Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNie będzie skweru Marii Dulębianki. Być może zastąpi ją winnica

Nie będzie skweru Marii Dulębianki. Być może zastąpi ją winnica

Dodano:
Nie będzie skweru Marii Dulębianki. Być może zastąpi ją winnica

W sporze o nazwanie skweru imieniem feministki Marii Dulębianki, uczestniczyły głównie konińskie radne. W głosowaniu ta propozycja jednak przepadła. 

Petycję w sprawie nadania nazwy Marii Dulębianki, działaczki społecznej, feministki, malarki, pisarki, publicystki złożyło Koło Zielonych z Konina. W programie sesji Rady Miasta Konina znalazł się wniosek prezydenta o nazwanie konkretnego skweru (przy ulicy Przemysłowej) imieniem działaczki walczącej o równość i prawa kobiet. W tak zwanym międzyczasie pojawiła się kontrpropozycja zgłoszona przez radną Krystynę Leśniewską (klub PiS), aby skwer nazwać po prostu Winnicą, która przed wielu laty była ponoć w pobliżu. Dyskusja w sprawie nadania nazwy skupiła się jednak na Marii Dulębiance. O postać spierały się, co ciekawe, kobiety.

- Dzięki temu, co zrobiła Maria Dulębianka w walce o prawa kobiet, ja się mogę tutaj wypowiedzieć – powiedziała na wstępie dyskusji Weronika Szkudlarek z Koła Zielonych, które zgłosiło potrzebę nadania imienia w przestrzeni Konina. - Miała odwagę walczyć o prawo głosu i wyboru dla kobiet.

Jako kolejna głos zabrała radna Katarzyna Jaworska (klub PiS). - Nadawanie imienia jakiemuś obiektowi miejskiemu musi podlegać rozważnej i przemyślanej ocenie. Dlatego, że nazwy ulic i miejsc, odgrywają rolę informacyjną, ale także edukacyjną. Odpowiedzialna polityka nadawania nazw powinna być wolna od kaprysów, mody, ideologicznych czy politycznych rozgrywek, a mam wrażenie, że Maria Dulębianka została wykorzystana do takich rozgrywek. Nie można odmówić jej pięknego życiorysu, patriotyzmu, czy walki o prawa kobiet. Jednak współczesne organizacje feministyczne chcą umieścić ją na swoim sztandarze walki o prawa kobiet, a te jednak przybierają formę walki ideologicznej, światopoglądowej czy politycznej.

Radna Katarzyna Jaworska dowodziła dalej, że petycja Koła Zielonych nie powstała spontanicznie, ale jest częścią skoordynowanych akcji organizacji neoliberalnych bowiem pojawiły się także w innych polskich miastach, w tym samym czasie. - Szanujemy tę postać, ale budzi nasz sprzeciw wykorzystywanie jej życiorysu do obecnej walki o prawa kobiet, która ostatnio miała miejsce. Uhonorowanie jej staje się jasnym sygnałem wsparcia dla kobiet protestujących na ulicach miast i miasteczek. Łącznie postaci ze strajkiem kobiet budzi nasz niepokój i sprzeciw. Popieram więc petycję radnej Krystyny Leśniewskiej, żeby skwer nosił nazwę Winnicy zgodnie z lokalną historią.

Do dyskusji włączyła się Emilia Wasielewska z Koalicji Obywatelskiej. - W 2017 roku zainicjowano w Koninie kampanię „Ulice dla kobiet”, poprzez nadawanie ulicom, skwerom, placom ich imienia. I jest to dobry trend.

- Mam nadzieję, że ten trend zostanie podtrzymany i jedno z miejsc dostanie imię znakomitej patronki – dodała radna Monika Kosińska (klub KO). 

- Niedobrze kiedy dana postać jest wykorzystywana przez określone grupy społeczne i i chce się zrobić z niej ikonę walki o równość kobiet czy związków – odpowiedziała Katarzyna Jaworska.

- Maria Dulębianka jest ikoną, nie trzeba inicjatywy uchwałodawczej, żeby się nią stała – odparła Monika Kosińska.

Podczas gdy panie radne toczyły dyskusję o znaczeniu Marii Dulębianki w życiu społecznym, panowie radni skupili się na tym, gdzie była niegdysiejsza winnica, jak przebiegały granice, czy to Kurów, czy może Czarków. 

- Jako koninianin z dziada pradziada muszę poprzeć nazwę winnicy. Będąc od lat popularyzatorem historii Konina poprę nazwę zgodną z lokalną tradycją. Winnica przypominająca historię tych terenów powinna być zachowana - powiedział radny Tomasz Nowak (SLD). 

- Dyskutujemy nad nadaniem nazwy Marii Dulębianki. Przestawiliśmy jednak tory dyskusji na zupełnie nieobecny w przestrzeni pomysł radnej Leśniewskiej – powiedział Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - Uważam, że o dwa lata za późno zainicjowaliśmy uhonorowanie Marii Dulębianki. Proszę o podjęcie tej uchwały. Nad winnicą możemy dyskutować w późniejszym czasie.

Pomimo długiej dyskusji, w głosowaniu 11 radnych było za, a 12 przeciw. Uchwała o nazwaniu skweru i upamiętnieniu wybitnej kobiety, przepadła. 

Nie będzie skweru Marii Dulębianki. Być może zastąpi ją winnica
Czytaj więcej na temat:Maria Dulębianka, nadanie nazwy, skwer Konin,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole