Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMilion złotych możemy zaoszczędzić likwidując miejskie spółki

Milion złotych możemy zaoszczędzić likwidując miejskie spółki

KONIN JEST NASZ

Dodano:
Milion złotych możemy zaoszczędzić likwidując miejskie spółki

Prezydent Piotr Korytkowski odpowiedział na facebooku na zarzuty, postawione między innymi w moim artykule  „Prezydentom wciąż jest mało, więc dorabiają w... Świebodzinie”.

„Rady nadzorcze istniały i będą istnieć”, „zasiadanie w nich nie jest niczym nadzwyczajnym i sprzecznym z prawem”, a „za decyzje władz spółki członkowie rad nadzorczych ponoszą odpowiedzialność osobistą i majątkową”. Poza tym „lepiej współpracuje się z ludźmi, do których ma się zaufanie” i dlatego „wskazałem na członków rad nadzorczych w Koninie znanych mi z zaangażowania w pracę samorządowców”. – To esencja jego wywodu (tutaj link do całego wpisu).

W jednej przynajmniej kwestii ja się z panem prezydentem muszę zgodzić. Wszystko to jest zgodne z prawem i w swoim poprzednim tekście wprost o tym pisałem. Problem leży jednak zupełnie gdzie indziej. Otóż kiedy zarzucono prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, powołanemu na to stanowisko przez PiS, że wynajmuje swoją krakowską kamienicą znanemu suterenowi, który zorganizował w niej pokoje na godziny, Marian Banaś też się tłumaczył, że nie złamał prawa. Bo nie złamał! A jednak mało kto kwestionuje dzisiaj fakt, że „afera Banasia” zatrzęsła posadami państwa i o mało nie doprowadziła do upadku układu rządzącego.

Zgodne z prawem jest również zatrudnienie w Narodowym Banku Polskim żony prezentera TVP Info. Etat dla niej znalazł się zaraz po tym, jak Jarosław Jakimowicz zaczął publicznie wychwalać rządy PiS. Już z daleka brzydko to pachnie, ale żadnego złamania prawa nie da się tu znaleźć.

Jeśli Piotrowi Korytkowskiemu nie podoba się pisowski nepotyzm w NBP, czy szemrane interesy prezesa NIK, powinien też zrozumieć niezadowolenie opinii publicznej z tego, że powołał do rady nadzorczej MZGOK burmistrza Kępna a burmistrza Buku do PGKiM, a obaj panowie – co jest odczytywane jako wymiana przysług - obdarzyli prezydenta Konina takimi samymi stanowiskami w Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Kępnie i Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Buku.

Za powołaniem do rad nadzorczych konińskich spółek komunalnych tych a nie innych ludzi stoi – jak twierdzi prezydent – zaufanie, bo lepiej współpracuje się z ludźmi, do których się je ma. Wynika z tego, że wokół Piotra Korytkowskiego takich ludzi brakuje na tyle dotkliwie, że musi ich szukać w Kępnie i Buku (sto kilometrów od Konina) a nawet Świebodzinie (dwieście kilometrów od Konina). I tak się składa (co za traf), że burmistrzowie tych miejscowości mają podobne problemy z ludźmi godnymi zaufania w swoim najbliższym otoczeniu i znaleźli ich dopiero w Koninie!

Ale to nie wszystko, bo jeszcze dobitniej istotę funkcjonowanie i potrzebę istnienia rad nadzorczych obnaża przypadek państwa Zawilskich. Otóż w marcu 2019 roku Janusz Zawilski wystąpił z klubu radnych PO i zaczął głosować inaczej, niż jego dotychczasowi koledzy partyjni. Dla wszystkich było oczywiste, że jest to spowodowane usunięciem jego żony z rady nadzorczej spółki zarządzającej Hotelem Konin. Straciła ją, bo weszły w życie przepisy zabraniające najbliższym krewnym radnych zasiadania w spółkach takiej radzie podlegających. Po pół roku negocjacji Janusz Zawilski zrezygnował z mandatu w zamian za wartą grubo ponad 15 tys. zł (brutto) miesięcznie prezesurę tej samej spółki, z której rady nadzorczej jego żona została usunięta. Wtedy też Maria Zawilska dostała wart ponad 2 tys. zł (to kwota sprzed trzech lat, nie znam aktualnej) fotel wiceprzewodniczącej rady nadzorczej PGKiM. Jako pedagog na pewno doskonale zna się na gospodarce komunalnej!

strona 1 z 2
strona 1/2
Tutaj powinna wyświetlić się sonda
Czytaj więcej na temat:Konin jest nasz, miejskie spółki Konin
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole