieczeństwa prawnego, odpowiedzialności, utylizacji szczepionek, które nie zostałą wykorzystane,itd.

PPOZ zgłosiło też konieczność ograniczenia dostępności do szczepień tylko dla pacjentów z listy podstawowej opieki zdrowotnej oraz zwróciło uwagę na możliwie najbardziej racjonalne dysponowanie szczepionkami. Zdaniem świadczeniodawców - w związku z etapami planowanych szczepień określonych grup pacjentów – powinna istnieć zapasowa lista osób z kolejnych  etapów,  co pozwoliłoby na  wykorzystanie dostępnych      w danym momencie wolnych szczepionek. Uwagę tę minister Michał Dworczyk uznał za słuszną. - Stojąc na straży bezpieczeństwa naszych placówek i pacjentów nadal będziemy negocjować i wskazywać najlepsze dla wszystkich rozwiązania. Natomiast decyzję o zgłoszeniu się do naboru w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19 pozostawiamy każdemu podmiotowi do indywidualnego rozważenia,  zalecając jednocześnie,  że jeśli istnieją takie możliwości, warto  szczepić swoich pacjentów – mówi Bożena Janicka.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole