LM.plWiadomościKleczew. Władze gminy planują, co zrobić z terenami pokopalnianymi. To m.in. dwa ogromne zbiorniki

Kleczew. Władze gminy planują, co zrobić z terenami pokopalnianymi. To m.in. dwa ogromne zbiorniki

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kleczew. Władze gminy planują, co zrobić z terenami pokopalnianymi. To m.in. dwa ogromne zbiorniki

Cztery obszary gruntów będzie obejmował nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który uchwali Rada Miejska w Kleczewie. To głównie tereny pokopalniane, w tym dwa ogromne zbiorniki.

We wtorek kleczewscy radni przyjęli uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla czterech obszarów położonych na terenie gminy. To głównie grunty pokopalniane, w tym dwa powstające obecnie ogromne zbiorniki wodne. Według wstępnych planów tereny te mają być przeznaczone pod fermy fotowoltaiczne, inwestycje i rekreację.

Trzy zbiorniki wodne mają stworzyć jeden system

Tereny pokopalniane, które mają być objęte nowym planem, zajmują ogromną część powierzchni całej gminy. Chodzi o obszary byłych odkrywek Kazimierz Północ, Jóźwin IIA, Jóźwin IIB oraz teren w obszarze Genowefy. Część z tych terenów jest już w pewnym stopniu zagospodarowana.

Na terenie po byłej odkrywce Kazimierz Północ powstaje właśnie ogromny zbiornik wodny. – W tej chwili woda przybywa tam w zastraszającym tempie. To jest ponad metr na lustrze wody miesięcznie. W przyszłym roku ten zbiornik zostanie wypełniony – mówi burmistrz Mariusz Musiałowski. Gmina Kleczew w zeszłym roku toczyła spór z KBW Konin o rekultywację tych gruntów. Starosta koniński przyznał rację samorządowi i nie uznał częściowej rekultywacji terenu. Dzięki temu budżet wciąż zasilany jest sporymi wpłatami od KWB Konin. To się jednak niedługo skończy. Już w przyszłym roku wpływy z tego tytułu mogą spać o 2,5 mln zł. 

Podobny zbiornik zaczyna również powstawać bardziej na północ, pomiędzy gminami Kleczew i Wilczyn. To tereny po odkrywce Jóźwin IIB. Trwa tam formowanie terenu pod zbiornik, jego rekultywacja potrwa co najmniej trzy lata. Kolejny obszar obejmuje tereny po byłej odkrywce Jóźwin IIA. Tereny po tej odkrywce zostały już częściowo zrekultywowane, istnieje na nich Park Aktywności Fizycznej i Rekreacji, czyli popularna Malta, jest również zbiornik wodny, ale znacznie mniejszy od poprzednich dwóch.

Jak informował we wtorek burmistrz Mariusz Musiałowski, wszystkie te trzy zbiorniki mają zostać połączone w jeden system hydrologiczny. Wody Polskie chcą na to przeznaczyć ok. 100 mln zł. – Kopalnia i Wody Polskie twierdzą, że to zapewni stabilizację hydrologiczną. Ja cały czas powtarzam, że musi być u nas zasilana Struga Kleczewska i jezioro Stępa, bo inaczej przewróci nam się kościół i połowa Starówki – mówił burmistrz Kleczewa.

Fowoltaika, inwestycje, rekreacja

Wszystkie te tereny mają być przeznaczone pod bardzo różną działalność. Na dużych obszarach mają powstać farmy fotowoltaiczne. Chce je stawiać zarówno ZE PAK, jak i prywatni właściciele części gruntów. Niewykluczone są również farmy wiatrowe, ale uwarunkowania prawne na razie nie pozwalają władzom gminy jednoznacznie stwierdzić, czy tego typu instalacje będą mogły być tam postawione.

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole