WYSZUKIWARKA
zamknij
ZALOGUJ SIĘ
zamknij
zaloguj się przez facebook-a
facebook
wyszukiwarka

Szkoła w Ostrowążu póki co zostaje. Piotrkowice czekają na decyzję

Dodano: 24.02.2021 15:06
Źródło: LM.pl

„Nie odwracamy się, zrobiliśmy krok w kierunku Szkoły Podstawowej w Ostrowążu“ - mówi Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina. Decyzja o jej przyszłości zapadnie jeszcze w tym roku.

W styczniu mieszkańców Ostrowąża i Piotrkowic, zmroziła informacja o planach władz gminy dotycząca reorganizacji oświaty. Zgodnie z nimi, Szkoła Podstawowa w Piotrkowicach miała zostać zlikwidowana, a w Szkole Podstawowej w Ostrowążu, planowano zostawić jedynie oddział przedszkolny i oddziały klas I – III. Oba sołectwa zaprotestowały. Na placówkach i wokół nich wywieszono transparenty, a zainteresowani ratowaniem szkół mieszkańcy, uczniowie i byli absolwenci próbowali przekonać burmistrza oraz radnych do swoich racji. Ostatecznie, pod koniec stycznia, na sesji Rady Miejskiej w Ślesinie, zdecydowano o zamiarze likwidacji szkoły w Piotrkowicach. Uchwała została przesłana do Kuratorium Oświaty, które do 9 marca ma zdecydować, czy placówka zniknie z mapy gminy.

- Uzasadnienie daliśmy dosyć obszerne, które naszym zdaniem jasno pokazuje co będzie z tą szkołą w przyszłości. Tych uczniów jest obecnie 51 w klasach 1 – 8, ale patrzymy też co będzie w najbliższych latach – mówi Mariusz Zaborowski.

Jeśli decyzja kuratora będzie pozytywna i szkoła w Piotrkowicach zostanie zlikwidowana, w zabytkowym budynku powstałby dzienny dom opieki. Na jego stworzenie, gmina mogłaby pozyskać środki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Mamy ponad 80 środowisk osób starszych, które obsługują opiekunki. Nie da się wszystkim seniorom pomóc na tyle, na ile byśmy chcieli. Stworzenie takiego domu opieki dla osób starszych jest nam bardzo potrzebne. Byłaby powołana nowa jednostka i na pewno byłby to pierwszy w gminie taki obiekt – podkreśla burmistrz Zaborowski.

Co będzie dalej ze szkołą w Piotrkowicach, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo już natomiast, że póki co przetrwa szkoła w Ostrowążu.

- Na ten moment chcemy zrobić dokumentację i starać się o środki, żeby ją wyremontować i żeby mogła funkcjonować. Potrzebna jest praca dyrektora, kadry pedagogicznej oraz rodziców i osób, które walczyły o szkołę, żeby pokazać że ma ona perspektywy. Z naszych obliczeń wynika, że ta szkoła idzie ku upadkowi. Dajemy jednak szansę, żeby się utrzymała – mówi Mariusz Zaborowski.

W związku z tym, że spora grupa uczniów SP w Ostrowążu to mieszkańcy gminy Wilczyn, burmistrz Ślesina zwrócił się o wsparcie do wójta Grzegorza Skowrońskiego.

- Samorząd Wilczyna z uwagi na obecny budżet i mniejsze dochody, nie są w stanie dołożyć nam jakichkolwiek środków. Mają w planie wykonać salę gimnastyczną w szkole w Bielach. Deklarują natomiast chęć przyjęcia wszystkich dzieci swoich i naszych – mówi Mariusz Zaborowski, który zgodzić się na tę propozycję nie zamierza, bo każdy uczeń to subwencja oświatowa dla gminy.

Ostatecznie, radni podczas wczorajszej komisji zdecydowali o wykonaniu dokumentacji remontu szkoły.

- To nam pokaże jakie koszty faktycznie nas czekają, jeśli chodzi o remont. Na pewno wymiana dachu jest naszym obowiązkiem i musimy to zrobić – podkreśla burmistrz Zaborowski. - Mamy rok na merytoryczne podejście po raz kolejny do tego problemu. Zobaczymy ile osób od września pójdzie do tej szkoły. Wszystko okaże się jak teraz podejdą do tego nauczyciele, pani dyrektor i rodzice. To oni powinni wpłynąć na mieszkańców, żeby przysyłali dzieci do Ostrowąża – dodaje.

Decyzja co do przyszłości placówki w Ostrowążu, powinna zapaść jesienią tego roku.

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

W Kramsku wojt też "dał szanse" szkole w Woli Podłężnej. Nie miał wyjścia, bo Wielkopolski Kurator Oświaty nie pozwolił mu zamykać, a nawet nakazał remontować. Wójt nawet nie raczył o tym poinformować ani mieszkańców, ani nawet dyrekcji szkoły.
Dodano: 24.02.2021 18:33    Przez: Gmina Kramsk

KOMENTARZE

W Kramsku wojt też "dał szanse" szkole w Woli Podłężnej. Nie miał wyjścia, bo Wielkopolski Kurator Oświaty nie pozwolił mu zamykać, a nawet nakazał remontować. Wójt nawet nie raczył o tym poinformować ani mieszkańców, ani nawet dyrekcji szkoły.
Dodano: 24.02.2021 18:33    Przez: Gmina Kramsk
Copyright © 1999 - 2021 LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
programowanie: PERSABIO