WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Wielkopolscy strażacy apelują o rozsądek i niewchodzenie na lód

Dodano: 23.02.2021 11:12
Źródło: LM.pl

Konińscy strażacy apelują o rozsądek i niewchodzenie na lód. - Tylko w tym sezonie w Wielkopolsce nie udało się uratować pięciu osób, pod którymi załamał się lód – informuje bryg. Sławomir Brandt, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Temperatura od kilku dni jest dodatnia, a na zbiornikach nadal jest lód. Nie topnieje on tak szybko jak śnieg, ale jego struktura jest niestabilna i nigdy nie wiadomo, jaka jest jego grubość. Wchodzenie na zamarznięty akwen nie jest zatem bezpieczne. Jak podkreśla Sławomir Brandt, nie ma tygodnia, żeby nie była potrzebna pomoc strażaków.

- Od początku zimy, strażacy wyjeżdżali ponad 130 razy ratować osoby lub zwierzęta, które weszły na lód – informuje rzecznik wielkopolskich strażaków. - Strażacy przypominają, że wchodzenie na lód, poza lodowiskami, zawsze wiąże się z ryzykiem, a próba wejścia na zamarznięte rzeki jest nie tyle proszeniem, co dobijaniem się o nieszczęście – dodaje.

Strażacy przypominają, żeby w przypadku zauważenia osoby, pod którą załamał się lód, najpierw zadzwonić po ratunek, a dopiero potem samemu ruszyć z pomocą.

- Musimy mieć świadomość, że skoro lód załamał się pod kimś – może też pęknąć i pod nami. Zawiadamiając służby ratownicze musimy precyzyjnie określić miejsce zdarzenia – to kluczowe dla szybkiego dotarcia pomocy – podkreśla Sławomir Brandt. - Wchodząc na lód, by ratować inną osobę, powinniśmy mieć ze sobą coś, co jej podamy bez potrzeby zbliżania się do krawędzi przerębla – szalik, gałąź, pasek czy sanki. Po wyciągnięciu osoby z wody należy jak najszybciej zapewnić jej komfort termiczny i zdjąć przemoczone ubrania pamiętając, że  zamki błyskawiczne rozpinamy jako pierwsze, bo to one najszybciej zamarzają i jest problem z ich rozpięciem. W miarę możliwości zapewniamy osobie poszkodowanej suchą odzież, wsadzamy do ciepłego samochodu i jak najszybciej przekazujemy służbom medycznym - dodaje.


Osoby, które mimo wszystko zdecydują się wejść na lód, dobrze mieć ze sobą czekany i gwizdek, które przydadzą się w przypadku załamania się lodu.

fot. KW PSP 

  • Wielkopolscy strażacy apelują o rozsądek i niewchodzenie na lód

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO