Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPolicja ostrzega przed wchodzeniem na zamarznięte stawy i jeziora

Policja ostrzega przed wchodzeniem na zamarznięte stawy i jeziora

Dodano: , Żródło: LM.pl
Policja ostrzega przed wchodzeniem na zamarznięte stawy i jeziora

Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte stawy jeziora. Przypominają, że co roku pod lodem ginie kilka osób.

Niskie temperatury, śnieg, ale przy tym słońce, zachęcają do spacerów i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Niestety ciągle zdarzają się miłośnicy mocnych wrażeń, którzy chcą sprawdzić jak chodzi się po zamarzniętym stawie.

- Pamiętajmy, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie – przypominają policjanci.

Mundurowi w całym kraju odnotowali już w tym roku cztery przypadki ustonięcia osób, pod którymi załamał się lód. Stąd apel funkcjonariuszy o rozsądek i kontrolowanie dzieci. Warto też wiedzieć, jak się zachować, kiedy pod kimś załamie się lód:

  • W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

  • Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.

  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.

  • W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz. 

źródło: Komenda Główna Policji

Policja ostrzega przed wchodzeniem na zamarznięte stawy i jeziora
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole