WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kazimierz Biskupi. Jest budżet na 2021 rok. 6,6 mln zł na inwestycje

Dodano: 30.12.2020 12:57
Źródło: LM.pl

6,6 mln zł na inwestycje przy deficycie 2,4 mln zł - tak na ten moment wygląda budżet gminy Kazimierz Biskupi na 2021 rok. Radni przyjęli go w środę jednomyślnie.

Budżet gminy Kazimierz Biskupi w 2021 r. będzie większy, niż w roku obecnym. Dochody sięgnąć mają ponad 54,7 mln zł. Wydatki wyniosą ponad 57,1 mln zł, w tym inwestycje - niemal 6,6 mln zł. Najwięcej gmina wyda na oświatę - ponad 18,2 mln zł, a niewiele mniej na świadczenia rodzinne - 16,6 mln zł. Deficyt w wysokości niemal 2,4 mln zł pokryty ma być z kredytu długoterminowego. 

Drogi, fotowoltaika, strażnica OSP

Wydatki majątkowe w 2021 roku mają wynieść na ten moment niemal 6,6 mln zł. To mniej, niż w 2020 roku, gdy na inwestycje gmina wydała ponad 10 mln zł. Najwięcej gmina chce przeznaczyć na remonty i budowę dróg (niecałe 2,2 mln zł). Z tego większość środków pójdzie na przebudowę ul. Norwida i ul. Fredry w Posadzie (ponad 1,2 mln zł). Ponadto gmina chce m.in. zbudować drogę na odcinku Daninów - Kozarzew, przebudować drogę w Wierzchach i przebudować ul. Krzywda w Kazimierzu Biskupim. 

Drugą największą inwestycją będzie poprawa efektywności energetycznej budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kozarzewie (1,4 mln zł). Z większych zadań gmina planuje również rozbudowę przedszkola w Kazimierzu Biskupim (566 tys. zł wraz z dokumentacją), budowę strażnicy OSP w Kazimierzu Biskupim (460 tys. zł), montaż instalacji fotowoltaicznych na obiektach gminy (niecałe 970 tys. zł), przebudowę Ośrodka Zdrowia w Kazimierzu Biskupim (335 tys. zł) i budowę infrastruktury wodociągowej (m.in. w Wieruszewie oraz na ul. Dębowej i ul. Bukowej w Kazimierzu Biskupim - 198 tys. zł). 

Jednocześnie wójt Grzegorz Maciejewski zapowiedział, że kwota na inwestycje najprawdopodobniej się zwiększy. Gmina już pozyskała cztery miliony złotych dofinansowania na budowę strażnicy OSP oraz rozbudowę przedszkola. Ponadto na podpisanie przez premiera czeka wniosek złożony do Funduszu Dróg Samorządowych na kwotę niemal 10,6 mln zł.

Stabilne zadłużenie

Radni w dyskusji nad budżetem pytali o zadłużenie gminy. Wójt Grzegorz Maciejewski deklarował, że utrzymuje się ono na stabilnym poziomie. Na koniec 2018 roku miało wynosić 11,5 mln zł, w 2021 jest szacowane na 12,5 mln zł. - Cyfry nie kłamią, jest dobrze. Utrzymujemy to na tym samym poziomie - oceniał wójt. - W 2020 zostało zmniejszone zatrudnienie w jednostkach podległych o pięć etatów. Będziemy sie starać żebyśmy nie zwiększali zadłużenia, które otrzymaliśmy w 2018 roku. Czynimy starania, żeby to zadłużenie było coraz mniejsze.

Jednocześnie, w porównaniu do poprzedniej kadencji, w gminie znacząco wzrosły nakłady na inwestycje. To zamierzone działanie, wójt Grzegorz Maciejewski planuje taki trend jeszcze przez dwa lata, by w 2023 inwestycje wyhamować ze względu na przewidywane wyższe ceny u wykonawców w tym czasie. - Dynamika jest dość duża w naszej gminie. Cieszę się, że idzie to w dobrym kierunku - oceniał. Podkreślał również, że w 2020 roku majątek gminy zwiększył się o ok. 50 nieruchomości (w tym pokopalniany zbiornik w Kozarzewie). - Jestem bardzo wielkim przeciwnikiem sprzedaży nieruchomości. Dobry gospodarz nie sprzedaje, tylko kupuje. 

 - Wielu z nas i wielu mieszkańców będzie czuła się rozczarowana. Gdybym miał ten projekt ocenić krótkowzrocznie albo tylko przez pryzmat swojego okręgu to powiedziałbym, że jest kiepski albo nie do przyjęcia - oceniał wiceprzewodniczący Rady Gminy Kazimierz Biskupi Janusz Stefański. - Ale w związku z tym, że znam kierunki, jakie są przyjęte, jeśli chodzi o rozwój w naszej gminie to uważam, że przedstawiony projekt jest takim kompromisem między oczekiwaniami mieszkańców i możliwościami naszej gminy. 

Radni jednomyślni

- Jest to budżet bardzo ambitny, bardzo zdecydowany, bedzie wymagał sporo pracy - mówił wójt Grzegorz Maciejewski, dziękując jednocześnie mieszkańcom, radnym i swoim współpracownikom za pracę w 2020 roku. - Dla pracowników urzędu to był też bardzo ciężki okres. Urząd nie został wykluczony całkowicie. Możemy głośno powiedzieć, że ok. 70% pracowników miało potwierdzone przypadki koronawirusa, z czym też musieliśmy się borykać, ale urząd cały czas był dostępny. 

Radni budżet na 2021 rok przyjęli jednomyślnie czternastoma głosami ,,za" (jedna radna była nieobecna).

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Radni decydują o losach Gminy, to Radni planują inwestycje na miarę posiadanych zasobów finansowych Gminy, kredyt jest ostatecznością.
Dodano: 30.12.2020 16:03    Przez: Człowiek
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO