WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Środa Popielcowa. Dla katolików rozpoczyna się Wielki Post

Dodano: 17.02.2021 11:14
Źródło: LM.pl

Dzisiaj w kościele katolickim Środa Popielcowa. Tym samym rozpoczyna się Wielki Post.

Wielki Post przygotowuje do Wielkanocy. To czas ćwiczeń duchowych, dobrowolnych wyrzeczeń, pielgrzymek pokutnych oraz braterskiego dzielenia się z innymi. Dzisiaj początek - Środa Popielcowa, która dla katolików oznacza rozpoczęcie 40 dni postu.

- W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa – informuje Katolicja Agencja Informacyjna.

W licheńskiej bazylice, obrzęd posypania głów popiołem, zaplanowano na godz. 12.00 i 18.00. Natomiast w kościele św. Doroty jeszcze o godz. 17.00. Okres Wielkiego Postu rozpocznie uroczysta, pokutna procesja, która odbędzie się przed mszą o godz. 18.00. 

Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że tego dnia można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia - informuje Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. 

Marianie zapraszają też do wysłuchania katechez wielkopostnych, które odbywać się będą w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.00 dla dzieci i o godz. 19.00 dla dorosłych. Katechezy będą transmitowane w mediach społecznościowych sanktuarium. Natomiast w dniach 21024 lutego o godz. 19.00 odbędą się rekolekcje internetowe „Klucze do wolności człowieka“, które wygłosi ks. Jarosław Hybza.

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek, który przypada w tym roku na 1 kwietnia, a Niedziela Wielkanocna – na 4 kwietnia.

fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

slajd 1 z 6
NASTĘPNY SLAJD

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO