WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Kazimierz Biskupi. Odnowią krypty bernardyńskie pod kościołem?

Dodano: 3.01.2021 10:43
Źródło: LM.pl

Jest szansa, że istniejące pod kościołem pw. Pięciu Braci Męczenników w Kazimierzu Biskupim krypty bernardyńskie będą dostępne dla odwiedzających świątynię. Do ich renowacji przymierza się gmina wraz ze zgromadzeniem Misjonarzy Świętej Rodziny.

Kościół pw. Pięciu Braci Męczenników jest częścią zespołu klasztornego w Kazimierzu Biskupim. Zbudowany został w XVI w., a opiekę nad nim sprawowali wtedy bernardyni. Podczas potopu szwedzkiego został zniszczony, odbudowany w XVII w., a od lat 20. XX w. przeszedł w ręce jego obecnych gospodarzy - Misjonarzy Świętej Rodziny.

Teraz zgromadzenie wraz z władzami gminy Kazimierz Biskupi przygotowuje się do odnowienia istniejących pod kościołem krypt bernardyńskich. Jak mówił podczas ostatniej sesji gminy wójt Grzegorz Maciejewski, zostały one zniszczone podczas remontu przeprowadzonego w latach 70. 

Od pewnego czasu trwają badania tej części świątyni. Skanowana była m.in. część prezbiterium. - Próbowaliśmy do nich dotrzeć, zobaczyć, jak to wygląda - mówi wójt Grzegorz Maciejewski. Prace podejmowane są, by w przyszłości krypty odnowić, a nawet udostępnić do zwiedzania. - To będzie bardzo ciekawa rzecz. Najpierw jednak musimy oszacować, jak to wygląda pod względem technicznym i finansowym - ocenia włodzarz gminy Kazimierz Biskupi.

Podkreśla, że chodzi też o godny pochówek znadujących się tam osób. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2023 roku krypty mogłyby zostać udostępnione do zwiedzania. 

fot. fotopolska.eu

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

To pandemii już nie ma,że sie p***rołami zajmują?
Dodano: 03.01.2021 12:52    Przez: Batman
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO