LM.plWiadomościMistrzowski występ Matuszak, jedzie na kwalifikacje do Igrzysk!

Mistrzowski występ Matuszak, jedzie na kwalifikacje do Igrzysk!

Szesnaste miejsce w Pucharze Świata Seniorek wywalczyła szablistka KKSz Konin, Sylwia Matuszak. Dzięki temu koninianka wywalczyła miejsce na turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich!

To była ostatnia szansa, by wywalczyć miejsce w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich. Szablistka KKSz Konin, Sylwia Matuszak, musiała okazać się lepsza od swoich koleżanek z kadry podczas Pucharu Świata Seniorek w Budapeszcie. Spisała się doskonale, notując najwyższe miejsce w historii swoich startów w światowych zawodach.

To aż niewiarygodne, jaki wynik zanotowała Matuszak, zważywszy na początek jej startu w Budapeszcie. W fazie grupowej koninianka wygrała zaledwie dwie walki, przegrała aż cztery i do fazy pucharowej awansowała z jednego z ostatnich miejsc. Potem było jednak już tylko lepiej. Najpierw wygrana z Włoszką Rebeccą Gargano 15:10, później z Rosjanką Aliną Mosejko 15:8, a w końcu sensacyjne wyeliminowanie w 1/32 finału Olgi Kharlan. Ukrainka to czterokrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich (złoto w Pekinie), mistrzyni świata z 2009 roku i trzykrotna mistrzyni Europy (2009 – 2011), liderka światowego rankingu. Z koninianką przegrała 14:15.

W 1/16 finału Matuszak pokonała Francuzkę Sarah Noutchę 15:3 i odpadła dopiero w 1/8 finału z numerem siedemnaście światowego rankingu – Rosjanką Sofią Pozdniakową, ulegając jej 11:15. To jednak wystarczyło, by zająć szesnaste miejsce w turnieju i pokonać swoje koleżanki z reprezentacji.

Puchar Świata Seniorek w Budapeszcie był trzecim i ostatnim turniejem branym pod uwagę w wewnątrzzwiązkowej klasyfikacji polskich szablistek. Bilet na turniej kwalifikacyjny otrzyma tylko jedna. Matuszak po dwóch rozegranych w zeszłym roku zawodach była trzecia, ale pod uwagę brane są tylko dwa najlepsze wyniki. Świetnym występem w Budapeszcie koninianka poprawiła swój wynik do czternastu punktów. Druga w klasyfikacji Marta Puda uzbierała tych punktów jedenaście, choć jeszcze przed turniejem w Budapeszcie to ona prowadziła.

Sylwia Matuszak jedzie więc na turniej kwalifikacyjny, na którym walczyć będzie o bilet do Tokio. Zawody zaplanowane są na 24 – 25 kwietnia w Madrycie. Awans na Igrzyska Olimpijskie wywalczy tylko jedna szablistka.