LM.plWiadomościRzgów. Radni przyjęli budżet. Wśród inwestycji kanalizacja i drogi

Rzgów. Radni przyjęli budżet. Wśród inwestycji kanalizacja i drogi

Dodano: , Żródło: LM.pl
Rzgów. Radni przyjęli budżet. Wśród inwestycji kanalizacja i drogi

7,1 mln zł przeznaczy gmina Rzgów na inwestycje w 2021 r. przy deficycie budżetowym w wysokości ponad 3,9 mln zł. W środę Rada Gminy Rzgów jednogłośnie przyjęła plan finansowy na kolejne dwanaście miesięcy.

Budżet gminy Rzgów w 2021 r. będzie porównywalny do obecnego. Dochody sięgnąć mają ponad 34,2 mln zł. Wydatki wyniosą ponad 38,1 mln zł, w tym inwestycje - niemal 7,1 mln zł. Najwięcej gmina wyda na oświatę - niemal 12,7 mln zł, a niewiele mniej na świadczenia rodzinne - niemal 10,4 mln zł. Deficyt w wysokości ponad 3,9 mln zł pokryty ma być z pożyczek i kredytów oraz przychodów z rozliczenia środków unijnych.

Kanalizacja i drogi

Większość środków przeznaczonych na inwestycje pochłoną kanalizacja i drogi. Na rozwój infrastruktury wodociągowej i sanitacyjnej gmina wyda ponad 3,6 mln zł, z czego większość (3,3 mln zł) na budowę kanalizacji w miejscowościach Osiecza Pierwsza i Osiecza Druga. 

Drugą dużą pozycją w wydatkach majątkowych są remonty i budowy dróg, chodników oraz ścieżek rowerowych (ponad 2,4 mln zł). Ponad 1,1 mln zł pochłonie przebudowa ul. Szymborskiej i ul. Miłosza w Rzgowie, ponad 454 tys. zł - budowa ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy Babią, a Osieczą Pierwszą, a 500 tys. zł przebudowa innych dróg gminnych.

Wśród innych dużych inwestycji znalazły się jeszcze: rozwój elektronicznych usług publicznych (ponad 145 tys. zł), dotacja na zakup samochodu strażackiego dla OSP Barłogi (200 tys. zł), adaptacja pomieszczeń na kuchnię szkolną w budynku ZSP w Rzgowie przy Pl. Stuczyńskich (100 tys. zł), zakup samochodu dziewięcioosobowego do transportu osób niepełnosprawnych (130 tys. zł), czy budowa oświetlenia ulicznego (ponad 207 tys. zł). 

Gmina Rzgów uwzględniona została również w przyjętym we wtorek budżecie powiatu konińskiego. Za dwa miliony złotych przebudowany zostanie most w miejscowości Zastruże.

„Jesteśmy zmobilizowani i zdeterminowani"

Radni na sesji nad budżetem długo nie debatowali, przyjęty został jednogłośnie. O wątpliwościach radnych zgłaszanych podczas posiedzień komisji wspomniał wójt Grzegorz Matuszak. - Wzbudzały emocje wydatki na oświatę. Są różne sugestie ze strony państwa. Na ten moment udaje nam się to spinać, prowadzić oświatę. Myślę, że to jest coś, na co nie powinniśmy szczędzić środków, a państwo w sposób odpowiedni podchodzicie do tematu oświaty - mówił do radnych.

Dziękował również swoim współpracownikom, w tym skarbnik Barbarze Fabiszak, za prace nad budżetem na 2021 rok. - Jesteśmy zmobilizowani i zdeterminowani, by ten budżet zrealizować. Nie obędzie się pewnie bez problemów, ale od tego tu jesteśmy, by sobie z tymi problemami radzić.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole