WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Konin. Czy na terenach inwestycyjnych powinna być farma fotowoltaiczna? Radni podzieleni na posiedzeniu komisji

Dodano: 25.01.2021 19:03
Źródło: LM.pl

Są inwestorzy, którzy na terenach inwestycyjnych przy ul. Brunatnej chcą wybudować farmę fotowoltaiczną. Ale konińscy radni do takiego pomysłu nie są przekonani. - To jest wręcz rozrzutność - mówi radny Marek Cieślak (KO).

Władze miasta poddały pod dyskusję radnych pomysł wydzierżawienia niemal 3,8-hektarowej działki przy ul. Brunatnej z przeznaczeniem pod budowę farmy fotowoltaicznej oraz magazynów energii. Budową takiej farmy ma być zainteresowanych kilku inwestorów. Ponadto, jak argumentował Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina, ze względu na kształt i obecne położenie działki może być trudno ją sprzedać. - To jest trudna nieruchomość - oceniał.

Działka miałaby być wydzierżawiona na 29 lat. Miasto nie zarobiłoby na jej sprzedaży, ale budżet regularnie zasilany by był wpływami z dzierżawy i podatku od nieruchomości. Paweł Adamów szacował te wpływy na ok. 160 tys. zł rocznie, sprzedaż działki mogłaby przynieść ok. miliona złotych. - Bedzie bój o ten przetarg, co pozwala mieć nadzieję, że cena uzyskana z dzierżawy może być atrakcyjna - podkreślał.

Wpływy do budżetu, czy miejsca pracy?

Radni w poniedziałek działkę obejrzeli, a na posiedzeniu komisji wyrazili swoje wątpliwości. Dotyczyły one głównie tego, że farma fotowoltaiczna, w przeciwieństwie do innych inwestycji, nie będzie generować miejsc pracy. - Na tę chwilę nie mamy inwestora, ale to nie znaczy, że ten inwestor się nie pojawi w przyszłości - mówił Marek Cieślak (KO). - Powinniśmy patrzeć strategicznie. Dla mnie ważniejsze są miejsca pracy, a nie blokowanie tego miejsca. Nikt dobrej, uzbrojonej ziemi nie przeznacza na fotowoltaikę. To jest wręcz rozrzutność. 

Radni pytali też o zainteresowanie i stan terenów inwestycyjnych. Paweł Adamów poinformował, że z szesnastu działek sprzedanych zostało dziewięć, a sprzedaż dwóch kolejnych w najbliższym czasie jest bardzo prawdopodobna. Ponadto miasto stara się o pozyskanie 2,2 mln zł z Funduszy Norweskich, które pozwoliłoby na dokończenie przygotowania tych terenów, przede wszystkim ich odwodnienie. Jednocześnie zastępca prezydenta Konina zaznaczał, że władze miasta też nie są całkowicie przekonane do pomysłu dzierżawy i oczekują opinii radnych.

Radni wstrzymują się od głosu

Poza nielicznymi wyjątkami o tę opinię było trudno. Z jedenastu głosujących na posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Finansów radnych aż szóstka wstrzymała się od głosu (Jakub Eltman, Sławomir Lachowicz i Marek Waszkowiak z PiS, Tomasz Andrzej Nowak i Tadeusz Wojdyński z Lewicy oraz Emilia Wasielewska z Koalicji Obywatelskiej). Za byli Monika Kosińska i Bartosz Małaczek i Wiesław Wanjas z Koalicji Obywatelskiej, a przeciw Marek Cieślak (Koalicja Obywatelska) i Jarosław Sidor (niezrzeszony). 

Paweł Adamów sygnalizował, że w przypadku braku poparcia władze miasta rozważą wycofanie projektu uchwały z obrad Rady Miasta i rozważą zaproponowanie innej lokalizacji - jeziora Czarna Woda w Koninie. Sesja Rady Miasta Konina odbędzie się w najbliższą środę. 

fot. Google Maps

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wg mnie przeznaczanie działek dobrze skomunikowanych (dojazd do drogi krajowej i wojewódzkiej) i uzbrojonych na taką działalność (fotowoltaika, energia wiatrowa) to marnotrawstwo. Dzierżawa pod taką działalność to dowód indolencji odpowiedzialnych za to osób. Tak zagospodarowuje się nagrodzony w konkursie PAIH statuetką „Grunt na Medal 2018 dla najlepszego terenu inwestycyjnego w Wielkopolsce”??? Wg mnie tereny takie powinny służyć uruchamianiu nowych miejsc pracy, a nie tylko zapewniać wpływy do budżetu. W normalnych regionach pod takie inwestycje przeznacza się tereny o charakterze nierokujących nieużytków. Czyżby miasto takowych nie posiadało? To na czym uprawiana jest sławetna już kukurydza? Niech mi pan Adamów wytłumaczy jaką wartością dodaną dla fotowoltaiki jest sieć wod-kan, gazowa, telefoniczna czy drogowa? Z drugiej strony- po co w latach ubiegłych uzbrajano niemałym kosztem działki jak się okazuje nieatrakcyjne inwestycyjnie?
Dodano: 26.01.2021 08:02    Przez: Oscar
Adamov to niech sobie najlepiej zmyka do Poznania a nie rządzi się na ziemi konińskiej . Ten spadochroniarz widać nic dobrego dla Konina nie zrobił i nie zrobi . Śmierdzi układem ... dbaniem o (własne interesy)Mieszkańcy w Koninie nie godzą się żeby człowiek z Poznania żył za pieniądze podatników z Konina i regionu .
Dodano: 25.01.2021 20:20    Przez: saturn
Ten artykuł pokazuje , że włodarzom miasta Konin nie zależy na miejscach pracy dla mieszkańców miasta i regionu , czyli zapobiegając tym samym w przyszłości bezrobociu w regionie . Dziwi mnie fakt , że ZA jest pani monika K. co pokazuje dość czysty i wyczuwalny układ kolesiostwa . Jeśli taki program rozwoju przedstawia obecna władza w Koninie to ewidentnie widać , że pseudo samorządowcom nie zależy faktycznie na rozwoju regionu . Logiczne jest , że jeśli ten artykuł ukazał się w takich barwach to program rozwoju obecnej władzy jest dla regionu obojętny . Skoro byłoby inaczej nie zostałby ten temat poruszany , bo z góry założenie programu powinno być takie ,że zamrożenie na 29 lat to zahamowanie miejsc pracy . Jaki przy normalnych zmysłach włodarz będzie dopuszczał do takich propozycji i sytuacji . Bravo dla pana Cieślaka
Dodano: 25.01.2021 20:09    Przez: dron
Mam nadzieję, że dzierżawą pod farmę fotowoltaiczną nie jest zainteresowany dynamicznie działajacy w tej branży koniński partyjny kolega z partii N.Może to ma być jedynie przewrotne uzasadnienie wymyślonego w bólach sloganu „Konin - Tu płynie energia”? No i na koniec, dlaczego działka nie figuruje jako inwestycyjna, na stronie terenów inwestycyjnych UM?
Dodano: 26.01.2021 08:08    Przez: Oscar
kolejne ciemne interesy tyle działek sprzedali i żadnego zakładu do bani z tym nierozumiem czemu trzeba to sprzedac za wszelka cene a jak przyjdzie inwestor prawdziwy to posrednicy którzy za grosze kupili działki zarobia podwójnie to nie interes a głópota korytowcki i jeho koledzy ze spółek musza osejść tak dla konina nie dla układów czas na zmiany nie ma programu dla konina nie ma dla was pracy papa
Dodano: 26.01.2021 06:16    Przez: Adam

KOMENTARZE

PO, Nowoczesna i teraz Szymon Hołownia to jedno, tylko w innej odsłonie, dla nich nie liczy się dobro Polski.
Dodano: 26.01.2021 12:17    Przez: Człowiek
Ciekawy artykuł można wyczytać w internecie z przeszłości zastępcy prezydenta Adamovsky . Był asystentem znanego prezydenta Poznania gdzie nauki pobrane , obecne próbuje wnosić na ziemi konińskiej ,
Dodano: 26.01.2021 13:13    Przez: kłamycky
W Koninie powinien nastąpić rozpad koalicyjny PO i Nowoczesna , dlatego że wizerunkowo dla miasta są nie jasne zachowane reguły wspólne gdzie odbija się na przyszłości rozwoju miasta Konin
Dodano: 26.01.2021 13:43    Przez: simon
Ja tą ziemię kupię jeśli spadochroniarz Adomowski zejdzie ze stołka i tym samym pożegna Konin. To warunek konieczny
Dodano: 26.01.2021 13:50    Przez: psiedsiębiorca
Pan Prezydent Adamów nie czuje tego miasta! Czy w Nowoczesnej nie było mieszkańca Konina, który mógłby być wiceprezydentem? Pewnie by się znalazł, ale polityka jest brudna i decyzje w tej sprawie zapadały poza granicami regionu. Czy uważacie, że Prezydent Jacek Jaśkowiak pozbyłby się fachowca? Nie pozbyłby się! Rządzenia miastem trzeba uczyć się przez wiele lat, a pan Adamów z marszu wszedł do rządzenia i mamy tego efekty. Te efekty są złe, co widać na przykładzie ul. Kleczewskiej. Zbiornik wodny Czarna Woda zostawcie dla przyrody...!
Dodano: 26.01.2021 14:16    Przez: Felek Stankiewicz
Mieszkańcy Konina nie chcą w ogóle nikogo z Nowoczesnej !!! Ta partia to niewypał tak samo nie mają ludzi znających się na samorządzie , same nieuki i nieudaczniki , którzy podejmują próby uwzględniające własną korzyść nie mając na względzie dobra mieszkańców w regionie i mieście Konin
Dodano: 26.01.2021 14:25    Przez: wolny
2 z 2
<<12
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO